Robert Fico, Ivan Gašparovic, Béla Bugár (každý sám)

V politike, Alžbeta Vlková, odkaz na videozáznam

Relácia V politike bola poznamenaná chýbajúcou konfrontáciou politikov, kedže jednotliví politici mali tretinu relácie priestor bez politického oponenta. Pochválit však treba moderátorku Alžbetu Vlkovú, ktorá na slovenský štandart výnimocne zdatne grilovala Roberta Fica. Témou relácie bola stále aktuálna téma slovenského postoju ku eurovalu.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

TASR z dňa 13. júna 2011: "Predsedovia strán Béla Bugár a Peter Zajac podpísali dnes dohodu o spolupráci medzi stranami Most-Híd a OKS.

Podľa dohody bude umožnená pravidelná prítomnosť poslanca OKS ako súčasť delegácie Mosta-Híd na zasadnutiach Koaličnej rady a v prípade prejavenia záujmu OKS im bude umožnené aj stretnutie a konzultácia s členmi Ministerského klubu."

Riešením je povedať, že áno, všetci hľadáme také možnosti, aj my sme navrhli, aby sme nedotovali také štáty, ktoré si to nezaslúžia, ale aj pán Sulík povedal, veľmi dobre, že sme dali alebo že dostalo Írsko pôžičku. Lebo cez tu pôžičku sa dostalo z tých ťažkostí a je, dá sa povedať, stabilným členským štátom.

Podobný výrok sme overovali minulý týždeň, keď Béla Bugár diskutoval s Richardom Sulíkom v relácii Na Telo, 25. septembra 2011. Richard Sulík vtedy vyhlásil, že je dobré že dostalo Írsko peniaze.

V rovnakej relácii rovnako obaja politici povedali, že Grécku peniaze nedáme, lebo nebudeme rozdávať peniaze. Richard Sulík sa odmietavým postojom k ďalšiemu nalievaniu peňazí do Grécka netají, 15. septembra napríklad povedal, že Grécko by malo vyhlásiť bankrot a opustiť eurozónu.

Lebo ešte raz tvrdím, v Papierničke sme sa dohodli, že ešte budeme rokovať. A čo sa stalo? Ani jedno rokovanie nebolo, ale SaS nechalo nastúpiť celý svoj poslanecký klub, síce oni tvrdili, že len kvôli tomu, že boli informácie, že nie sú jednotní, ale celý klub cez médiá bez rokovania, bez čolen jedného rokovania nám oznámil, že fakticky oni sú proti eurovalu.

Ako informovala TASR, vládna koalícia sa ani po celodennom rokovaní v Častej – Papierničke (12. september 2011) nezhodla na ďalšom postupe vlády v otázke podpory eurovalu. Premiérka Iveta Radičová však vyhlásila, že vláda bude na danú tému ďalej rokovať.

"Máme však zhodu, že pri každom rozhodovaní budeme postupovať tak, aby občania SR neprišli ani o cent. Tento záväzok je spoločný a platí. Platí aj dohoda postupu o ďalších rokovaniach, aj keď sa obávam, že naša situácia asi nebude ľahko zmeniteľná, ak vôbec," uviedla Radičová.

Následne 20. septembra 2011 Róbert Sulík na tlačovej besede vyhlásil, že žiadny z poslancov strany SaS nepodporí v parlamente navýšenie eurovalu.

Medzi týmto obdobím nie je v médiách ani na stránke úradu vlády žiadna informácia o ďaľších rokovaniach.

Bola iná alternatíva? (spraviť koalíciu, pozn.) Ja si myslím, že nie. Dá sa hovoriť len, že prehodiť výhybku, aby Slovensko sa nedostalo, dá sa povedať, na tu grécku cestu a to sme urobili, keď si zoberiete len ekonomiku, z 8% deficitu tento rok 4,9, budúci rok to sú veľmi ambiciózne plány 3,8 – 3,9. Takže toto sme určite urobili.

Deficit Slovenska v roku 2010 bol tesne pod 8%. Ministerstvo financií odhaduje rozpočet na rok 2011 na 4,9% HDP a prognózy na rok 2012 sú na úrovni 3,8% HDP.