Prezidentka Čaputová o stave republiky

, Marek Makara, odkaz na videozáznam

„Sú tam vymýšľané klamstvá,” povedala Zuzana Čaputová 3. októbra 2021 o očkovaní.  V RTVS vysvetľovala, kto tieto klamstvá podľa nej šíri a prečo si myslí, že sme zranená krajina.

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

…z viacerých prieskumov vyplýva, že to, čo občanov Slovenska najviac uspokojí sú rodinné vzťahy alebo vzťahy s priateľmi, dôstojný život, a spravodlivé alebo férové zaobchádzanie…

Hovorca Zuzany Čaputovej Martin Strižiinec pre Demagóg.SK uviedol, že „tieto dáta prezidentka čerpala zo zatiaľ nezverejneného prieskumu národných hodnôt, ktorý sa na Slovensku realizoval prvýkrát v roku 2016 a druhýkrát v lete 2021. Zadávateľom prieskumu je Slovak Global Network.”

Zástupkyňa riaditeľa SGN Ivana Ihnátová po portál Demagóg.SK uvedla, že áno, výsledky prieskumu za oba roky sa dajú interpretovať aj takto. Rada by som ale upozornila, že SGN realizovalo len tohtoročný prieskum, nie prieskum z 2016. Prieskum z roku 2021 ešte nie je verejný, takže dáta nevieme poskytnúť. 

Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme ako ešte pravdivé.

…dlhodobo Robert Fico a jeho niektorí stranícki kolegovia hovoria veci, ktoré nemajú s pravdou vôbec nič spoločné… napríklad veci, ktoré sa týkali referenda, o zmarení referenda a podobné absurdné výroky

Predstaviteľia strany Smer opakovane hovoria, že prezidentka „zmarila” referendum, čo budí dojem, akoby ho mala úmyselne prekaziť. To však nezodpovedá realite. Tvrdenie Zuzany Čaputovej preto hodnotíme ako pravdivé. 

Prezidentka odkazuje na viaceré vyjadrenia predstaviteľov strany Smer-SD, najmä jej predsedu Roberta Fica. 

Ten opakovane obviňoval hlavu štátu zo zmarenia referenda o predčasných voľbách. Podobne sa vyjadril aj poslanec a Ficov stranícky kolega Juraj Blanár. 

Ústavný súd nepovolil konanie referenda o predčasných voľbách, pretože po preskúmaní o.i. zistil, že otázka na podpisových hárkoch nebola v súlade s Ústavou. 

Referendum však nebolo „zmarené”, a teda úmyselne (nekalo) prekazené, ako to evokuje pojem z trestného práva. Naopak, Ústavný súd napravil vznikajúcu právnu skrivodlivosť, ktorá by sa mohla stať, ak by sudcovia referendovú otázku nepreskúmali. 

Podrobná argumentácia

Pojem zmariť v kontexte trestného práva odkazuje na situáciu úmyselného nelegálneho prekazenia. Ústavný súd referendum 2021 takýmto spôsobom úmyselne neprekazil. Naopak, napravil vznikajúcu situáciu, v ktorej by referendum nebolo v súlade s Ústavou. 

Petičný výbor za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách vyzbieral vyše 600-tisíc podpisov. Petíciu iniciovali strany Smer-SD a Hlas, pridala sa k nim aj mimoparlamentná SNS.

Otázka referenda mala znieť: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

Prezidentka Zuzana Čaputová obdržaní podpisov obrátila na Ústavný súd, aby preskúmal ústavnosť takéhoto referenda. 

Ústavní sudcovia sa začiatkom júla 2021 vyjadril, že referendum sa konať nemôže, pretože otázka nie je v súlade s Ústavou (.pdf).

My, ako politici, vrátane mňa ako prezidentky republiky, ja som to uviedla aj v tej správe, mám prístup iba k obmedzeným informáciám, ja nemám prístup do spisu ( SIS o vyšetrovaní NAKA-y, pozn.).

Prezidentka - ani polici vo všeobecnosti - nemá právo nahliadať do vyšetrovacích spisov - iba ak by rozhodovala o udelení milosti. Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme ako pravdivé. 

Zoznam osôb, ktoré môžu nahliadať do vyšetrovacieho spisu, vymenúva § 69 ods. 1 Trestného poriadku. Okrem pracovníkov polície, prokuratúry a súdov sú to zúčastnené strany a ich obhajcovia, mediačný či probačný úradník. Prezidentka SR a ani predstaviteľ inej volenej funkcie medzi nimi nie je.

Prezidentka má právo žiadať informácie od Slovenskej informačnej služby, ktorá však trestnú činnosť nevyšetruje. Informácie o trestnej činnosti má SIS poskytovať polícii.

V jednom špecifickom prípade však prezidentka právo požiadať orgány činné v trestnom konaní o poskytnutie spisu. Ide o jej ústavnú právomoc udeľovať milosti a amnestie. Podľa uznesenia Ústavného súdu z roku 1997 môže prezident v súvislosti s konaním o udelení milosti požiadať OČTK o súčinnosť (s.5).

Môže ísť napríklad o bližšie oboznámenie sa s obsahom vyšetrovacieho alebo trestného spisu žiadateľa o udelenie milosti priamo v sídle orgánu činného v trestnom konaní, zapožičanie vyšetrovacieho alebo trestného spisu žiadateľa o udelenie milosti, prípadne aj o iné formy súčinnosti, ktoré prezident republiky v konkrétnom prípade považuje za vhodné, potrebné alebo účelné.”

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v podobnom duchu vyjadrila aj v správe o stave republiky 28. septembra 2021: „Ani ako prezidentka republiky nemám, a je to tak správne, žiadne informácie o konkrétnych vyšetrovaniach, okrem tých, ktoré sú mediálne dostupné.”

..Ale tá nejednotnosť v tom, v tom posolstve ľuďom (ohľadom očkovania, pozn.) je jeden z problémov, prečo, myslím nejednotnosť politikov, prečo tá zaočkovanosť je nižšia. Toto vyplýva z prieskumu sociológov. V Poľsku, v Maďarsku, v Česku vládnuca, vládnuci reprezentanti majú jednotný postoj k očkovaniu, teda v prospech očkovania, takže toto môže byť faktor, ktorý ovplyvňuje ten výsledok.

Z výskumov vyplýva, že názor politikov má vplyv na ochotu občanov zaočkovať sa. Zároveň platí, že najmä slovenskú opoziční predstavitelia očkovanie buď priamo odmietajú, alebo ho spochybňujú či sa o ňom vyjadrujú rozpačito. Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Podľa prieskumu projektu Ako sa máte Slovensko dlhodobo platí, že ľudia, ktorí dôverujú vláde, sú viac ochotní dať sa zaočkovať. Ten istý prieskum ukázal, že pre každého piateho občana je dôležitý postoj politikov k očkovaniu. 

Slovenské médiá upozorňujú na to, že v porovnaní so Slovenskom podporuje očkovanie v Maďarsku, Poľsku či Česku aj drvivá väčšina opozície. 

Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV hovorí, že verejné autority by mali komunikovať a vysvetľovať benefity očkovania jednotnejšie.

Opozícia na Slovensku neodporúča očkovanie, resp. nie je zástancom očkovania. A samozrejme, nechcem to paušalizovať a hovoriť o opozícii ako o jednom človeku. Máme tam to na škále od toho, že sú to, že sú tam vymýšľané klamstvá a ponúkané ľuďom, až potom, že niekto sa proste nechce dať zaočkovať, pretože má obavu čo je ľudské, a rozumiem tomu.

V porovnaní s inými krajinami sú mnohé slovenské opozičné strany a ich predstavitelia proti očkovaniu, viacerí šíria nepravdy a hoaxy. Jedna zo strán hovorí o dobrovoľnosti, no jej predseda sa zaočkovať nedal. Platí tak, že v opozícii je rôzne spektrum názorov, no opozícia ako celok vysiela k očkovaniu zmiešaný, ak nie skôr negatívny signál. Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme v celkovom kontexte povedaného ešte ako pravdivé. 

Slovenská opozícia je pri očkovaní v stredoeurópskom priestore raritou. V susedných štátoch minimálne väčšia časť opozície (mimo krajnej pravice) očkovanie podporuje.

ĽSNS Mariána Kotlebu je najväčším odporcom očkovania spomedzi parlamentných opozičných strán. Jej predstavitelia sa zúčastňujú na protestoch proti opatreniam a očkovaniu, niektoré dokonca organizujú

Kotleba v súvislosti s očkovaním šíri hoaxy a konšpirácie, napríklad o nanočipoch vo vakcínach.

Podobný postoj má aj mimoparlamentná strana Republika. Milan Mazurek a Milan Uhrík vyzývali svojich priaznivcov, aby protestovali pred domami odborníkov podporujúcich očkovanie.

No napríklad exposlanec za ĽSNS Jozef Šimko je zaočkovaný a nesúhlasí s postojom Koltlebu. Pre iné názory - aj pri iných témach - odišiel z poslaneckého klubu. 

Oficiálny postoj Smeru-SD k očkovaniu je taký, že očkovanie by malo byť dobrovoľné a neočkovaní by nemali byť nijako znevýhodňovaní. Postoje jednotlivých predstaviteľov k účinnosti očkovania sa však líšia. 

Napríklad Juraj Blanár povedal, že sa zaočkovať dá. Robert Fico zase tvrdí, že očkovanie je tvrdý biznis a nie je jeho zástancom. Ľuboš Blaha šíri o očkovaní nepravdy, ktoré v minulosti vyvrátili odborníci. 

Podľa analýzy projektu Infosecurity.sk a Investigatívneho centra Jána Kuciaka platí Smer na facebooku reklamu antivakcinačným príspevkom v stovkách eur.

Hlas-SD podľa jeho podpredsedníčky Zuzany Dolinkovej očkovanie podporuje, no zdôrazňuje dobrovoľnosť. Dolinková a podpredseda strany Richard Raši očkovanie odporúčajú. 

Predseda strany Peter Pellegrini taktiež tvrdí, že Hlas očkovanie proti covidu odporúča, no on sám zaočkovaný nie je. Pri otázkach o tom, či sa dá zaočkovať Pellegrini odpovedá vyhýbavo. Hovorí, že covid prekonal a uvidí aké má protilátky. 

Rozhodnutie nezaočkovať sa prirovnával k žltým hviezdám, ktoré v minulosti museli nosiť štátom prenasledovaní a diskriminovaní Židia.