Sulík vs. Danko

V politike, Ľuba Oravová

V relácii V politike na TA3 hostila Luba Oravová predsedu strany SaS a zároven europoslanca Sulíka a predsedu SNS Andreja Danka. Rozprávali sa o volebných programoch do nadchádzajúcich volieb, pricom sa obaja zhodli napríklad v snahe znížit dan z príjmu. Danko vyzdvihoval jedinecnost svojej strany- jediná, ktorá má na kandidátke len clenov strany (co je neoveritelné) a jediná, ktorá chce zaviezt dan pre monopoly (co neúspešne slúbil len Fico 1). Zvelicoval však pri pocte absolventov politológie a práva, ktorý podla neho nemajú šancu uplatnit sa, ci v pocte radarov, ktoré má nakúpit súcasná Ficova vláda. Sulík zas príliš pozitívne vykresloval ekonomické ukazovatele a mieru korupcie pocas pravicových vlád.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Pán Farage, šéf tej frakcie (Euroskeptici, pozn.), to chce rozpustiť a počkajte ešte jedna dôležitá vec. Možno, že o tom ani nevite. Pán Farage je napríklad aj za to, aby sa obmedzil pohyb pracovných síl po Európe.

Nigel Farage niekoľkokrát počas utečeneckej krízy vyzval k zníženiu počtu utečencov a aj ekonomických migrantov vo Veľkej Británii, ale aj v Európskej únii. Taktiež je známym oponentom Európskej únie ako celku. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Nigel Farage je predsedom Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP), takisto vedie euroskeptickú skupinu Európa slobody a priamej demokracie v Európskom parlamente. Nigel Farage pre The Telegraph vyhlásil, že by Veľká Británia mala sledovať príklad Rakúska v sprísňovaní hraničných kontrol. Rakúsko totiž preverovalo dodávky a kamióny na svojich hraniciach. Takisto vyhlasuje, že väčšina ľudí, ktorí prichádzajú do Európy, nie sú utečenci, ale ekonomickí migranti, ktorí boli vpustení do Schengenského priestoru kvôli voľnej azylovej politike EÚ.

Charakter voľného pohybu osôb a pracovnej sily je jedným z hlavných bodov programového vyhlásenia UKIP. Strana žiada, aby sa migračná politika Veľkej Británie vrátila do "normálneho stavu" z 50-tych rokov, kedy získalo pracovné povolenie od 20 do 50 tisíc migrantov, v porovnaní s 271 000 migrantmi, ktorí získali pracovné povolenie v roku 2014.

Ministerstvo vnútra vypísalo v pondelok 25. januára 2016 tender na vybudovanie a správu systému na odhaľovanie dopravných priestupkov za 140 miliónov eur bez DPH. Celkovo by malo ísť do konca roka o 739 radarov, ktorých počet sa rozšíri až na 1300- nejedná sa teda o "tisícky". Danko uvádza nepresný počet radarov, preto výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Nový priestupkový systém pozostáva z IT systému na vyhodnocovanie údajov a automatické zasielanie pokút, rozmiestnenia 739 radarov do konca roka a celkovo by malo ísť až 1300 radarov, ktoré budú po celom Slovensku. Systém využíva inštitút objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla za priestupky. Celková cena 140 miliónov eur sa skladá z prípravy a vybudovania systému za 40 miliónov eur, 75 miliónov eur za správu na 16 rokov a 25 miliónov eur za opciu na predĺženie kontraktu o ďalších 5 rokov.

Podľa eTrend.sk:

"Slovenské ministerstvo vnútra v oznámení o vypísaní verejnej súťaže odhadlo, že príprava a vybudovanie systému vyjde na 40 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty a 75 miliónov eur bude stáť jeho samotná správa. Štát uzatvorí zmluvu s víťazom tendra na 16 rokov, v prípade využitia opcie a predĺženia kontraktu o päť rokov mu zaplatí ďalších 25 miliónov eur."

(…) naša vlajková loď je agenda 2020, 6 krokov, aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť a je to práve postavené na tom, uľahčíme podnikanie. Je tu vyše 150 úplne konkrétnych opatrení, ako zlepšiť podnikateľské prostredie (…)

Sulíkova Agenda 2020 naozaj obsahuje šesť krokov, oblastí, v ktorých SaS navrhuje 150 opatrení. Tie by v prípade realizácie mali prispieť k priaznivému podnikateľskému prostrediu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Agenda 2020 strany SaS je rozčlenená do týchto 6 oblastí: dane, odvody, trh práce a zamestnávanie, podnikateľské prostredie, štátna byrokracia a transparentnosť a boj proti korupcii. Dokopy je v tývhto oblastiach navrhnutých 150 opatrení.

Podobný výrok sme overovali aj v debate z 13. decembra 2015 v relácii O 5 minút 12. Jednotlivé opatrenia naozaj navrhujú zníženie administratívnej a finančnej záťaže, prípadne odstraňujú netrhové deformácie - napr. zrušenie investičných stimulov a zavedenie rovnej dane, prehľadná superhrubá mzda, zdobrovoľnenie odvodov, zrušenie povinnosti podnikateľa posielať štatistickému úradu štvrťročný výkaz o práci, zníženie počtu viazaných živností, zákaz štátnej správe pýtať od občanov dokumenty, ktorými už disponuje (napr. výpis z registra trestov), zákaz utajovania zmlúv pri verejnom obstarávaní, a teda prispievajú k priaznivému podnikateľskému prostrediu.

(…) v 2004 sme zažili veľkú daňovú reformu, kde ja som mal teda tú možnosť a česť písať koncepciu (…)

Počas druhej Dzurindovej vlády sa v roku 2004 realizovala daňová reforma, ktorej súčasťou bolo zjednotenie DPH na úrovni 19 % z predchádzajúcej hodnoty 20 % a 14 %. Sulík zároveň pomáhal pri tvorbe a úprave daňovej reformy. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Reforma ďalej zaviedla 19% daň z príjmu pre fyzické aj právnické osoby a zahŕňala aj novely zákonov o spotrebných daniach — z minerálnych olejov, tabaku, piva a pod. Novely zvýšili sadzby týchto druhov výrobkov a následne došlo aj k harmonizácii slovenského zákona so smernicami EÚ. Súčasťou tejto reformy sa stalo aj zrušenie dane z prevodu a prechodu nehnuteľností dane z darovania a dane z dedičstva.

Je pravdou, že živnostník ručí za svoje záväzky celým majetkom. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Predpis č. 455/1991 Zb. (Živnostenský zákon) definuje živnosť ako sústavnú činnosť prevádzkovanú samostatne, vo vlastnom
mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za
podmienok ustanovených týmto zákonom.

Podnikateľ SZČO je fyzickou osobou a za svoje záväzky ručí všetkým, čo
má. V prípade neúspechu, dlhov či bankrotu teda prípadný exekútor siaha
na jeho podnikateľský i osobný majetok.

Podľa súdnej exekútorky a hovorkyňe Slovenskej komory exekútorov Stanislavy Kolesárovej „živnostník, ako fyzická osoba, ručí celým svojím majetkom, spoločník neručí – ručí len spoločnosť“. Živnostník ručí celým svojím majetkom vrátane súkromného majetku.


"Živnostník ručí za záväzky z podnikania nielen obchodným majetkom, ale aj osobným majetkom. Ručí teda neobmedzene,"
uviedol portál podnikajte.sk.