Robert Fico vs. Pavol Abrhan

O 5 minút 12, Radovan Slobodník, odkaz na videozáznam

Po dlhom case mali diváci možnost vidiet reláciu, v ktorej nepadla zmienka o volbe generálneho prokurátora a/alebo o Madarsku/madarskej menšine. Vzhladom na to, že politici bilancovali prvý rok súcasnej vlády, relácia priniesla množstvo ekonomických údajov. Precítajte si, ako sa jednotlivým politikom darilo. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Na základe toho, čo robí táto vláda, posledná veta, si ľudia len v tomto roku priplatia 550 až 600 eur na základné životné potreby.

Podľa makroekonomickej prognózy (.pdf) MF SR z 21. decembra 2010 nárast ročných výdavkov domácností je nasledovný:

Typizované domácnosti:

Dôchodca žijúci sám v domácnosti: 148,4 eur
Dvaja dôchodcovia žijúci v spoločnej domácnosti: 237,7 eur
Domácnosť s príjmom pod 512 eur: 176,8 eur
Rodina s dvoma nezaopatrenými deťmi: 391 eur

Domácnosti podľa príjmových skupín:
Príjem od 0 - 655 eur: 174,6 eur
Príjem od 656 - 993 eur: 284,6 eur
Príjem od 993 - 1323 eur: 358,2 eur
Príjem nad 1323 eur: 470,2 eur

Suma, akú uvádza R. Fico, neplatí ani pre jednu uvedenú skupinu.

Premiérka mi napísala list, aby som navrhol kandidáta. Na základe tohto listu som navrhol kandidáta inžiniera Jána Valka. Premiérka napísala, že má k nemu výhrady, ja som jej odpísal, že tieto výhrady nemôžeme akceptovať z týchto a týchto dôvodov, takže prosím, aj vy si overujte to, čo hovorí pani premiérka, zdá sa, že tie lži idú napravo aj naľavo.

Na tlačovej konferencii po rokovaní májovej Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová oznámila, že požiadala  listom šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica, aby vláde predložil meno nominanta na post riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Informovali o tom napríklad aj HN.

Šiesteho júna po rokovaní Koaličnej rady uviedla, že má k navrhnutému kandidátovi Jánovi Valkovi výhrady. Informoval o tom napríklad aj denník SME.

Po rokovaní kabinetu premiérka informovala, že vláda opozičného kandidáta na post predsedu ÚVO neschválila. Informoval o tom napríklad aj portál webnoviny.sk.

Vy ste predložili návrh, vyzvala vás, aby ste predložili iný návrh, vy ste odmietli predložiť iný návrh.

Na tlačovej konferencii po rokovaní májovej Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová oznámila, že požiadala  listom šéfa opozičného Smeru-SD Roberta Fica, aby vláde predložil meno nominanta na post riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Informovali o tom napríklad aj HN.

Šiesteho júna po rokovaní Koaličnej rady uviedla, že má k navrhnutému kandidátovi Jánovi Valkovi výhrady. Informoval o tom napríklad aj denník SME.

Na tlačovej konferencii premiérka uviedla, že žiadala predsedu opozičného Smeru-SD o zmenu kandidáta, ten to ale odmietol.

"Na základe mojich pripomienok som požiadala pána Fica o iný návrh, on to odmietol a žiada ma, aby som predložila tento (Ján Valko pozn.)." Informoval o tom napríklad aj denník Pravda.

Hodnotenie je dôležité vnímať v súvislosti s nasledujúcim výrokom R. Fica, podľa ktorého ho premiérka ako prvá vyzvala predložiť návrh kandidáta. Abrhanova verzia hovorí o tom, že Fico predložil návrh bez toho, aby ho premiérka k tomu vyzvala.

Premiérka napríklad povedala, že pan inžinier Valko, ako riaditeľ JAVIS, uzatvoril zlú zmluvu so spoločnosťou ČEZ o výstavbe atómovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach. Tak potom pani premiérka nevie, čo jej robí pravá ani ľavá ruka, pretože minister Miškov hospodárstva povedal, že to je dobrá, vyvážená zmluva v záujme Slovenskej republiky.

Reakcia Radičovej na zmluvu medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) a spoločnosťou ČEZ:

“Budeme pokračovať v aktivitách spoločného podniku štátnej spoločnosti JAVYS s českou spoločnosťou ČEZ."

Prípadná podpora projektu zo strany vlády je však podľa nej podmienená použitím iných ako verejných zdrojov na výstavbu elektrárne. “Pokiaľ sa nájde zodpovedný, korektný investor tak sa nebránime ďalšiemu postupu,“ uviedla premiérka. Výrok o tom, že by premiérka kritizovala Valka v súvislosti so zmluvou spoločnosti JAVIS sme nenašli. 

Podľa Miškova je zmluva medzi Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) a spoločnosťou ČEZ v poriadku. “Z nášho pohľadu je zmluva v poriadku, je korektná, vyvážená pre obidve
strany a nevidíme žiadny dôvod v tej zmluve nepokračovať.“

Na základe tejto zmluvy by sa mala zabezpečiť
výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. 

Najpodstatnejšie na kauze predsedu Úradu pre verejné obstarávanie je to, že táto pozícia patrí opozícii, to je jednoducho dohoda, ktorá bola urobená, my sme plne rešpektovali v rokoch 2006, 2010, že na čele Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý kontroluje všetky verejné obstarávania a tendre bol vysoký politický predstaviteľ SMK. Štyri roky sme to rešpektovali. Dokonca podpredsedom tohto úradu bol nominant SDKÚ.

Predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bol v rokoch 2006-2010 Béla Angyal (v tom čase nominant SMK, neskôr prestúpil do strany Most-Híd, pozn.).

Pokiaľ ide o podpredsedu ÚVO v rokoch 2006-2010, našli sme k tomu len vyjadrenia Mostu-Híd, ktorý pripomínal Dzurindovi, že podpredsedom ÚVO je, resp. bol nominant SDKÚ-DS.