Výsledky po druhom kole volieb VÚC

V politike, Peter Bielik, odkaz na videozáznam

Na TA3 sa sumarizovali výsledky 2. kola volieb do VÚC. Pozvanie prijali všetci úspešní kandidáti okrem M. Kotlebu – ten na iný program. Kandidáti sa predbiehali v tom, kto z nich musel zniest špinavšiu antikampan. Nebolo to však jediná na com sa novozvolení predsedovia žúp nezhodli. Témou bolo vítazstvo M. Kotlebu. Politici v interpretácií tohoto výsledku v Banskobystrického kraja zotrvávali v obvinovaní raz pravice, raz lavice. Pavol Frešo povedal dvakrát viac faktických výrokov ako všetci jeho súperi dokopy. Nevyhol sa však chybám. Mikuš s Belicou povedali spolu len tri faktické výroky, no nemýlili sa ani raz. Trebula na jednej strane správne poopravil moderátora diskusie, že KSK nie je najhorší kraj v miere dlhodobej nezamestnanosti na Slovensku. Najhorším je BBSK. Na druhej strane poriadne prehánal ked hovoril, že 80 až 90 percent marginalizovaných a sociálne najslabších obyvatelov žije v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. V skutocnosti je to císlo až o 30 percentuálnych bodov nižšie. Viackrát odznel výrok, že bývalý karatista Tibor Mikuš má cierny pás. Demagog.SK sa tento výrok rozhodol z bezpecnostných dôvodov radšej neoverit.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Dokonca pán Kaník sa vyjadril, že bude hlasovať za pána Maňku. Ten deň, keď skončilo prvé kolo volieb.

Nie je pravda, že Kaník mal hneď po prvom kole podporiť Maňku. Na svojom facebookom profile nevyjadril podporu ani jednému z kandidátov. Neskôr sa vyjadril, že nebude voliť extrémizmus. Nakoniec v druhom kole volil preškrtnutím oboch kandidátov, čím vhodil do urny neplatný hlasovací lístok. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Hneď po voľbách napísal komentár, v ktorom sa vyjadruje
"Ľudia neprotestovali svojou voľbou proti pravici, či kandidátovi pravice, ale proti ľavicovej extrémne zlej politike v sociálnej a ekonomickej oblasti, s ktorou sa stretávajú v každodennom živote."

V zápätí napísal komentár aj pre Aktuality.sk ja vyjadruje k vzniku fenoménu M. Kotlebu, nevyjadruje podporu Maňkovi.

Pre denník Pravda sa Kaník 11. novembra 2013 vyjadril (dva dni po voľbách), že o podpore Maňku porozmýšľa. 

"Koziak odporúča Kaníkovi „ideologicky absurdný“ krok, vyzvať svojich voličov, aby v druhom kole podporil ľavičiara Maňku. Kaník taký postup pripúšťa. „Budem o tom ešte premýšľať, no nevylučujem podporu pánovi Maňkovi,“ povedal poslanec SDKÚ Pravde."

Sám P. Frešo sa vyjadril v zmysle, že Kaník pravil chybu keď nepodporil V. Maňku. 

"Frešo označil rozhodnutie krajského predsedníctva SDKÚ za hrubú politickú chybu.
„Po voľbách pôjdem osobne urobiť poriadok na krajskej úrovni. Každému musí byť jasné, kde sú hranice extrémizmu.“ Frešo pripustil, že nie je ľahké odovzdať hlas županovi, ktorý toho pre Banskobystrický kraj veľa neurobil, ale zdôraznil, že SDKÚ má napriek tomu v tejto otázke jasno."

Takisto krajský zväz sa vyjadril úplne jasne, že odmieta extrémizmus. On tam to je úplne ten text, prvé vety, odmieta extrémizmus.

Celé znenie uznesenia Krajskej rady SDKÚ-DS vo Zvolene zverejnil Ľ. Kaník na svojom facebookovom profile. Je pravdou, že v texte uznesenia je aj odmietavý postoj k extrémizmu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Keby to fungovalo na Slovensku tak, že tie strany sa za niekoho postavia, tak dostane príslušný počet hlasov ako podľa strán, no tak by pán Maňka vyhral 40 ku 1 alebo 40 ku 1,5. Lebo toľko percent mala strana pána Kotlebu v posledných voľbách v parlamente.

Frešo poukazuje na rozdiel vo volebnom výsledku vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2012 - strany SMER-SD a strany Ľudová strana - Naše Slovensko, ktorej lídrom je M. Kotleba. SMER-SD získal 44,41% hlasov. Strana M. Kotlebu Ľudová strana - Naše Slovensko získala 1,58% hlasov. Presný pomer by bol 28 ku 1 resp. približne 42 k 1,5. Frešo správne uvádza volebný výsledok strany M. Kotlebu a taktiež aj približný pomer výsledku strany SMER-SD a strany M. Kotlebu. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Ja som veľmi skoro, to znamená, ešte tu nedeľu po prvom kole, jasne povedal, že podporujeme pána Maňku. To nebolo odporúčanie, to bolo moje slovo ako predsedu, podporujeme v boji s extrémizmom. Potoml som to o myslím 7 lebo 10 dní jasne, zopakoval.

Je pravdou, že P. Frešo vyjadril podporu po prvom kole volieb VÚC 2013 Maňkovi. 

TASR, 20. novembra 2013:
"Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo by v Banskobystrickom kraji volil za predsedu kraja Vladimíra Maňku (Smer-SD). "Pár minút potom, ako bol známy výsledok, nebol pre mňa problém povedať, postavíme sa proti extrémizmu a keby som bol v Banskej Bystrici, podporujem pána Maňku. Ešte v tú nedeľu som povedal, že podporujem pána Maňku, lebo som si istý, že extrémizmu sa treba postaviť, keď tam chceme mať demokraciu. Toto je aj môj postoj teraz," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade SR."

Frešo sa aj po výsledku volieb 24. novembra pre denník SME vyjadril, že podporoval Kotlebu od prvého dňa po prvom kole.
"Rozhodlo o víťazstve Kotlebu, že krajské predsedníctvo SDKÚ nepodporilo jeho protikandidáta zo Smeru Maňku? 

Ako predseda SDKÚ som od prvej minúty po prvom kole hovoril, že podporujem pána Maňku a dal by som mu hlas, keby som žil v Banskej Bystrici. Tam je to vecou všetkých demokratických strán, aby sa s tým vyrovnali.“

Nájdete tam v zozname zvolených poslancov u pána Maňku bývalých mladých slovenských členov SNS, napríklad pána Gajdošíka, ktorý mal ostré protirómske výroky.

Jakub Gajdošík bol skutočne v minulosti členom strany SNS. Dokonca sa stal najmladším poslancom v NR SR, keď v roku 2009 nahradil europoslanca Jaroslava Pašku. O jeho protirómskych výrokoch informoval aj denník SME 13. novembra 2013. Svojimi výrokmi sa dostal do pozornosti aj Radoslav Vazan (primátor Krupiny). Demagog.SK však nezistil, že by bol Vazan v minulosti členom SNS. Podľa zistení Demagog.SK nebol nik zvolený v koalícii Smer-SD-KDH (okrem Gajdošíka) v minulosti člen SNS. Vzhľadom na to, že Frešo hovorí o viacerých zvolených poslancov, bývalých členov SNS, za poslancov BBSK vo voľbách do VÚC 2013, výrok hodnotíme ako nepravdivý.