Richard Sulík, Peter Kažimír, Vladimír Tvaroška,

V politike, Ľuba Oravová, odkaz na videozáznam

Ako v ostatných reláciách za posledné tri týždne ústrednou témou bol euroval. Politici v coraz viac emotívnych výstupoch podporujú svoju pozíciu prispôsobovaním si faktov podla vlastnej potreby. Oživením relácie bola debata o rozpocte.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Minister financií Ivan Mikloš vo svojom otvorenom liste predstaviteľom samospráv komentuje zmeny ich financovania. Podľa jeho slov bude nový systém férovejší a bude nastavený tak, aby v roku 2012 samosprávy dostali o 3% viac peňazí. 

Zmena vo financovaní miest a obcí spočíva v tom, že kým doteraz samosrpávy získavali 93,8% daní z príjmu fyzických osôb, od nového roku to bude 12,97% výnosu všetkých daní, teda mix daní. Jedná sa teda o ťažko predvídateľný vývoj. Napriek tomu sa však zdá, že zúčastnení súhlasia s Miklošovým tvrdením, že v roku 2012 budú ich príjmy predstavovať nárast o 3% voči predchádzajúcemu roku. To, s čím však majú problém je fakt, že ak by sa systém nezmenil, ich príjem by bol ešte vyšší - o 240 miliónov tak ako v predchádzajúcom výroku tvrdí Peter Kažimír.

Napriek tomu sa však jedná v tomto prípade o pravdivý výrok.
Zmena vo financovaní miest a obcí, ktorá bude platná od budúceho roku, spočíva v tom, že kým doteraz samosprávy získavali 93,8% daní z príjmu fyzických osôb, od nového roku to bude 12,97% výnosu všetkých daní, teda mix daní. Minister financií Ivan Mikloš vo svojom otvorenom liste tvrdí, že je systém nastavený tak, aby v roku 2012 získali mestá a obce o 3% viac financií ako v predchádzajúcom roku. Napriek tomu, že sa jedná o ťažko predvídateľný vývoj, sa zdá, že zúčastnení súhlasia s Miklošovým tvrdením, že v roku 2012 budú ich príjmy predstavovať nárast o 3% voči predchádzajúcemu roku. To, s čím však majú problém je fakt, že ak by sa systém nezmenil, ich príjem by bol ešte vyšší - o 240 miliónov tak ako vo svojom výroku tvrdí Peter Kažimír.

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože v určitom slova zmysle sa dá tvrdiť, že ministerstvo financií berie samosprávam 240 miliónov EUR. 

Váš koaličný poslanec nám prezradil, že chcete znížiť, že chcete zrušiť vianočný dôchodok. Váš človek, ktorý sedí pri koaličnej rade, je to v médiách.

SITA, 7. októbra 2011 17:18

"Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) sa podľa nezávislého poslanca Igora Matovič pokúsil podraziť Obyčajných ľudí pri rušení vianočných dôchodkov.

Ako dnes Matovič vysvetlil na tlačovej besede, Mikloš v utorok na Koaličnej rade navrhol zrušenie vianočných dôchodkov, na čo vo štvrtok Matovič kontroval alternatívnym návrhom zvýšiť bankovú daň z 0,2 na 0,5 percenta vybraných pasív.

„Povedal som mu, aby ani náhodou neočakával, že zahlasujeme za zrušenie vianočných dôchodkov,“ tvrdí Matovič, ktorého teší, že minister napokon od svojho „zvráteného úmyslu“ ustúpil."

SITA, 11. októbra 2011 10:13

Podľa webovej stránky peniaze.pravda.sk

"Štátna prémia by mala klesnúť na 15 eur

Minister financií Ivan Mikloš ešte v piatok povedal, že od nového roka počíta v štátnom rozpočte so znížením prémie k stavebnému sporeniu zo súčasných 66,39 eura na 15 eur. Tým by sa mala podľa neho dostaviť úspora v štátnej kase 34 miliónov eur, ktorá by sa však dostavila až v roku 2013. V tom roku sa bude totiž na účty stavebných sporiteľov pripisovať prémia za rok 2012."

Je pravda, že pozitívny dopad na rozpočet sa dostaví až v roku 2013, zníženie prémie je však plánované už na rok 2012.

Vôbec nesúhlasím s tým, čo sa tu hovorí, že sa podarilo postaviť rozpočet, ktorý v podstate neškodí ľuďom a že je to viacej na úkor štátu a štátnych podnikov a podobne. Vy ste stavebné sporenie zobrali prémiu ľuďom zo 66 eur na, išli ste na štvrtinu, na 15 eur.

www.etrend.sk v článku zo 7. októbra 2011 uvádza: "Rezort financií v rozpočte pre roky 2013 a 2014 zohľadnil svoj návrh, aby hodnota štátnej prémie pre stavebných sporiteľov už v budúcom roku klesla najviac na 15 eur. Tento rok môžu sporitelia od štátu získať až 66,39 eura."