Peter Pellegrini versus Andrej Kiska

, Marek Makara, odkaz na videozáznam

„Nechajte ma dohovoriť.” -„Ja som nič nepovedal.” Dva týždne pred voľbami sa v RTVS stretol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a Andrej Kiska (Za ľudí). Rozprávali sa o dôchodkoch, nemocniciach či spornej videonahrávke o pozemku exprezidenta.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Keď Andruskó, ten, ktorý bol obvinený, ktorý už je aj odsúdený za to, že spolupodieľal sa na vražde povedal, keby Kočner nemal taký styk s Ficom, vražda by sa nestalaKeď Andruskó, ten, ktorý bol obvinený, ktorý už je aj odsúdený za to, že spolupodieľal sa na vražde povedal, keby Kočner nemal taký styk s Ficom, vražda by sa nestala

Obvinený Zoltán Andruskó pri výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu povedal na adresu obvinenej Aleny Zsuzsovej: „Presne mi opísala vzťahy pána Kočnera s politikmi Smeru. S pánom Glváčom, s pánom Ficom, s pánom Počiatkom, Kaliňákom, Gašparom. Hovorila mi, že pán Marian Kočner má informácie z prvej ruky.“ 

Pokračoval, že to bol dôvod prečo sa bál ísť na políciu, keď si u neho obvinená objednala vraždu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku. Andruskó uzavrel s prokuratúrou dohodu o vine a treste. Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako pravdivé.

Ešte aj guvernér Národnej banky – Kažimír, to bol Váš kolega – povedal, že sa máme prikrývať perinou, na ktorú máme.

Peter Kažimír v reakcii na plánované predvolebné opatrenia strán Smer a SNS v hodnote vyše 800 miliónov povedal, že politici by mali „isto kráčať v ústrety starej slovenskej pravde, ktorá hovorí, že sa máme zakrývať takou perinou, na akú máme.” Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako pravdivé.

V zdravotníctve, Hodnota za peniaze, úrad Ministerstva financií skonštatoval, že nám hore komínom uteká 500.000.000 EUR.

Podľa riaditeľa Útvaru hodnota za peniaze Štefana Kišša je v zdravotníctve neefektívne minutých 500 miliónov eur. Najmä v liekovej politike, zlých procesoch, nadmernému využívaniu diagnostiky či spôsobu fungovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Údaj je z októbra 2019. Tvrdenie Andreja Kisku preto hodnotíme ako pravdivé.

Transparency International skonštatovala, že 13 % z verejných zákazok uteká hore komínom, to je 600 000 000.

Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska v spolupráci s Transparency International Slovensko a INEKO-m z roku 2013 išlo 13 percent z hodnoty verejných zákazok na úplatky - a teda zhruba pol miliardy eur. Keďže aktuálneší údaj dohľadateľný nie je, tvrdenie Andreja Kisku hodnotíme ako ešte pravdivé.

Vo februári 2020 vyšiel v časopise Slovenka rozhovor s Petrom Pellegrinim, ktorý sa niesol v priateľskom a neformálnom duchu. V rovnaký deň sa v centrálnom registri zmlúv objavila zmluva, podľa ktorej Úrad predsedu vlády podporil sumou 25-tisíc eur občianske združenie Slovenka. To zastrešuje aj podujatie Deň kroja. Na prípad upozornila Transparency International.

Peter Pellegrini navštívil Deň kroja v septembri 2018 aj 2019, teda každý rok, odkedy je premiérom. V roku 2019 Dňu kroja pridelil Úrad predsedu vlády dotáciu vo výške 50-tisíc eur. Aktuálne teda podujatie získalo podporu po druhýkrát. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé.