Povolebná situácia a zostavovanie koalície

O 5 minút 12, Martin Strižinec, odkaz na videozáznam

Povolebná debata v O 5 minút 12 sa venovala najmä možnostiam zostavenia novej vlády. Stretli sa (ešte stále aktuálny) premiér a predseda Smer-SD Robert Fico, predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia Jaroslav Paška (SNS) a Andrej Hrnciar (Siet). Faktických výrokov vzhladom na tému padlo málo, ich autorom bol najmä Robert Fico, ktorý si zopakoval oblúbené tvrdenia z predvolebných súbojov a pridal aj zavádzanie o korupcnej kauze z obdobia vlády Ivety Radicovej. Opät sme si vypoculi prehánanie o velkosti investície automobilky Jaguar Land Rover a vdaka finalizácii zberu dát o hospodárskom raste krajín EÚ sme konecne mohli overit, ci Slovensko naozaj malo rast najrýchlejší. V skutocnosti nás predbehlo Švédsko a o druhé miesto sa delíme s Ceskom.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Iveta Radičová ako premiérka podpísala dotáciu 300 000 eur na Osrblie a jej poradca vo vedľajšej kancelárii vybral 10 percent úplatok z tejto dotácie.

V danom výroku sa Robert Fico odvoláva na kauzu Osbrlie z roku 2011, v ktorej sa jednalo o dotáciu na prestavbu a rekonštrukciu Národného športového areálu v Osrblí iba rok pred plánovanými Majstrovstvami Európy v biatlone. Z rezervy predsedníčky vlády na tieto účely bolo vyčlenených 300 000, viacero osôb však bolo obvinených z požadovania úplatku každý vo výške 30 000. Vtedajší poradca Ivety Radičovej Martin Novotný bol uznaný vinným a odsúdený za korupciu v danej kauze za pýtanie desiatich percent z dotácie. Tieto peniaze však nikdy neobdržal, nakoľko bola snaha o úplatok odhalená. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.


V prípade biatlónového areálu v Osbrlí sa na "rekonštrukciu areálu vyčlenili prostriedky ministerstv[a] školstva, financií, ako aj premiérk[y]. Najviac peňazí, milión eur, malo poskytnúť ministerstvo školstva, po 300 000 eur malo na tento účel putovať z rezervy predsedníčky vlády a ministerstva financií." Viaceré osoby však požadovali takzvaný desiatok (30 000) za vybavenie investície. Ako vtedy uviedla Radičová, k výmene peňazí nedošlo: "Ten proces sa nezavŕšil, chytili sme to v zárodku".


Vtedajšia premiérka Radičová sa od prípadu dištancovala a údajne jej bývalý "poradca Martin Novotný nemal zo svojej funkcie ako ovplyvniť dotácie na šport. Predsedníčke vlády Ivete Radičovej (SDKÚ) radil externe v oblasti hospodárstva a podnikania."


Martin Novotný bol obžalovaný a odsúdený na "rok a pol väzenia za nepriamu korupciu (...) za kauzu Osrblie. Rozhodol tak Najvyšší súd. Pôvodné tresty špecializovaného súdu ešte sprísnil. Novotného spoločník Igor Líška, bývalý veľvyslanec v Keni, ide do väzenia na 15 mesiacov. Obaja majú zaplatiť aj pokutu 15-tisíc eur. Odsúdili ich za to, že si pýtali desatinu zo sumy 300-tisíc eur, ktorú sľúbili vybaviť na Úrade vlády ako dotáciu na dostavbu biatlonového areálu. (...) Ide o nepriamu korupciu, kde hrozí trest nula až tri roky."

I v tomto prípade "Radičová odmieta, že by odsúdení mali vplyv na jej rozhodovanie o dotáciách."


Bývalá premiérka Radičová poradcu Novotného okamžite odvolala a akékoľvek spojenie s daným prípadom korupcie odmietla.

…Igor Janckulík už dementoval to, čo bolo zverejnené niekde v médiách, že on bude niekde vystupovať (z poslaneckého klubu, pozn.).

O tom, že podpredseda strany Sieť sa chystá opustiť stranu a pridá sa tak ku Kataríne Macháčkovej a Miroslavovi Beblavému informoval 11. marca 2016 denník Pluska. Denník napísal, že: "Podľa našich informácií však Beblavý nie je jediný, ktorému by prekážalo spojenie s Ficom. Z 10 poslancov sa spolupráca vraj nepáči ani Kataríne Macháčkovej a Igorovi Janckulíkovi." Následne túto informáciu Janculík vyvrátil. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Ešte v ten istý deň, o niekoľko hodín neskôr, sa Igor Janckulík na svojom Facebookovom profile vyjadril k situácii a k správam o odchode zo strany Sieť nasledovne: "Je prvý deň ako som prebral osvedčenie za poslanca NR SR a už za mňa chcú hovoriť média. Zo ?#?SIETE? nevystupujem a na pozícii člena predsedníctva idem naďalej už ako poslanec pracovať za lepší život na Orave v Žilinskom kraji a na celom Slovensku. Prajem dobrú chuť k obedu."

14. marca 2016 pridal Janckulík na sociálnej sieti Facebook ďalší status: "Zdravotníci to hovoria veľmi trefne – ČAS JE NAJLEPŠÍ LEKÁR. Priatelia, sám by som bol najradšej, keby som sa neocitol v takej situácii v akej som. Ale som tu a už nie som malý, aby som si myslel, že v živote je všetko buď čierne alebo biele. Chcem sa rozhodovať zodpovedne, pretože ste mi dali dôveru. Prosím vás preto ešte o jednu vec – dajte mi ešte trochu ČASU, aby som vedel vyhodnotiť všetky informácie, ktoré sa teraz na nás valia z každej strany, a mohol sa tak rozhodnúť správne, čo je najlepšie pre nás všetkých. Na Orave i na Slovensku. Ďakujem!"

Následne na to Janckulíkov status komentoval internetový portál Atlas.sk Vo svojom článku Atlas píše o odídencoch zo Siete, Beblavom, Macháčkovej a Simone Petrík. Portál Janckulíkov status opisuje ako naznačujúci zvažovanie vystúpenia.

Strana SaS sa viackrát oficiálne vyjadrila, že odmieta koalíciu so stranou Smer-SD, dokonca vyzývala ostatné pravicové strany k podpisu deklarácie zodpovednosti za Slovensko, ktorú SaS navrhli a podpísali. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

O odmietnutí koaličnej vlády so Smerom hovoril nie len líder strany Sulík ale aj poslanec Poliačik

Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko iniciovala SaS už v októbri 2015, jej text obsahuje záväzok nevstúpiť do vlády so stranou Smer-SD. V tom čase ju ostatné politické strany nepodpísali, SaS k jej podpisu znovu vyzvala pred voľbami na konci februára 2016. Aj v tomto prípade ju politické strany KDH, Most-Híd, #Sieť nepodpísali.

…my sme odkúpili Transpetrol naspäť do rúk štátu, získali sme matku SPP, teraz Gabčíkovo a ďalšie veci.

Prakticky identický výrok zaznel v predvolebnej debate z 28. februára 2016
Vláda Roberta Fica skutočne odkúpila materskú spoločnosť SPP, pričom ovládli aj tzv. rezervný plyn, taktiež sa podarilo odkúpiť podiel v Transpetrole a počas druhej Ficovej vlády súd rozhodol o neplatnosti zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Je pravdou, že štát získa tvz. rezervný plyn v hodnote 170 miliónov eur. Rezerva pripadla štátu ako výsledok rokovania medzi štátom a Energetickým a priemyselným holdingom EPH, pri prebratí 49% akcií materskej spoločnosti SPP. Štát preberie polovicu dlhu, ale získa plynové rezervy. Fico avizoval, že chce túto rezervu použiť na vykrytie straty z regulácie cien plynu pre domácnosti. 

SME, 13. septembra 2013:

"Zásoby plynu v hodnote 170 miliónov eur sa môžu použiť na krytie strát. Časť z nich sa však mohla zužitkovať v štátnom rozpočte. Vláda tým vysvetľuje, že štát vlastne nič nemusí platiť za kúpu SPP. Ibaže ak sú tie zásoby zbytočné, mohli sa použiť na zvýšenie zisku, nie na krytie straty."

R. Fico pre denník Pravda (5. septembra 2013) povedal:

"Preberieme polovicu dlhu v Slovenskom plynárenskom priemysle, ale automaticky získame aj rezervný plyn v hodnote 170 miliónov eur."

Slovenská republika odkúpila 49% balík akcií od ruského koncernu Jukos 26. marca 2009. Za 49% podiel Slovensko zaplatilo 240 miliónov USD (180,52 milióna eur). Prevod akcií bol schválený Protimonopolným úradom SR a Fondom národného majetku SR.

9. marca 2015 Krajský súd v Bratislave rozhodol o neplatnosti nájomnej zmluvy medzi Vodohospodárskou výstavbou a Slovenskými elektrárňami, predmetom ktorej bola Vodná elektráreň Gabčíkovo. Dôvodmi pre vypovedanie zmluvy malo byť napríklad nevykonávanie povinností prenajímateľa a zatajovanie skutočností o zisku, nie porušenie medzinárodnej zmluvy. Podnet na súd dala vláda Slovenskej republiky. Vlastníkom Vodných elektrární Gabčíkovo (VEG) je Vodohospodárska výstavba, ktorá je štátnym podnikom. VEG prenajímali Slovenské elektrárne, ktorých 66 % vlastní talianska spoločnosť Enel a 34 % štát.
Strana SaS získala skutočne v parlamente 21 mandátov, z je jeden poslanec (Dostál) zo strany OKS. Pri zvýšných 20 nových poslancov však nie je možne na základe verejne dostupných údajov povedať, či ide skutočne o straníkov - členov strany SaS. Napríklad v prípade poslanca Jurzycu či Drobu (odídenci z SDKÚ-DS resp. NOVA) sú dostupné len oficálne informácie o vstupe do poslaneckého klubu v minulom volebnom období. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Na stránkach Ministerstva vnútra SR sa nachádza zoznam zvolených poslancov do NR SR. Za Slobodu a solidaritu je ich 21. Členom strany SaS nie je Ondrej Dostál, ktorý je členom Občianskej konzervatívnej strany. Ivan Kuhn z OKS sa do parlamentu nedostal.

Strana SaS má podľa informácií z roku 2014 do 200 členov.

Na stránkach SaS sú kandidáti do NR SR zobrazení s fotkou i menom, pričom sa javí, že členovia SaS sú fotení so zeleným pozadím s nápisom SaS a nezávislí, resp. členovia iných strán sú fotení s modrým pozadím. Okrem Dostála je ich tam viacero, avšak žiadny z týchto sa nedostal do parlamentu.
Zároveň v predchádzajúcich voľbách neboli stranníkmi ani Juraj Droba a Eugen Jurzyca, no začiatkom roku 2015 vstúpili do poslaneckého klubu SaS. Informácie o vstupe do strany nie sú dostupné. 
"Droba je jedným zo zakladajúcich členov SaS. V roku 2013 stranu Richarda Sulíka aj s ďalšími štyrmi poslancami a desiatkami členov opustil. Odídenci sa následne spojili s hnutím NOVA Daniela Lipšica. Ani tu sa však nevyhli nezhodám, a po tom, ako boli v NOVA zbavení riadiacich funkcií, a boli zrušené aj ideologické frakcie, hrozili odchodom. Najskôr sa rozhodli zotrvať s tým, že musia dostať svoj priestor na liberálnu politiku, neskôr z hnutia NOVA odišli. Droba sa chcel v auguste 2014 vrátiť do SaS, Republiková rada ho však odmietla.

Exminister školstva Eugen Jurzyca odišiel z SDKÚ-DS v decembri 2014. Do parlamentu nastúpil v tomto volebnom období až v polovici roka 2014 ako náhradník za Ivana Štefanca, ktorý sa stal europoslancom."

"Poslanecký klub SaS formálne neexistoval, keďže počet jeho členov klesol na šesť, pričom zákonné minimum je osem. Po príchode Jurzycu a Drobu tak opäť vznikol v priebehu najbližšej schôdze parlamentu, ktorá prebehla 27. januára 2015"