Slovensko vo svete

O 5 minút 12, Martin Strižinec, odkaz na videozáznam

V nedelu 15. apríla boli hostami relácie RTVS O 5 minút 12 poslanci NR SR Luboš Blaha (SMER-SD), Martin Klus (SaS), Milan Krajniak (SME RODINA) a Jaroslav Paška (SNS). Hlavnou témou bola aktuálna slovenská zahranicná a bezpecnostná politika v kontexte aktuálneho geopolitického vývoja.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Sergei V. Skripal, bývalý zamestnanec ruskej vojenskej rozviedky, bol v roku 2006 v Rusku usvedčený za odovzdanie tajných informácií Veľkej Británii. V ruskom väzení bol do roku 2010, kedy ho v rámci výmeny špiónov prepustili do Veľkej Británie. Pôvodne bol odsúdený na 13 rokov vázenia. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podla svedectiev bývalých ruských chemikov a nálezov amerických expertov v Uzbekistane sa potvrdilo, že Sovietsky zväz v minulosti vyrábal novicok, pricom boli nájdené v Uzbekistane (bývalej republike Sovietskeho zväzu) pocetné zásoby tejto látky. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Názov novicok pomenúva skupinu nervových látok vyvynutých v Sovietskom zväze v 70. a 80. rokoch minulého storocia, ktoré sú známe ako 4. generácia chemických zbraní a boli vyvinuté v rámci sovietskeho programu s názvom Foliant. Existencia novicoku bola odhalená chemikom Mirzayanovom v 90. rokoch cez ruské médiá. Chemik neskôr odišiel USA, kde zverejnil aj formulu na vyrobenie takejto látky. 

Ruskí predstavitelia odmietajú potvrdit, že by novicok niekedy v minulosti Sovietsky zväz ci Rusko produkovalo. Tvrdia, že jediní, kto môže poznat výrobu novicoku, je západ, kam odišli bývalí sovietski chemici, ktorí dovtedy na jeho vývoji ešte len pracovali. Existenciu výroby novicoku v bývalom sovietskom zväze podporujú najmä svedectvá vedcov a nálezy v bývalej zväzovej republike Uzbekistan, ktorej americkí odborníci pomáhali s odstránením zariadení na jeho výrobu. Chemik Mirzayanov tiež uviedol, že novicok bol navrhnutý tak, aby ho medzinárodní inšpektori neodhalili. 

BBC sumarizuje stanovisko Moskvy k tvrdeniam, že novicok môže vyrábat len Rusko:
"Moscow has denied any involvement in the Skripals' poisoning and demanded proof.
Its foreign ministry insists there has never been any research conducted on Russian soil "that would bear the direct or even code name of Novichok". The word Novichok, said spokeswoman Maria Zakharova, was an invention of the West when a number of ex-Soviet scientists moved there in the 1990s "taking with them the technologies they were working on (...) Russia's UN ambassador has insisted that development work on Soviet-era nerve agents stopped in 1992, and that existing stockpiles were destroyed in 2017.
"

OPCW nikdy predtým neprešetrovala existenciu novicoku v Rusku. Americká expertka na chemické zbrane uviedla, že látku novicok by bolo možné skryt za legitímnymi priemyselnými aktivitami. Správa americkej nestrannej pracovnej skupiny s názvom Nuclear Threat Inititative uviedla, že Rusko malo vlastnit niekolko tisíc ton rôznych druhov novicoku. Viacerí britskí a americkí experti uvádzajú, že novicok mohol byt použitý aj v minulosti, dokonca aj na ruskom území, ale pokial obete zomreli, nebolo následne možné ho priamo identifikovat.

Najväčší podiel exportu Slovenska odchádza do iných krajín Európskej únie. Podľa štatistiky Eurostat tak na trhy EÚ smeruje dlhodobo až 85 % slovenského exportu. V rámci EÚ je naším najväčším obchodným partnerom Nemecko, kam sme v roku 2016 exportovali až 22 % tovarov. Za ním nasledujú Česká republika (12 %) a Poľsko (8 %). Percentuálny podiel celkového vývozu Slovenska do krajín EÚ je najvyšší spomedzi všetkých členských krajín. Priemer únie dosahuje približne 64 %. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Prehľad o vývoze Slovenska do krajín EÚ uvádzame v nasledujúcej tabuľke.


Pre lepší prehľad uvádzame informácie o exporte Slovenska do krajín EÚ aj v peňažnej hodnote.

…je jasne v programovom vyhlásení napísané, že sme, (…) že sme štát, ktorý chce mať dobré vzťahy so všetkými štátmi sveta, ktoré sú priateľské, na všetky štyri svetové strany, vrátanie Ruska, vrátanie Číny a ďalších, ale samozrejme, sme súčasťou partnerských organizácií, vrátanie V4

Programové vyhlásenie vlády SR na roky 2016-2020 určuje aj smerovanie Slovenska v oblasti zahraničnej a európskej politiky. Podľa programového vyhlásenia je národno-štátnym záujmom Slovenska "jednoznačná kontinuita v proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky, založená na širokej politickej zhode" (.pdf, s. 4). Ako sa ďalej uvádza v programovom vyhlásení, "k hlavným cieľom zahraničnej a európskej politiky patrí zaistenie stability, bezpečnosti, prosperity a
pozitívneho vnímania Slovenskej republiky vo svete. Vláda bude vychádzať z predvídateľnej, dôveryhodnej a transparentnej zahraničnej politiky a členstva v Európskej únii a NATO. Vláda bude podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základný pilier zaručenia bezpečnosti a budovania prosperity SR. Za najbližších partnerov vláda považuje členské krajiny EÚ a spojencov v NATO
" (.pdf, s. 4). Vláda SR chce naďalej rozvíjať nadštandardné vzťahy s Českou republikou a partnerstvo v rámci krajín V4 (.pdf, s. 6). Z programového vyhlásenia teda vyplýva, že Slovensko má záujem o budovanie dobrých vzťahov s inými štátmi. Zároveň chce hájiť proeurópske a proatlantické záujmy. Vzťah k Rusku a Číne sa vo vyhlásení explicitne nespomína, výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

…Jean-Claude Junckera, predsedu Európskej komisie, ktorý vyjadril plnú podporu Slovensku, aj orgánom pri vyšetrovaní predmetnej vraždy, (…).

Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker dňa 12. apríla 2018 vyjadril dôveru slovenským orgánom činným vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Robia podľa neho všetko, čo je v ich silách a počínajú si dobre. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Juncker sa tak vyjadril počas návštevy slovenského premiéra Petra Pellegriniho v Bruseli. V súvislosti s vyšetrovaním Juncker povedal, že Pellegrini mu poskytol vysvetlenie, o ktoré žiadal. "Nie je na mne, aby som teraz dával lekcie policajným orgánom a justičným orgánom na Slovensku a radil im, čo majú robiť, ale mám plnú dôveru v políciu a justičný systém," dodal šéf Európskej komisie. 

Pre úplnosť je nutné dodať, že Európska komisia sa v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára vyjadrila aj predtým. Na začiatku marca komisia písomne požiadala o informácie o možných podvodoch s agrodotáciami. Taktiež sa vyjadrila, že majú nulovú toleranciu v prípade podvodov.