Politiky strán Siet, SaS, SMK a OLaNO

V politike, Ľuba Oravová, odkaz na videozáznam

V nedelnej V politike bolo velmi rušno. Stolicky si predhrievali hned štyria predsedovia politických strán. Ako prvý debatoval s Lubou Oravovou gazda Siete Procházka. S faktami narábal korektne, prehánal však v tom, kedy sa stal clenom mládeže EPP, ked tvrdil, že to bolo zaciatkom 90. rokov. Mládež EPP vznikla až v 97, a teda ani teoreticky tak skoro nemohol byt clenom. 

Ako druhý sa dostal na rad predseda SaS, strany, ktorá v našom hodnotení sezóny 2013/2014 získala najvyšší pomer pravdivých výrokov. Sulík svojim vystúpení štatistiky SaS v sezóne 2014/2015 urcite nepohoršil, ked fakticky nezaváhal ani raz.

Nasledoval predseda SMK Berényi. Debata bola prirodzene o národnostných otázkach. Berényi prehánal ked tvrdil, že v roku 1991 bol pocet Madarov na Slovensku najvyšší. V skutocnosti bol najvyšší pocet Madarov na Slovensku v 60. rokoch a od toho casu ich podiel neprestajne klesá. 

Posledným predsedom do diskusie bol predseda OLaNO Igor Matovic, ktorý síce analýze preferencií bol ešte fakticky presný, no už v komentovaní poctov odchodzích z parlamentných klubov zvelicoval, ked tvrdil, že z klubov SDKÚ-DS a SaS odišla až polovica clenov. Kým v prípade SaS by tento príklad sedel (odišlo 5 poslancov z pôvodných 11), v prípade SDKÚ-SD to už nesedí, pretože z klubu odišli “len” traja poslanci (rovnako ako z OLaNO a KDH). Dzirinda a Mikloš síce nasledovali Beblavého, Žitnanskú a Vašáryovú, no v klube SDKÚ-DS zostali.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Mladež EPP vznikla v roku 1997 spojením (ročenka YEPP, .pdf)organizácií European Young Christian Democrats (EYCD) and Democrat Youth Community of Europe (DEMYC). Radoslav Procházka teda mohol byť členom začiatkom 90. rokov, kedy mal 20 rokov.

Hodnotenie výroku sme zmenili 21. 10. z "Nepravda" na "Pravda".

My sme dali dopredu verejný prísľub, že keď sa dajú štyri z piatich pravicových strán dokopy, v záujme toho, aby išli spoločne, lebo videli sme, ako sú rozhádané, tak že sa vtedy pridáme. (pozn. v podpore kandidáta na starostu)

Výrok je pravdivý, keďže OĽaNO skutočne na svojej internetovej stránke zverejnilo verejný prísľub ohľadom komunálnych volieb 2014.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dalo prísľub, že v prípade, ak sa dohodnú aspoň 4 z týchto piatich parlamentných strán KDH, SDKÚ – DS, SAS, MOST-HÍD a NOVA, je ochotné takúto koalíciu na primátora  a poslancov podporiť.

OĽaNO podporí približne v 20 slovenských mestách široké pravicové koalície. "Dali sme verejný prísľub, že ak sa v meste dajú dokopy štyri z piatich parlamentných opozičných strán, pridáme sa," vysvetlil Matovič. (TASR)

Tento prístup sa dá pozorovať na podpore pravicových kandidátov v Bratislave kde sa OĽaNO pridalo do Bratislavskej občianskej koalície s ďalšími šiestimi pravicovými stranami. Koalíciu tvoria KDH, OĽaNO, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, NOVA, OKS, Konzervatívni demokrati Slovenska, SMK a nezávislí občianski kandidáti.

Dokázal to Ferenc Gyurcsány (pozn. priznať pred ľudmi, že klamal), či ako sa volal maďarský premiér, povedal klamali sme vo dne, v noci.

Výrok Igora Matovica Demagog.SK hodnotí ako pravdivý, kedže presne takéto slová vo svojom prejave z roku 2006 Ferenc Gyurcsány použil. 

Bývalý madarský premiér Ferenc Gyurcsány sa vo svojom prejave z roku 2006 v Balatonoszöde pri príležitosti schôdzky strany MSZP vyjadril nasledovne: "...hazudtunk reggel, éjjel, meg este..." (...we lied in the morning, at noon and at night..). Gyurcsány teda doslova povedal "klamali sme vo dne, v noci aj vecer". Po zverejnení nahrávky s prejavom sa v Madarsku spustila vlna protestov a nespokojnosti. Premiérovu demisiu požadovalo viacero madarských aj zahranicných politikov a osobností.

Radoslav Procházka bol v prezidentských prieskumoch, mal 7-8-9%, tým pádom bol ďaleko za 22-23% Andreja Kisku.

Radoslav Procházka dosahoval vo februárových prieskumoch od 9,2 % do 10,8 %, s priemerom 10 %. V marcových prieskumoch dosahoval hodnoty od 8,1 % do 11,5 %, s priemerom 9,9 %. Andrej Kiska dosahoval vo februárových prieskumoch od 17,3 % do 32,6 %, s priemerom 23,3 %. Podľa marcových prieskumov  dosiahol priemer 25,1 %, s rozsahom 23 - 27,1 %. Igor Matovič udáva čísla ktoré sa prílišne nevzďaľujú údajom z prieskumov, pričom minimálnymi rozdielmi si nijako neprilepšuje argument - teda že medzi Procházkovými a Kiskovými preferenciami existoval významný rozdiel. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Máme dosť peňazí zo štátneho rozpočtu, naozaj ich nemíňame ako iné politické strany na svoje snemy v hoteloch Hilton a chlebíčky a stranícke hocijaké žúrky, jednoducho tieto veci vypúšťame, lebo ich nemáme dôvod robiť a tým pádom peniaze šetríme.

Počas volieb v marci 2012 si strana zriadila dočasnú volebnú centrálu v nemenovanej reštaurácii na bratislavskom Námestí SNP a 23. novembra 2011 sa konal ustanovujúci snem strany, kde bol Igor Matovič zvolený za predsedu. Žiadny iný snem ani iné spoločenské podujatia strany OĽaNO sa nepodarilo dohľadať. Výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

V spomínanom hoteli Hilton sa konal ustanovujúci snem strany Daniela Lipšica NOVA dňa 18. novembra 2012 v Košiciach.