Radoslav Procházka vs. Igor Matovic

Na telo, Zlatica Puškárová, odkaz na videozáznam

Témou relácie opät Gorila. Vzhladom na nováckovskú pozíciu pozvaných politikov a nedotknutost kauzou nebola relácia umením mlcania a vykrúcania sa ako sú už diváci zvyknutí od politikov služobne starších. Igor Matovic budoval imidž antikorupcného nekompromisného politika, Radoslav Procházka dokázal pomerne presvedcivo profilovat KDH ako antikorupcnú stranu. Fakticky nadpriemerne korektná relácia. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Vždy keď bola ľavica alebo Mečiar pri moci, Kresťansko-demokratické hnutie bolo v opozícií. Keď Kresťansko-demokratické hnutie bolo súčasťou parlamentnej väčšiny, tak ľavica alebo Mečiar boli v opozícií. My sme so Smerom zatiaľ nikdy vo vláde neboli.

V roku 1994-1998 boli v parlamente nasledovne politicke strany: HZDS, ZRS (Združenie robotníkov Slovenska), SNS, KDH, SV (Spoločná voľba), MK (Maďarská koalícia) a DÚ (Demokratická únia), z toho vládu tvorilo HZDS, SNS a ZRS.

V rokoch 1998-2002 tvorili parlament nasledovné politické strany: HZDS, SDK (Samotná SDK predstavovala koalíciu strán DÚ, KDH, DS, SDSS a SZS), SDĽ (Strana demokratickej ľavice), SMK, SOP (Strana občianskeho porozumenia) a SNS. Vládnymi stranami boli SDK, SDĽ, SMK, SOP. V tejto vláde, ktorej súčasťou bolo aj KDH, bola aj ľavicová strana SDĽ, ktorej politikom bol aj R. Fico.

V rokoch 2002-2006 boli parlamentnými stranami HZDS, SDKÚ, SMER, SMK, KDH, ANO, KSS. Z týchto strán boli vo vláde SDKÚ, SMK, KDH, ANO.

V rokoch 2006-2010 boli v parlamente strany: SMER, SDKÚ, SNS, SMK, HZDS a KDH. Z toho vládnu koalíciu tvorili strany SMER, SNS a HZDS.

Ako je vidieť z vyššie uvedených údajov, KDH bola skutočne v opozicií, keď HZDS alebo SMER boli v koalícií a opačne. V rokoch 1998 - 2002 boli však v koalícií súčasne aj KDH ako súčasť SDK spolu so stranou SDĽ, ktorej politikom bol vtedy ešte menej známy R. Fico.

Druhá vec. Zvolal som zasadnutie ústavnoprávneho výboru, na ktorom som proti veľkému odporu Smeru presadil uznesenie, ktorým sme odporučili pánovi prezidentovi republiky, aby zbavil mlčanlivosti riaditeľa SIS. Na druhý deň bol riaditeľ SIS mlčanlivosti zbavený.

TA3, TASR (23. január 2012): "Ústavnoprávny výbor NR SR odporučil prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi, aby zbavil mlčanlivosti riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka (nominant SDKÚ-DS) v súvislosti s kauzou Gorila. Tento návrh prešiel napriek nesúhlasu opozičných členov výboru."

aktualne.sk (25. januára): "Šéf SIS Karol Mitrík môže pred políciou prehovoriť o akcii Gorila. Mlčanlivosti ho v stredu zbavil prezident Ivan Gašparovič. Aktuálne.sk o tom informoval hovorca hlavy štátu Marek Trubač."

Ako vyplýva z daných skutočností, 23. januára odporučil ústavnoprávny výbor NR SR prezidentovi zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS, čomu prezident nakoniec aj vyhovel. Či tieto zasadnutia zvolal Procházka a či ich pretlačil napriek odporu SMERu sa nám overiť nepodarilo. 

Zoberte si napríklad to, že nebol som zatiaľ na ulici, ale keď sa objavil náznak kompetenčného sporu, ktorý by mohol ohroziť priebeh vyšetrovania Gorila, zvolal som výbor, pozval som zúčastnených aktérov, aby sme ten kompetenčný spor vyriešili. O niekoľko dní bolo po ňom

V rozhovore pre Aktuality.sk (6. januára 2012) R. Procházka povedal: 

"Objavili sa náznaky kompetenčných sporov (v súvislosti s Kauzou Gorila, pozn.), ale tie chcem hneď v zárodku riešiť konštruktívnou diskusiou na pôde Ústavnoprávneho výboru, ktorý som za týmto účelom zvolal na mimoriadnu schôdzu."

SITA, (5. januára 2012):

"Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka plánuje na 23. januára zvolať mimoriadne zasadnutie výboru, kde chce pozvať ministra vnútra Daniela Lipšica a prvého námestníka generálneho prokurátora Ladislava Tichého, prípadne jeho zástupcu Dobroslava Trnku. "Účelom je pokúsiť sa vydiskutovať procesné aspekty vyšetrovania spisu Gorila, keďže sa objavili niektoré kompetenčné otázniky, ktoré sa objavili vo vzťahoch medzi jednotlivými zložkami polície a prokuratúry," povedal pre SITA Procházka."

My prvý sme zorganizovali už 1.1. protest proti Gorile na Námestie SNP, hoci bol možno zo 150 ľuďmi, ale urobili sme ho a tým pádom si myslím, že je úplne legitímne, aby sme sa priznávali k tomuto protestu alebo teda k tomu tlaku ulice.

I. Matovič a jeho OĽaNO skutočne zorganizovali 1. januára 2012 protest proti Gorile. Hospodárske noviny informujú: Aktivista a kandidát na poslanca Národnej rady (NR) SR v marcových parlamentných voľbách Alojz Hlina na dnešnej protestnej akcii na Námestí SNP v Bratislave vyzval vládu, aby konala voči predsedníčke výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM) SR Anne Bubeníkovej v súvislosti s kauzou Gorila. (1. január 2012)

 

 

Áno, spomínajú sa tam (v spise Gorila, pozn.) ľudia a práve preto, aby nebola najmenšia pochybnosť o tom, akým kam vedie úsilie ministra vnútra alebo moje alebo ďalších ľudí, tak títo ľudia zo svojich funkcií bez tlaku bez nejakého pobádania, bez čakania, tlačoviek, zasadnutí vlády, proste zo svojich funkcií odišli, a otvorili priestor preto, aby sa žiadne takéto pochybnosti.

V spise Gorila sa spomínajú mená 3 predstaviteľov a nominantov KDH. Okrem bývalého predsedu KDH Hrušovského je to Milan Krajniak a Stanislav Janota. Obaja požiadali ministra vnútra Lipšica o uvoľnenie z funkcie. 

M. Krajniak - dnes je poradcom ministra vnútra Daniela Lipšica za KDH pre rómsku kriminalitu. V čase kauzy gorila bol nominantom KDH v prezídiu Fondu Národného Majetku. Dňa 13.1. 2012 odstúpil na vlastnú žiadosť z postu poradcu ministra vnútra Daniela Lipšica.

Stanislav Janota - riaditeľ nemocnice sv. Michala a poslanec za KDH. V čase, keď mal spis vzniknúť, bol nominantom KDH v prezídiu FNM. Požiadal ministra vnútra o uvoľnenie z funkcie.

P. Hrušovský - bývalý predseda KDH, v súčasnosti predseda NR SR a predseda poslaneckého klubu KDH v NR SR zo svojej funkcie neodstúpil. 

Napriek tomu, že nie všetci menovaní ľudia s prepojením na KDH odstúpili, v porovnaní s inými stranami je to najviac odstúpených politikov.