Volby do VÚC – Košice

Téma dňa, Peter Bielik, odkaz na videozáznam

Debata v Košiciach v rámci cyklu TA3 debát pred volbami do VÚC priniesla celkom sedem diskutujúcich kandidátov. Napriek tomuto poctu bolo v priebehu debaty casto jasné, že viacerým diskutujúcim chýbal úradujúci župan a zároven kandidát na tento postup v súcasných volbých – Zdenko Trebula (SMER, s podporou Most-Híd a SMK), ktorého by sa jeho protivníci radi spýtali na viacero vecí. Demagog.SK napriek tomu overoval debatu, v ktorej sme sa snažili vybrat všetky relevantné faktické výroky jednotlivých diskutujúcich. Najviac ich zaznamenal Rudolf Bauer (KDS) – celkovo osem, pri com s výnimkou dvoch neoveritelných boli všetky pravdivé. Okrem neho prešiel v našich štatistikách s cistým štítom ešte Jozef Holecko (nezávislý) s troma výrokmi a Ivan Kuhn (OKS) so šiestimi. Z ostatných diskutujúcich sa viac krát pomýlil Rastislav Masnyk (SaS, SDKÚ), ktorý uviedol nižšiu sumu eurofondov cerpaných v kraji. Zavádzajúco hovoril aj o transfere nemocnice v Michalovciach tesne pred volbami. V skutocnosti sa jednalo o priznanie podpory kraja pre tento projekt, samotný (docasný) prevod sa uskutocnil ešte v roku 2011. V podobnej téme sa snažil upravit si situáciu aj Vladimír Gürtler, ktorý zase nazýval docasný prevod akcií nemocnice v Spišskej Novej Vsi “predajom”. Z dalších kandidátov mohlo zaujat tvrdenie Lukáša Sisáka (KSS), podla ktorého sú eurofondy v skutocnosti pôžicky, ktoré budeme musiet splácat aj s úrokmi a prerábat na nich. To samozrejme nie je pravdou, eurofondy sú nenávratné príspevky, pri com Sisákové tvrdenie by neobstálo ani z celkového pohladu, ked Slovensko ako celok platí do EÚ rozpoctu menej, ako z neho dostáva.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

V tom návrhu (o Memorande k dostavaniu nemocnice v Michalovciach, pozn.), ktorý bol predložený naozaj na poslednú chvíľu v piatok a v pondelok už sa rokovalo.

Navrh schvaľovalo krajské zastupiteľstvo skutočne v pondelok 21.10 (program schôdze). Nevieme však, kedy a akým spôsobom bol návrh, keďže predošlé zasadnutiebolo ešte 30.9. Podľa zákona musia byť všetky materiály k rokovaniu poskytnuté poslancom najmenej 15 dní vopred.

Podľa analýzy z minulého roku, týkajúcej sa efektívnosti čerpania eurofondov, Prešovský kraj bol v tom čase výrazne úspešnejší v čerpaní eurofondov za opravu ciest ako Košický.

Spomínanú analýzu sme nenašli, výrok zatiaľ hodnotíme ako neoveriteľný.

Doplnenie (3.11.2013): Na základe informácii od Ivana Kuhna kontaktujeme KSK a PSK a požadujeme o poskytnutie informácii k projektu "Budovanie kapacít regionálnej samosprávy pre implementáciu verejných politík prostredníctvom programov a projektov financovaných EÚ". V prípade získania nových informácii overenie výroku adekvátne upravíme.

V prvom období, keď sme riešili opravu ciest, tak ja som presadil, aby sme tlačili na kvalitu týchto opráv (ciest, pozn.) a presadil som 10-ročné obdobie záruky. (…) Žiaľ, od tohto sa odišlo.

Je pravdou, že Rudolf Bauer bol v prvom volebnom období v rokoch 2001 až 2005 predsedom Košického samosprávneho kraja, nie sú však dostupné žiadne informácie, ktoré by sa týkali presadenia 10 ročnej záruky na opravu ciest počas pôsobenia R. Bauera a následného zrušenia tejto záruky, preto hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Vedúci odboru školstva samosprávneho kraja, ktorí to riaditeľom odporučil je na svojej funkcii, riaditeľ je na svojej funkcii a učiteľ, ktorý poukázal na neefektívne vynakladanie prostriedkov prišiel o zamestnanie (jedná sa o kauzu na obchodnej akadémii na Polárnej ulici v Košiciach, pozn.).

O príbehu Ota Žarnaya informovali viaceré Slovenské médiá. Žarnay bol prepustený po tom, čo informoval radu školy o neadekvátnom a predraženom využívaní externého právnika, ktorému musela škola platiť mesačný paušál. Po týchto informáciach bol prepustený z organizačných dôvodov.

Na tomto odkaze si môžete pozrieť zmluvy, ktoré podpísala škola s externým právnikom.

Vedúci odboru školstva Košického samosprávneho kraja(KSK) Štefan Kandráč je stále vo funkcii, čo uvádza oficiálny web KSK. V čase tejto kauzy bol na poste riaditeľa(TASR/HSP) školy Peter Ivan, ktorý je riaditeľom školy dodnes, čo uvádza oficiálna stránka obchodnej akadémie.