Rozdelená SaS: Richard Sulík na TA3

V politike, Norbert Dolinský, odkaz na videozáznam

Predseda SaS Richard Sulík bol v nedeľu 8. septembra 2019 hosťom relácie V politike. Vysvetľoval dianie na mimoriadnom kongrese, svoj vzťah s Mariánom Kočnerom aj návrh strany na bezplatné dobrovoľné sterilizácie.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

No tak a tam vidíte, obyvateľstvo (v obci Veľká Lomnica, pozn.) je 50:50 (nerómski obyvatelia:rómski obyvatelia, pozn.), ale novonarodené deti sú 10:85.

Pomer aktuálne žijúceho obyvateľstva vo Veľkej Lomnici sedí. Čísla Štatistického úradu končia na úrovni okresov, hovoria o počte novonarodených detí podľa národnosti matky. Sulíkov údaj však potvrdil starosta obce, ktorá si vedie vlastnú evidenciu. Výrok preto hodnotíme ako ešte pravdivý. 

Podľa údajov z Atlasu rómskych komunít 2019 (.xlsx) je v obci Veľka Lomnica podiel rómov na celkovom počte obyvateľov 50 percent.

Štatistický úrad poskytuje informácie o pôrodnosti na úrovni okresov - nie obcí. Veľká Lomnica spadá do okresu Kežmarok. Podľa údajov ŠÚ sa v roku 2018 v kežmarskom okrese narodilo 1196 detí, z toho 25 detí matkám rómskej národnosti.

Starosta obce Veľká Lomnica Peter Duda portálu Demagóg.SK 27. septembra 2019 uviedol, že údaj o počte / pomere novonarodených nerómskych a rómskych detí (10 ku 85) je približne správny. Obec si podľa neho robí vlastnú evidenciu podľa toho, či sa dieťa narodí v marginalizovanej rómskej komunite, aby vedela adekvátne reagovať na vznikajúce potreby a zabezpečiť ich - napríklad v školstve. 

Sulík obec navštívil v roku 2017. 

Ale koalícia, veď tam (na mimoriadnej schôdzi NR SR k odvolávaniu premiéra zo 6. septembra 2019, pozn.) boli desiatky koaličných poslancov a prezentovali sa iba traja.

Počas 48. schôdze parlamentu, ktorá sa konala 6. septembra 2019, prebehli dve hlasovania, pri ktorých sa mali poslanci prezentovať. Počas prvého hlasovania sa prezentovali piati poslanci, počas druhého traja.

Zo záznamu z druhého hlasovania schôdze vyplýva, že v rokovacej sále bolo viac ako (dve) desiatky koaličných poslancov (od 39:45). Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

… dnes sú sterilizácie pre všetkých občanov Slovenska dobrovoľné, len si to musíte zaplatiť. A my sme navrhli, nech to je naďalej dobrovoľné, ale v prípade rómskych osád, nech to zaplatí zdravotná poisťovňa (…) Samozrejme máme to v programe, my sme to neškrtli z programu.

Sterilizácie sú dobrovoľné a spoplatnené. Strana však svoje parlamentné návrhy na úhradu sterilizácii zo zdravotného poistenia neviazala na príslušnosť k špecifickej sociálnej skupine, národnosti či etniku - ale na osoby v istom veku a s istým počtom detí. Rovnaké riešenie ponúka vo volebnom programe pre rok 2020. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Podľa Zákona o zdravotnej starostlivosti možno sterilizácie vykonať len na základe písomnej žiadosti a písomného informovaného súhlasu” - a teda len dobrovoľne. Za tento výkon pacient štandardne platí sám.

Poslankyňa SAS Lucia Ďuriš Nicholsonová navrhla trikrát zmenu zákona - v rokoch 2012, 2013 a 2016 (spolu s Natáliou Blahovou). Žiadala, aby zdravotné poistenie preplácali sterilizáciu osobe, ktorá má minimálne štyri deti alebo osobe staršej ako 35 rokov, ktorá má minimálne tri deti”. Bez rozdielu pohlavia, národnosti či etnika.

Takmer totožnú formuláciu obsahuje aj program strany pre voľby v roku 2020.

Vo volebných programoch v rokoch 2012 (pdf. str. 87) aj 2016 (pdf. str. 37) strana sľubovala, že umožní prístup ľudí zo SVS (sociálne vylúčených spoločenstiev, pozn.) k službám reprodukčného zdravia, napríklad k dobrovoľným sterilizáciám za prísne stanovených podmienok”.

Ja som v politike 11-ty rok, on 17-ty (Miroslav Beblavý, pozn.).

Tak Richard Sulík ako aj Miroslav Beblavý sa vo verejnom priestore a funkciách blízko politiky pohybujú od roku 2002. Sulík ako poradca ministrov, Beblavý ako štátny tajomník. Do straníckej politiky vstúpili obaja v roku 2009. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, pretože Richard Sulík použil na meranie dvojaký meter. Svoje roky v politike počítal od vstupu do straníckej politiky, Beblavého roky v politike počítal od jeho pôsobenia vo funkcii štátneho tajomníka.

Richard Sulík bol v rokoch 2002 až 2003 poradcom vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ - DS). V rokoch 2006 až 2007 radil ministrovi financií Jánovi Počiatkovi (SMER-SD). Koncom roku 2008 Sulík oznámil založenie politickej strany SaS, registrovaná bola vo februári 2009. V roku 2010 získal Sulík vo voľbách poslanecký mandát a do októbra 2011 bol predsedom NRSR. Od roku 2014 do roku 2019 bol poslancom Európskeho parlamentu. V aktívnej politike je dodnes.

Miroslav Beblavý bol v rokoch 2002 až 2006 štátnym tajomníkom na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Členom politickej strany sa stal v roku 2009, keď vstúpil do SDKÚ-DS. Na jej kandidátke sa v rokoch 2010 a 2012 dostal do parlamentu. V roku 2013 zo strany vystúpil. O rok neskôr vstúpil do strany #SIEŤ, za ktorú sa v roku 2016 stal poslancom parlamentu. Po vstupe strany do koalície so Smerom, SNS a MOST-Híd sa členstva vzdal a v parlamente pokračoval ako nezaradený. V apríli 2017 oznámil vznik novej strany SPOLU – občianska demokracia. V roku 2018 sa na stal jej predsedom.

Tak Sulík ako aj Beblavý teda v straníckej politike pôsobia 11-ty rok.

A všeobecne je to (Robert Fico, pozn.) človek, ktorý teda 2014 nechcel byť v politike, ktorý 2010 chcel dokončiť diaľnicu do Košíc…

Robert Fico v apríli 2009 povedal, že „môžem vás ubezpečiť, že v roku 2014 už v politike nebudem.“ Odvtedy kandidoval za prezidenta a viedol stranu Smer do parlamentných volieb v roku 2016.

V júli 2007 na spoločnej tlačovej konferencii s vtedajším ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym Robert Fico uviedol: „Toto je záväzok, ktorý sme prijali ako celá vládna koalícia v roku 2006. Sme toho názoru vo vláde Slovenskej republiky, že je potrebné sprísniť tieto podmienky, ktoré sme schválili v roku 2006 a urobiť všetky nevyhnutné opatrenia na to, aby sa nám podarilo v roku 2010 spojiť Bratislavu a Košice jedným systémom diaľnic a rýchlostných komunikácií.

Tento termín bol viackrát presunutý, momentálny predpoklad hovorí o dokončení diaľnice D1 v roku 2025. Výrok hodnotíme ako pravdivý.