Peter Pčolinský v rozhovore pre Denník N

Iné, odkaz na videozáznam

Séria overení pri príležitosti blížiacich sa eurovolieb pokračuje s Petrom Pčolinským. Z rozhovoru lídra kandidátky strany Sme rodina pre Denník N sme vybrali a overili všetky faktické výroky.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Podľa výšky podielu na trhu čo sa týka počúvanosti je Funrádio skutočne tretím v poradí spomedzi rádií na Slovensku, a to s podielom 23,8 % podľa prieskumu Median SK z obdobia 7. január 2019 až 31. marec 2019. Prieskumu sa zúčastnilo 3252 respondentov od 14 do 79 rokov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Kritizuje sa rozpočtový deficit Talianska okolo 2,4 percenta. Ale francúzsky deficit vyše tri percentá nikto nerieši.

Po tom, čo Európska komisia odmietla a podrobila kritike rozpočtový návrh talianskej vlády, ktorý v roku 2019 počítal s nárastom schodku na 2,4 percenta HDP z 1,8 percenta HDP z roku 2018, sa Taliani v rámci kompromisnej dohody s Bruselom rozhodli znížiť deficit na 2,04 percenta.

Pčolinský síce správne hovorí o francúzskom  deficite, ktorý pre rok 2019 je vyšší ako 3 percentá, ale komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici na to reagoval, že francúzske prekročenie limitu bude možné tolerovať, ak pôjde iba o dočasnú záležitosť, pretože francúzsky prezident Emmanuel Macron sa po násilných protivládnych protestoch takzvaných žltých viest proti zvyšovaniu životných nákladov rozhodol pre ústupky voči demonštrantom. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý, keďže na európskej úrovni bol riešený aj rozpočet Francúzska.

Plynovod Nordstream 2 začína v Narvianskom zálive pri pobreží Ruska, kde sa pripája na ruskú plynovodnú sieť. Ďalej vedie cez Baltské more na pobrežie Nemecka. S výstavbou sa začalo v roku 2018. Nemecký minister hospodárstva Altmaier a ruský prezident Putin spoločne s predstaviteľmi automobilky skutočne v apríli 2019 otvorili nový závod automobilov Mercedes-Benz. Altmaier sa pri otváraní závodu vyjadril nasledovne: “Of course we should resolve our political problems, we must make sure that conflicts end. But at the same time, we should develop economic relations,”. Aj keď automobilový priemysel v Rusku bol negatívne zasiahnutý medzinárodnými sankciami, najmä “high-end” automobilky (značky vyššej triedy) však stále v krajine prosperujú. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa prieskum, realizovaného 2. až 3. mája 2019, v ktorom odpovedalo 1500 respondentov, by podpora Národného frontu (Rassemblement National - RN) Marine Le Penovej v eurovoľbách dosiahla približne úroveň 22 %. Podobne tomu bolo aj v prieskume v apríli 2019. Pokiaľ by sme brali do úvahy štatistickú odchýlku, ktorá sa bežne uvádza pri podobných prieskumoch verejnej mienky a zároveň berúc do úvahy, že Pčolinský indikoval, že nehovorí údaj úplne presne, hodnotíme výrok ako pravdivý.

EÚ považujeme za dobrý projekt, ale je nevyhnutné ju reformovať. Vyjadrenia v tomto duchu má dnes už aj Marine Le Penová. Je pravda, že chcela vystúpenie z EÚ, no tento postoj už dávno prehodnotila.

Strana Národný front francúzskej političky Marine Le Pen skutočne v otázke opustenia EÚ zmenila názor. Samotná Le Pen tvrdí, že k postupnej zmene postoja z favorizovania vystúpenia z EÚ k zotrvaniu a reformovaniu dochádzalo približne počas uplynulých dvoch rokov. Zmenilo sa podľa nej to, že už v rámci EÚ nie sú izolovaní a nachádzajú spojencov.