Výrocie vlády Roberta Fica

Na telo, Zlatica Puškárová, odkaz na videozáznam

Presne rok po predcasných parlamentných volbách v oboch diskusných reláciách rezonovalo hodnotenie prvého roku vlády Roberta Fica. V prvej casti prišli k Zlatici Puškárovej bilancovat predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a minister financií Peter Kažimír. Pavol Frešo si mal pred reláciou lepšie naštudovat štatistiky o vývoji nezamestnanosti. Ak by tak spravil, nemohol by si mysliet, že v Rakúsku klesá nezamestnanost a naopak, že na Slovensku rastie každý mesiac o 0,5 p. b.. Predstavitelia SDKÚ-DS si opakovane vylepšujú vývoj evidovanej nezamestnanosti pocas svojich vlád. Pavol Frešo opät neodolal, a tak sme jeho výrok o údajnej stabilizácii nezamestnanosti za vlády I. Radicovej museli opät hodnotit ako zavádzanie. Predseda SDKÚ-DS nebol fakticky presný ani pri bilancovaní vlastnej strany. Na jednej strane správne poznamenal, že v máji 2012 bolo zvolené celkom nové vedenie strany. Na druhej strane, sa však mýli ak si myslí, že sútaž na predsedu politickej strany prebehla na Slovensku prvýkrát. Minister financií mal tiež problémy so štatistikami. Síce správne poznamenal, že v Ceskej republike majú historicky najvyššiu nezamestnanost, no v prípade Francúzska už presný nebol. Minister financií “navýšil” nárast dlhu za vlády I. Radicovej o vyše 4 p. b.. Peter Kažimír sa vrátil aj k volbe Jozefa Centéš. Žial, vrátil sa k nej fakticky nesprávne, ked tvrdil, že Ústavný súd rozhodol, že volba GP bola protiústavná. Opak je však pravdou. V druhej casti relácie prišli do štúdia predseda strany Nova väcšina Daniel Lipšic a líder OLANO Igor Matovic.  Igorovi Matovicovi sa darilo vyhýbat sa faktickým nepresnostiam lepšie ako Danielovi Lipšicovi. Ten otvoril Novej väcšine úcet “neprávd” v štatistikách Demagog.sk, ked si nesprávne spomínal na pokles násilných trestných cinov pocas svojho pôsobenia ako ministra spravodlivosti. Výroky priebežne doplname.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

V čase pôsobenia D. Lipšica ako ministra spravodlivosti (2002-2006) poklesla násilná kriminalita o približne jednu tretinu a nie o polovicu. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Daniel Lipšic pôsobil ako minister spravodlivosti od októbra 2002 - do februára 2006. 

SITA, 29. mája 2007:

"Podľa neho štatistika zločinnosti zaznamenala výrazný pokles. Ako informoval agentúru SITA, v roku 2002 bolo na Slovensku spáchaných 15 020 násilných trestných činov. "V roku 2006 došlo k poklesu na 10 896," uviedol Lipšic s tým, že sa tak znížila násilná kriminalita o 27 %.

V hodnotení práce policajného zboru za rok 2011 (.ppt) je uvedený aj graf, ktorý uvádza štatistiku násilných trestných činností:
Pôsobenie D. Lipšica ako ministra spravodlivostiPočet násilných trestných činov činov
200215 020
200610 858


Z grafu vyplýva, že v čase pôsobenia D. Lipšica ako ministra spravodlivosti (2002-2006) poklesla násilná kriminalita o približne jednu tretinu a nie o polovicu. O polovici klesla násilná kriminalita v porovnaním s rokom 2002 až v roku 2010. 
V prípade Francúzska ide v súčasnosti o najvyššiu nezamestnanosť od roku 1999, nie od 1993 ako uvádza P. Kažimír. V januári dosiahla nezamestnanosť vo Francúzsku 10,6%. Viac ako 10,6% nezamestnanosť bola v roku 1999.
Vývoj nezamestnanosti vo Francúzsku dokumentuje graf Európskej Centrálnej Banky. Graf zohľadňuje aj najaktuálnejšiu mieru nezamestnanosti v januári 2013.

Demagog.sk nezistil ostatné trestné oznámenia, ktoré mali podať trestne stíhaní sudcovia a Stínska.

Na súdoch sa však nachádza aj trestné oznámenie od Jána Pavliša na osobu Daniela Lipšica vo veci zneužitia právomocí verejného činiteľa. Predmetom žaloby je vykonanie justičnej skúšky nezákonným spôsobom.

Viete sám, kandidátky sa podávali začiatkom decembra (roka 2011, pozn.), takže predtým ako bola zverejnená Gorila.

Spis Gorila bol zverejnený na internete 21. decembra 2011, v rovnaký deň o nej informovala napríklad televízia TA3, či denník SME a agentúry SITA a TASR.

Podľa zákona č. 333/2004 Z.z. o voľbách do NR SR v znení neskorších predpisov, piata časť, § 18, odsek 1, musí byť kandidátna listina zaregistrovaná najneskôr 90 dní predo dňom volieb.

"§18
Kandidátna listina
(1) Kandidátnu listinu môže podať politická strana, ktorá je registrovaná podľa osobitného zákona tak,že ju doručí prostredníctvom svojho splnomocnenca v dvoch rovnopisoch a v elektronickej forme najneskôr 90 dní predo dňom volieb zapisovateľovi Ústrednej volebnej komisie."


Voľby boli vyhlásené na sobotu, 10. marca 2012. Pre dodržanie zákona bolo teda potrebné podať kandidátnu listinu do 11. decembra 2011. Tvrdenie Igora Matoviča, že kandidátky sa podávali predtým, ako bol zverejnený spis Gorila, je pravdivé.

Je pravdou, že finančná skupina Penta a bývalí ministri Štefanov a Janušek podali na Lipšica trestné oznámenia. 

Finančná skupina Penta podala v roku 2013 na Daniela Lipšica trestné oznámenie za zverejnenie informácií týkajúcich sa Privatbanky.

SME, 5. marca 2013:

"Bývalý minister vnútra a poslanec Daniel Lipšic v utorok informoval, že v parlamente prebral ďalšiu časť žaloby od Penty. Firma chce podľa neho ospravedlnenie a 33­tisíc eur za to, že zverejnil informácie, ako finančná polícia udelila pokutu Privatbanke za porušenie zákona proti praniu špinavých peňazí."

Igor Štefanov podal trestné oznámenie a Daniela Lipšica za údajné odpočúvanie poslancov. Prokuratóra v tejto veci zastavila vyšetrovanie v roku 2012. Údajné podozrenie odpočúvania poslancov sa nepotvrdilo. 

„Bolo vydané rozhodnutie o odmietnutí veci, pretože z trestného oznámenia a získaných listinných dôkazov nevyplývalo podozrenie zo žiadneho trestného činu, teda nebol dôvod na začatie trestného stíhania vo veci,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová."

Taktiež Štefanov predchodca Janušek podal trestné oznámenie na Lipšica.

"Trestné oznámenie i civilnú žalobu na ochranu osobnosti rovnako tak v týchto dňoch podáva na ministra D. Lipšica aj Marián Janušek, bývalý minister výstavby a regionálneho rozvoja SR. Minister Lipšic aj jeho nepresne a účelovo na tlačovej konferencii 9. marca 2011 spájal s pochybnosťami o nástenkovom tendri a pomenoval ho verejne v tejto kauze ako obvineného."

Obaja bývalí ministri výstavby podali okrem trestných oznámení na Lipšica aj žaloby kvôli výrokom k "nástenkovému" Marian Janušek a Igor Štefanov. V oboch prípadoch išlo o žaloby na D. Lipšica vo veci ochrany osobnosti a náhrady nemajetkovej ujmy. 

"Lipšic na svojej vlaňajšej tlačovej konferencii uviedol, že páni Igor Štefanov a Marian Janušek spoločne s inými osobami mali svojím konaním spôsobiť štátu škodu 3.601 miliónov Sk. Vzhľadom na to, že nikomu žiadna škoda nevznikla a ani nikto žiadnu náhradu škody nepožaduje, ide o nepravdivé konštatovanie Daniela Lipšica, a preto ho páni Janušek a Štefanov žiadajú o písomné ospravedlnenie za zverejnenie tohto nepravdivého údaja," uviedla Benková."