V politike s Michalom Šípošom a Erikom Tomášom

V politike, Rastislav Iliev, odkaz na videozáznam

Erik Tomáš z Hlasu – SD a Michal Šípoš, šéf poslaneckého klubu OĽaNO, diskutujú 12. decembra 2021 na TA3 o blížiacom sa omikrone, finančnej motivácii za očkovanie aj dôvere vláde.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Deťom sa detské prídavky idú zvyšovať o 38 centov, čo pán Matovič tak mimochodom v opozícii vždy každoročne kritizoval.

Súčasná dávka prídavku na dieťa (2021) je 25,50 eur. Od januára sa dávka upraví na 25,88 eur. Igor Matovič v roku 2019 kritizoval výšku prídavku na deti a na siroty, robil to však v porovnaní so zvyšovaním platov poslancov. Nevenoval sa tejto téme opakovane alebo každoročne, výrok Erika Tomáša ako celok preto označujeme ako zavádzanie.

Naplánovali sme rekordne vysoký objem investícií. Takýto rozpočet ešte nebol na Slovensku, vyše 6 miliárd EUR pôjde do investícií.

Podľa rozpočtu verejnej správy na roky 2022 - 2024, ktorý parlament schválil 14. decembra 2021, smeruje (s. 71) do investícií takmer 6 miliárd eur. Oproti priemeru z rokov 2018 - 2021 je to zvýšenie o takmer polovicu. Takýto nárast je možný vďaka zdrojom z Plánu obnovy a dočerpávaniu eurofondov. Podľa Ministerstva financií ide o zvýšenie na “historickú hodnotu”. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Problém nie je to, že sa stretli. Problém je to, že sa o tom neinformovalo a keď nejaké médiá vraj o tom informovať mohli, tak sa to nejakým spôsobom stoplo.

Podpredseda strany OĽaNO Gábor Grendel vyhlásil, že  podozrieva prezidentku SR, Zuzanu Čaputovú z tajného stretnutia s predsedom strany  Hlas, Petrom Pellegrinim. Predmetom ich stretnutia malo podľa Grendela byť dohadovanie krokov proti premiérovi Hegerovi. To, že sa stretnutie naozaj uskutočnilo potvrdil aj Prezidentský palác, no odmietol konšpirácie, ktoré sa okolo neho vytvorili. Poradca prezidentky Martin Burgr sa vyjadril, že prezidentka sa bežne stretáva s politikmi, a to aj neverejne. 

O tom, že by boli média informované a následne by im bolo bránené v uverejnení týchto informácií, však neexistujú žiadne dôkazy. Túto časť výroku hodnotíme ako neoveriteľnú.  

Sú krajiny, ktoré nemajú vakcíny, ktoré bojujú o to, aby mohli mať nejaké vakcíny.

Aj keď v Európskej únii je problém skôr vakcíny minúť, stále sú vo svete krajiny, kde ich nie je dostatok. V afrických štátoch, ako napríklad Nigéria, je zaočkovanosť k decembru 2021 iba 1,9 %, v Demokratickej republike Kongo či v Burundi je to dokonca pod 1 %. Pravdepodobnou príčinou však nie len problém v dodávaní  vakcín, ale aj chýbajúca infraštruktúra či nedôvera občanov vo vakcíny. Dodávky vakcín do nízkopríjmových krajín zabezpečuje projekt Covax, avšak ani dodávky z neho nebudú stačiť na to, aby Afrika dosiahla aspoň 40% zaočkovanosť.

Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Hneď na druhý deň som ja osobne v mene strany Hlas-sociálna demokracia pri rokovaní o štátnom rozpočte navrhol pozmeňujúci návrh, aby všetci dôchodcovia, každý jeden bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú očkovaní, dostali 200 EUR na finančnú pomoc.

Deň po schválení príspevkov pre zaočkovaných seniorov v hodnote 300 € Erik Tomáš vystúpil v NRSR. Za poslancov strany Hlas-SD Predložil pozmeňujúci návrh, v ktorom navrhli prispieť všetkým seniorom bez ohľadu na zaočkovanosť, sumou 200 €. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.