Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií

V politike, Norbert Dolinský, odkaz na videozáznam

V nedelnej debate V politike sa stretli zástupcovia vlády – Hrnko (SNS) a Gál (Most-Híd) a zástupcovia opozície – Poliacik (SaS) a Vašecka (OLaNO-NOVA). Do debaty sa zapojili aj zástupcovia ucitelov (Crmoman), lekárov (Kollár) a sestier (Laurinc). Jednu faktickú nepresnost zaznamenal Poliacik a jednu Vašecka. Až v štyroch z piatich výrokov chyboval podpredseda SNS Hrnko. Gál fakticky nezaváhal, podobne aj zástupcovia ucitelov a sestier. Zástupca lekárov nehovoril fakticky, a tak sme nemali co overovat. V nedelnajšej diskusii sa vyskytli prevažne pravdivé výroky, no objavilo sa aj niekolko neoveritelných, napríklad Crmomanov výrok o skutocnom pocte štrajkujúcich ucitelov. Celkovo sa diskusia niesla v konštruktívnom duchu bez výraznejších sporov medzi jednotlivými poslancami. Zaujímavé pravdivé výroky, ktoré padli v debate, sa týkali napríklad aj rozšírenia krajne pravicových strán v krajinách Európskej únie a ich právomoci v rámci Európskeho parlamentu. Tento aspekt sa riešil v kontexte úspechu Kotlebovej strany LS NS v marcových parlamentných volbách. Medzi dalšie klúcové témy patrila problematika slovenského školstva a zdravotníctva, kde sa rozoberali štatistiky OECD, v ktorých ako pravdivo podotkol Laurinc, nesplname priemerný pomer sestier na tisíc obyvatelov, ci Poliacikov pravdivý výrok o podpísaní memoranda iniciatívy A dost! politickými stranami SIET a MOST-HÍD , v ktorom je prislúbené zdvihnutie platov ucitelov. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Mandátový imunitný výbor 9:6. (výbor pre, pozn.) nezlučiteľnosť funkcií 9:6. Výbor pre európske záležitosti 9:6. To je 3:2. (…) Ústavnoprávny (výbor, pozn.) 8:5. (výbor pre, pozn.) Financie a rozpočet 7:5. (Výbor pre, pozn.) Obranu a bezpečnosť 7:5 takisto.

Vo Výbore pre financie a rozpočet je v dobe overenia vymenovaných len desať členov, a rozdelenie postov medzi koalíciu a opozíciu je momentálne 5:5, a na základe parlamentnej tlače, ktorá sa výborom venovala (.rtf) však má byť skutočne pomer 7:5. V minulosti mal výbor taktiež 12 členov. V Ústavnoprávnom výbore je však rozdelenie postov 7:6 v prospech koalície, nie 8:5 ako uvádza Poliačik. Členkou tohto výboru je totiž aj Katarína Macháčková, ktorá síce kandidovala za vládnu stranu Sieť, ale z tejto strany následne vystúpila a figuruje ako nezávislá poslankyňa a členka opozície. Tento fakt bol v čase diskusie známy, výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Zloženie výborov je dostupné na stránke NR SR, v tabuľke nižšie ponúkame prehľad zastúpenia poslancov koalície a opozície v tých výboroch, ktoré spomína Poliačik.


Pre úplnosť treba dodať, že Macháčkovú, ako aj ďalších momentálne nezávislých poslancov prideľujú do výboru tie strany, za ktoré kandidovali. 

Od vzniku Slovenskej republiky za všetky volebné obdobia bol ten počet 13 vždy (vo Výbore pre obranu a bezpečnosť, pozn.), aj v minulom volebnom období, aby som bol úplne presný. Raz bol 12, ale to zodpovedalo vtedy veľkému pomeru v prospech koalície(…)

Vašečka v diskusii referuje k výboru, v ktorom sám pôsobí- Výboru pre obranu a bezpečnosť. Počet členov tohto výboru NR SR je dostupný pre volebné obdobia 2 až 7. Počas týchto volebných období mal Výbor pre obranu a bezpečnosť po väčšinu času 13 členov, aj keď sú určité odchýlky od tohto pravidla- v 3., 4. a 6. volebnom období bol na konci počet členov odlišný, no väčšinu týchto období skutočne platilo, že výbor mal 13 členov. Z kontextu diskusie vyplýva, že Vašečka nereferuje k 7. volebnému obdobiu, ale práve porovnáva s ním ostatné obdobia. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa záznamov NR SR boli v daných volebných obdobiach členmi kontrolného výboru nasledovné počty poslancov:

Záznamy pre tento výbor nie sú dostupné pre prvé volebné obdobie.

2. volebné obdobie:
30.10. 1998- 11 členov
3.11. 1998- 13 členov
Na konci obdobia- v septembri 2002-13 členov

Výbor začal v októbri 2002 s 13 členmi, traja z nich na druhý deň prestali byť členmi, no v novembri sa stali členmi ďalší traja poslanci, preto mal výbor 13 členov. Výbor ukončil činnosť v júni 2006 so 14 členmi.

Výbor začal v júli 2006 s 12 členmi, traja z nich na druhý deň prestali byť členmi, namiesto nich prišli 4 ďalší poslanci v auguste 2006,kedy bolo teda členov 13. V júni 2010 končil výbor s počtom členov 12.

Výbor začal 9. júla 2010 s počtom členov 13 (4 ďalší ľudia boli evidovaný ako členovia len na jeden deň). Skončil v marci 2012 s počtom členov 13.

Výbor začal 4. apríla 2012 s 13 členmi. Výbor ukončil činnosť v marci 2016 s 12 členmi.

Výbor začal svoju činnosť v apríli 2016 s 12 členmi- na toto obdobie sa už ale Vašečkov výrok podľa kontextu diskusie nevzťahuje.

(…) k minulému volebnému obdobiu, lebo napríklad opozícia mala dvoch podpredsedov (NR SR, pozn.).

Výrok hodnotíme ako pravdivý. Na ustanovujúcej schôdzi NR SR 4. apríla 2012 boli zvolení štyria podpredsedovia NR SR, z toho dvaja boli predstavitelia opozície: Ján Figeľ (KDH) a Erika Jurinová (OĽaNO) a dve predstaviteľky vládnej strany SMER-SD Jany Laššákovej a Renáty Zmajkovičovej. Renátu Zmajkovičovú (TASR) potom vystriedal Miroslav Číž (SMER-SD) kvôli kauze CT. 

…predsedov výborov takisto dostala opozícia o jedného menej, pritom má o dvoch poslancov menej, než mala tá predchádzajúca, takisto teda súčasná koalícia má 81 mandátov, Smer mal predtým 83. Pomer predsedov výborov bol predtým 9:10, dneska je 11:8 v prospech koalície.

súčasnosti je pomer predsedov výborov 11:8 v prospech koalície. V minulom volebnom období bol pomer predsedov výborov 10:9 v prospech vládneho Smeru. Hoci tu Poliačik prehodil poradie, myslíme si, že z kontextu je zrejmé, že mal na mysli čísla v prospech koalície v oboch prípadoch. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

V predošlej vláde dosiahol vo voľbách do NR SR v roku 2012 Smer-SD pohodlnú väčšinu 83 mandátov a utvoril koalíciu sám. Po tom, ako sa traja poslanci a jedna náhradníčka zo Siete rozhodli vystúpiť zo strany, vládna koalícia v zložení Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť dosiahla na 81 mandátov v rámci parlamentu (odišiel aj Zsolt Simon z Most-Híd). 

(…) vo verejnej správe (vo Výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, pozn.) je 7:6 (pomer opozičných a koaličných poslancov,pozn.).

Na základe dostupných údajov o zložení poslaneckého výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj v 7. volebnom období hodnotí Demagog.SK výrok Gábora Gála ako pravdivý.

Pomer koaličných a opozičných poslancov vo výbore NRSR pre verejnú správu a regionálny rozvoj predstavuje hodnotu 7:6.