Remišová a Fico v RTVS

O 5 minút 12, Marek Makara, odkaz na videozáznam

„Už sa obávam, že ten zmätok, ktorý ona má v hlave (…) sa dostane aj do mojej hlavy,” povedal 14. februára 2021 Robert Fico (Smer-SD) vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí). Diskutovali o očkovaní, zvládaní pandémie aj o eurofondoch.

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Pán Lipšic zastupoval aj vraha Ernesta Valka, ktorý bol jeho najlepší kamarát. Pán Lipšic bol intímny priateľ pani Zsuzsovej, ktorá dnes je tam, kde je.

Doteraz nie je jasné a právoplatne uzavreté, kto zabil Ernesta Valka. Človek, ktorého zastupoval Daniel Lipšic, bol jeden z lupičov, no za vraha označil svojho spolupáchateľa. Údajnú komunikáciu s Alenou Zsuzsovou Daniel Lipšic poprel, označil ju za diskreditačnú kampaň. Keďže nie je zrejmé a z verejnćh zdrojov zistiteľné, či Lipšic zastupoval vraha Ernesta Valka a či komunikoval so Zsuzsovou, hodnotíme tvrdenie Roberta Fica ako neoveriteľné. 

Zastupovanie vraha Ernesta Valka

Advokáta Ernesta Valka zavraždili v roku 2010. Zvrat vo vyšetrovaní nastal v roku 2017, kedy sa k lúpeži vo Valkovom dome priznal Jaroslav Klinka. Za vraha označil ďalšieho z lupičov. 

Ako podmienku svojej výpovede však žiadal, aby ho zastupoval Daniel Lipšic. Ten o Valkovi na Facebooku napísal, že to bol jeho učiteľ, priateľ a kolega, a preto chce prispieť k objasneniu jeho vraždy. 

V roku 2019 podpísal Klinka dohodu o vine a treste za lúpež vo Valkovom dome, v prípade vraždy vystupoval ako svedok. Súd túto dohodu zrušil, nakoniec mu vymeral osemročný trest vo väzení. 

Muža, ktorého Klinka a ďalší spoluoznačil za vraha polícia obvinila, ten vška vinu odmieta. Prípad však stále nie je uzavretý.

Komunikácia s Alenou Zsuzsovou

Údajná komunikácia medzi Danielom Lipšicom a Alenou Zsuzsovou mala prebehnúť v roku 2012. Lipšic tvrdí, že komunikácia je vymyslená a ide o diskreditačnú kampaň. 

Uviedol tiež, že v danom čase sa mu mal niekto viackrát nabúrať do jeho účtu na Facebooku. Zsuzsová, ktorá je obvinená z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Lipšica ako advokáta rodiny Kuciakovcov pred súdom namietla. Tvrdila, že sa poznajú.

Máme tu pána generálneho prokurátora, za ktorého, my sme zaňho teda nehlasovali, ale kompletne zaňho hlasovala celá opozícia.

3. decembra 2020 zvolili poslanci Národnej rady Maroša Žilinku za generálneho prokurátora. Strana Za ľudí sa buď zdržala, nehlasovala alebo hlasovala proti. 

Za Žilinkovu hlasovala okrem koaličných poslancov celá opozícia s výnimkou Jany Vaľovej zo Smeru, ktorá nehlasovala. Tvrdenie Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivé.

Boli podvody na pôdohospodárskej agentúre, kde sme platili vašej okresnej predsedníčke dotácie na betón.

Pri vyplácaní agrodotácií dochádzalo k nezákonným platbám, firma niekdajšej poslankyne strany Smer poberala dotácie aj na betónové plochy. Tvrdenie Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivé.

Veronika Remišová odkazuje na podozrenia pri prerozdeľovaní agrodotácií na Zemplíne, na ktoré v marci 2018 upozornil Andrej Bán. 

V kauze figurovala firma Agro Porúbka, ktorej majiteľkou je bývalá poslankyňa za Smer a niekdajšia okresná predsedníčka strany v Michalovciach Ľubica Rošková. Firma poberala poľnohospodárske dotácie na asfaltové parkovisko či letisko.

Po medializácií kauzy podala Pôdohospodárska agentúra trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Uviedla, že „pri kontrolách na mieste boli zistené nespôsobilé plochy, čo malo za následok nezrovnalosti zistené po vyplatení platieb. Aktuálne prebieha proces vymáhania neoprávnených platieb od žiadateľa.“  

V januári 2019 portál aktuality.sk informoval o tom, že vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky obvinnil Ľubicu Roškovú zo subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Rošková podala voči proti obvineniu sťažnosť, no neuspela.

Pohľadávky PPA voči Roškovej firme predstavujú viac ako 200-tisíc eur. Firma Agro Porúbka je od decembra 2019 v konkurze, je preto možné, že budú vyplatené len čiastočne.

Podvody pri vyplácaní agrodotácii našli v agentúre aj vyšetrovatelia OLAF-u.

A presne v čase, kedy sa odbory rozhodujú, že či referendum podporí alebo nepodporia, schvália novelizáciu Zákonníka práce.

Vláda schválila zmeny v Zákoníku práce 4. novembra 2020, parlament ich odobril 4. februára 2021. Okrem iného umožnili zamestnancom vybrať si, či dostanú gastrolístky alebo namiesto nich finančný príspevok na stravovanie. 

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini oslovil v januári 2021 Konfederáciu odborových zväzov, aby podporila petíciu o vyhlásení referenda o predčasných voľbách. 

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová uviedla, že o tom diskutujú vo vedení. Niektorí členovia podľa nej vyjadrili nesúhlas s účasťou KOZ na zbieraní podpisov.

10. februára sa odbory sa rozhodli petíciu podporiť. Argumentovali, že počas núdzového stavu nemajú inú možnosť vyjadrenia nesúhlasu  „s likvidáciou odborov a sociálneho dialógu na Slovensku zo strany vlády a parlamentu”. Tvrdenie Roberta Fica preto hodnotíme ako pravdivé.

Bžán ktorému túto pán poslanec… Mu chceli vyplatiť 77.000.000 EUR za jeden súdny spor

Advokátska kancelária Radomíra Bžána zastupovala štátny Fond národného majetku - neskôr MH Manažment - v 700 miliónovom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Slovensko ho napokon vyhralo.

Ministrom hospodárstva bol v tom čase Peter Žiga zo Smeru. Podľa zmluvy, ktorú podpísal nominant strany, mal Bžán okrem hodinovej a tarifnej odmeny v prípade úspechu nárok aj na podielovú odmenu. Tá sa mohlo vyšplhať až do 11% z vyhratej sumy, teda 77 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva sa po kritike s Bžánom dohodlo na odmene 2,5%, teda 17,6 milióna eur. Vtedajší premiér Robert Fico označil pôvodne zazmluvnenú odmenu za „vysokú” a „nechutnú”. Verejne podporoval rokovania o znížení Bžánovej odmeny. Tvrdenie Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivé.