Pavol Paška vs. Béla Bugár

O 5 minút 12, Radovan Slobodník, odkaz na videozáznam

Pavol Paška s Bélom Bugárom najmä o slovenskom a madarskom obcianskom zákone a o volebnom práve pre zahranicných madarov a slovenskom jazykovom zákone. Všetko v súcasnosti podla  slovenských politikov a médií relevantné zahranicnopolitické, ci vnútropolitické otázky. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Vy čistíte a vyhadzujete ľudí, ktorí sú 15-20 rokov v štátnej verejnej správe, v polícii len preto, lebo vraj robili so Smerom a na to vám nájdem desaťtisíce príkladov a môžme sa aj osobne porozprávať.

Prepúšťania na základe straníckej príslušnosti nevieme rovnako ako v Bugárovom prípade potvrdiť.

A je pravda, že v štátnej správe sa prepúšťa a niekde viac ako 10 %, niekde samozrejme menej a tí ľudia, ja viem, objavujú sa listy rôznych sťažností, rôzne a po prešetrení zisťujeme, že no, sú subjektívne názory tých ľudí, že preto som bol prepustený, lebo som povedal riaditeľovi niečo.

Vláda avizuje prepúštanie úradníkov, avšak princíp straníckej príslušnosti ako postup kľúč k prepúšťaniu nevieme potvrdiť. Objavil sa napr. prípad,  humenskeho úradu práce, kde dostalo výpoveď 28 zamestnancov, avšak riaditeľka M. Kulanová prepúšťania na základe straníckej príslušnosti odmieta.

Maďarsko má povedzme celoštátnu radu menšín, napríklad aj slovenská menšina má tam svoj, dá sa povedať takýto autonómny orgán, no tam vzhľadom na početnosť, tak samozrejme sú určité možnosti v dedinách, kde ich počet je, povedzme Slovákov v Maďarsku, tam je to možné.

V Maďarsku existuje orgán Celoštátna slovenská samospráva (CSS,pozn.) v rámci menšinových samospráv. Predsedom je Ján Fuzik. Najvyšším orgánom je Valné zhromaždenie skladajúce sa z 39 členov. CSS je partnerom vládnych orgánov, parlamentných výborov, politických strán i
historických cirkví. Tlačovým orgánom CSS je týždenník Ľudové noviny a v
rámci jej štruktúr pôsobí aj Výskumný ústav Slovákov v Békešskej Čabe a
amatérske divadlo Vertigo. V súčasnosti po ostatných voľbách pôsobí v Maďarsku 119 miestnych slovenských samospráv.

Existenciu celoštátnej rady menšín, v ktorej má CSS zastúpenie sa nám nepodarilo potvrdiť.

Október 1997, podpis pod odvolanie pána Gašparoviča, vtedajšieho predsedu NR SR Róbert Fico tiež. Odôvodnenie. Podporil svojím hlasovaním prijatie zákonov, ktoré neskôr Ústavný súd označil za zákony v rozpore s Ústavou, tým porušil aj svoj poslanecký sľub, že bude chrániť Ústavu.

Návrh na odvolanie Ivana Gašparoviča z postu predsedu NR SR v roku 1997 súvisel s kauzou F. Gauliedera.

F. Gaulieder sa dostal do parlamentu v roku 1994 ako poslanec HZDS. O dva roky neskôr poslanecký klub HZDS opúšťa z dôvodu nesúhlasu s politikou vládnej koalície (HZDS, SNS a ZRS, pozn.) a stáva sa z neho nezávislý poslanec. HZDS na to reagovalo vylúčením ho zo strany. Ivan Gašparovič neskôr oznámil, že dostal od Gauliedera list, ktorým sa
vzdáva svojho mandátu. Gaulieder už vopred namietal a tvrdil, že list je
podvrhom. Následne sa parlament na čele s Gašparovičom uzniesol na odobratí mandátu F. Gauliedera (za hlasoval aj Gašparovič, pozn.) aj napriek jeho nesúhlasu a nevôli. Gaulieder sa v tejto súvislosti obracia na Ústavný súd, ktorý ešte v roku 1997 rozhodol, že parlament porušil jeho ústavné práva.

To, či Ficov podpis figuroval pod návrh na odvolanie Gašparoviča z funkcie predsedu parlamentu sa nám nepodarilo overiť.

Ja si myslím, že chyba je tá, že niekto si niečo vymyslí, bachne na mediálny stôl, (odvolanie Fica ako podpredsedu parlamentu, návrh Sulíka, pozn.) prepáčte za výraz, a o tom sa diskutuje týždeň a ešte sme sa k tomu ani nestretli.

Iniciatívu Sulíka odvolať Fica z funkcie podpredsedu parlamentu podporili poslanci OKS a Ivan Mikloš. Zvyšná časť koalície sa k tejto téme vyjadrovala zdržanlivo.

Nenašli sme zmienku o stretnutí Bugára so Sulíkom v súvislosti s odvolaním Fica z postu podpredsedu NR SR a rovnako sa ani koaličná rada nemohla zaoberať touto témou, keďže Sulík uviedol, že žiadosť o odvolanie šéfa Smeru predloží v pondelok (dnes 7.februára 2011, pozn.) na koaličnej rade.