Šefčovič pre rádio Expres

Braňo Závodský Naživo, Braňo Závodský, odkaz na videozáznam

6. marca 2019 bol hosťom relácie Braňo Závodský Naživo kandidát na post prezidenta SR Maroš Šefčovič. Braňo Závodský si pred voľbami pozval troch kandidátov s najvyššími predvolebnými preferenciami, každý z kandidátov dostal 10 minút času na odpovede na moderátorove otázky.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Šefčovič je podpredsedom Európskej komisie, no počas predvolebnej kampane čerpá neplatené voľno a zastupuje ho komisár EÚ Miguel Arias Cañete. V rámci EK zodpovedá za agendu budovania energetickej únie a vedie trojstranné rokovania medzi EK, Ruskom a Ukrajinou ohľadne kontraktu na dodávky ruského plynu s tranzitom cez Ukrajinu. Rokovania doteraz prebiehali nepravidelne, približne raz za štyri mesiace. Stretnutia na pracovnej úrovni prebiehajú aj pomimo týchto rokovaní. Presné záznamy sú dostupné len o rokovaniach, o stretnutiach na pracovnej úrovni už nie. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.  

EÚ je mediátorom rozhovorov Ruska a Ukrajiny o dodávkach plynu od roku 2013, pričom Šefčovič ich má na starosti od roku 2016. Stretnutia prebiehali v auguste 2016 či v decembri 2016. V júli 2018 boli rozhovory obnovené a prebiehalo prvé kolo rokovaní o predĺžení zmluvy o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu, ktorá vyprší k 31. decembru 2019. Zúčastnené strany sa dohodli na trilaterálnom postupe a rozhovoroch vo frekvencii raz za šesť až osem týždňov. Neskôr prebiehali stretnutia na pracovnej úrovni. Dohodnutú frekvenciu najvyšších rokovaní sa dodržať nepodarilo, najmä kvôli zvýšeným tenziám medzi Ruskom a Ukrajinou v dôsledku aféry v Kerčskom prielive. Druhé a zatiaľ posledné trojstranné rokovania sa konali v januári 2019. Ďalšie kolo je naplánované na máj 2019.

V utorok 26. februára 2019 po tlačovej besede, na ktorej sa Robert Mistrík vzdal svojej kandidatúry v prospech Zuzany Čaputovej, napísal prezident Andrej Kiska status, v ktorom aj on vyjadril Čaputovej podporu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Od začiatku prezidentskej kampane som bol presvedčený, že hlasy slušného a spravodlivého Slovenska sa musia spojiť za jedným silným kandidátom, respektíve kandidátkou. Podporujem Zuzanu Čaputovú. Bude dobrou prezidentkou Slovenskej republiky,” napísal v svojom statuse vo februári 2019 Andrej Kiska.

Strana SMER-SD svoju kandidátku do nadchádzajúcich eurovolieb predstavila 19. februára 2019. Maroš Šefčovič na nej na žiadnom mieste nefiguruje. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Tento výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže podporu Marošovi Šefčovičovi v minulosti vyslovil napríklad aj Richard Sulík, ktorý podporil jeho kandidatúru na šéfa EK. „Viem, je to eurokomisár nominovaný Smerom a tiež viedol kandidátku Smeru do eurovolieb v roku 2014. Napriek tomu mu držím palce. Svoju robotu si robí, pokiaľ to viem posúdiť, kvalitne, nikdy sa neznížil k osobným útokom a správa sa korektne. “ Podobne sa vyjadril aj Igor Matovič, ktorý Šefčovičovi však taktiež ako Sulík vytkol podporu vládnej strany Smer-SD. „Maroša Šefčoviča považujem za fundovaného človeka, dlhoročného diplomata, myslím, že dobrého kandidáta, len zlej politickej strany.

Maroš Šefčovič je v tohtoročných prezidentských voľbách nominantom strany Smer-SD, ktorá mu poskytuje finančnú aj politickú podporu. Vo voľbách však oficiálne figuruje ako nezávislý kandidát a niekoľkokrát zdôraznil, že členom strany Smer-SD nie je a ani nebol. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V minulosti bol Šefčovič taktiež lídrom kandidátky Smeru-SD vo voľbách do Európskeho parlamentu a vláda Roberta Fica ho v rokoch 2009 a 2014 nominovala na post Eurokomisára.