Prešov – komunálne volby 2014

Iné, Martin Strižinec, odkaz na videozáznam

Demagog.SK overil troch horúcich kandidátov na kreslo primátora v Prešove – súcasného primátora Pavla Hagyáriho (nezávislý s podporou Smer) a vyzývatelov Andreu Turcanovú (KDH, SDKÚ, Most, NOVA, Siet) a Alexandra Ernsta (nezávislý). Ani jeden z kandidátov však svojich potenciálnych volicov nemôže lákat na fakticky bezproblémové vystúpenie – kandidátke pravice Turcanovej sme našli jednu nepresnost, zvyšným overeným kandidátom po dve.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Podľa zoznamu na webe socialnypresov.sk existujú štyri denné centrá v Prešove. Po pripočítaní centra Náruč na Veselej č.1 , ktorého riaditeľ nám potvrdil, že ponúkajú dennú ambulantnú starostlivosť o seniorov sa dostávame na počet, ktorý udáva Andrea Turčanová. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Zadlženosť Prešova sa podľa najaktuálnejších údajov za rok 2013, ktoré uviedla nezisková organizácia Ineko pohybuje na úrovni 34,3% a nie 29% ako uvádza Hagyari. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Podľa nezávislej organizácie Ineko, ktorá zverejnila údaje zadlženia slovenských miest a obcí za rok 2013, figuruje Prešov ako 4. najzadlženejšie krajské mesto v SR. Aj v prípade, že zoberieme do úvahy fakt, že súčasná vláda odpustila časť z celkového dlhu krajskému mestu Žilina, ktorý sa teraz pohybuje na úrovni zadlženia okolo 36%, je Prešov štvrtým najzadlženejším krajským mestom po Bratislave, Žiline a Trenčíne.


Údaje o zadlženosti krajských miest Slovenska znázorňuje nasledovný graf. Údaje v grafe sú z roku 2013, čísla sú uvádzané v percentách a sú získané nezávislou organizáciou Ineko.

Podľa nezávislej organizácie Ineko, ktorá zverejnila údaje zadlženia slovenských miest a obcí za rok 2013, figuruje Prešov ako 4. najzadlženejšie krajské mesto v SR. Aj v prípade, že zoberieme do úvahy fakt, že súčasná vláda odpustila časť z celkového dlhu krajskému mestu Žilina, ktorý sa teraz pohybuje na úrovni zadlženia okolo 36%, je Prešov štvrtým najzadlženejším krajským mestom. Podľa ukazovateľa dlhovej služby je na tom Prešov spomedzi krajských miest dokonca najlepšie. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Nižšie uvádzame graf zadlženosti krajských miest v roku 2013. Podľa zákona celkový dlh nemôže prekročiť hranicu 60%. Údaje v grafe sú z roku 2013, čísla sú uvádzané v percentách a sú získané  nezávislou organizáciou Ineko.

Výrok hodnotíme ako pravdivý, pretože počet prenocovaní návštevníkov v Prešove za rok 2013 klesol o 36%. Tieto údaje sleduje Štatistický úrad SR - pracovisko ŠÚ SR v Prešove. 

Údaje sú z cestovného ruchu (CR1-12) za mesto Prešov za roky 2009-2013. Výkaz CR 1-12 predkladajú právnické osoby a fyzické osoby - podnikatelia bez ohľadu na počet zamestnancov a hlavnú činnosť, ktoré sú vedené v registri ubytovacích zariadení Štatistického úradu Slovenskej republiky a poskytovali prechodné ubytovanie návštevníkom v ubytovacích zariadeniach.


Je pravdou že pravicový poslanecký klub v prešovskom zastupiteľstve, ktorého členkou bola Turčanová, organizoval petíciu za výstavbu centrálneho mestského parku. Nepodarilo sa nám však nájsť konkrétnu informáciu o tom, či bola A. Turčanová skutočne iniciátorom danej petície, alebo členkou petičného výboru. Výrok teda hodnotíme ako neoveriteľný.

Ako uvádza Zápisnica z I. ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Prešove, Turčanová bola v období rokov 2006 - 2010 členkov poslaneckého klubu SDKÚ-DS a KDH.

O takejto petícii informoval Korzár, 1. decembra 2007: "Na Sekčove by mohla vyrásť oddychovo-relaxačná zóna. Taká je predstava poslancov klubu KDH, SDKÚ-DS pri prešovskom mestskom zastupiteľstve. Rozbehli už petíciu občanov za Centrálny mestský park Sekčov v Prešove."