Nicholsonová a Kalinák o vražde novinára

O 5 minút 12, Martin Strižinec, odkaz na videozáznam

V nedelu 4. marca boli hostami relácie O 5 minút 12 podpredsednícka NR SR Lucia Duriš Nicholsonová (SaS) a minister vnútra SR Robert Kalinák (SMER-SD). Hlavnou témou bola vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priatelky archeologicky Martiny Kušnírová.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

V 2014, 21. februára sme požiadali taliansku stranu o spoluprácu práve k týmto osobám. Prvú urgenciu sme dali 2.septembra, o pol roka. Druhú 2. novembra 2014 a tretiu 29. júna 2015. Odpoveď prišla 15. októbra 2015 zo strany Talianov, kde boli mnohé informácie k mnohým osobám, ale k osobe Antonina Vadalu napísali, že žiadne dáta k nemu v registri nemajú.

Slovenské orgány boli informované o osobe Antonina Vadalu a jeho klane už v roku 2013. Vyplývať to má z korešpondencie medzi slovenským veľvyslanectvom v Ríme a talianskou organizáciou DIA (Direzione Investigativa Antimafia,
hlavný úrad boja proti mafii), ktorú má redakcia Aktuality.sk k
dispozícii. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Teraz.sk prišiel 2. marca 2018 s informáciou, že Prokuratúra pre boj proti mafii v Reggio Calabria, hlavnom meste juhotalianskeho regiónu Kalábria vydala stanovisko v ktorom "...oficiálne upozornila medzinárodné policajné orgány a slovenskú štátnu políciu na potrebu monitorovať činnosť skupiny Kalábrijčanov, zatknutých (vo štvrtok na Slovensku) za to, že sú podozriví z účasti na vražde mladého novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky".

Na túto informáciu ešte v ten istý deň reagoval policajný prezident Tibor Gašpar prostredníctvom oficiálnej stránke policajného zboru na sociálnej sieti. Ten poprel tieto tvrdenia a naopak uviedol, že súčinnosť s talianskymi zložkami iniciovali naše orgány, pričom zdôraznil, že boli to práve talianske zložky, ktoré niektoré žiadosti zo slovenskej strany vybavovali "veľmi pomaly a obsažne veľmi slabo." Potvrdzovať to má aj fakt, že keď vyšetrovateľ žiadal urgentne od talianskej strany ešte vo februári 2014 informácie o niektorých osobách, medzi nimi aj o Diegovi R., odpoveď dostala slovenská strana až v októbri 2015 "Odpoveď bola veľmi jednoduchá. Dokonca k jednej osobe, ktorú dnes máme v zadržaní (Antonino V.), nám bolo oznámené, že nedisponujú žiadnymi poznatkami vo svojich databázach,"

Aktuality.sk 6. marca 2018 v ranných hodinách publikovali článok, podľa
ktorého slovenské orgány boli informované o osobe A. Vadalu už pred
piatimi rokmi. V roku 2013 mali doraziť z Ríma na Slovensko podrobné
správy o Vadalovom klane. Medzi nimi aj kľúčová informácia, že sa vo
svojej rodnej Kalábrii pravidelne stretával s poprednými predstaviteľmi
mafie. Dokazovať to má korešpondencia medzi slovenským veľvyslanectvom v
Ríme a talianskou organizáciou DIA (Direzione Investigativa Antimafia,
hlavný úrad boja proti mafii), ktorú má redakcia Aktuality.sk k
dispozícii.

Prvá spolupráca bola v tejto oblasti, bola v roku 2003, to znamená za ministra Vladimíra Palka, kedy dostali prvú žiadosť zo strany talianskych bezpečnostných zborov. Vedenie ministerstva veľmi rýchlo reagovalo, človeka zatkli a poslali talianskej polícii.

Nepodarilo sa nám vyhľadať žiadne podobné informácie pre rok 2003, ktoré by spomínali zatknutie talianskeho občana či spoluprácu s talianskou políciou počas mandátu ministra Vladimíra Palka. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Nemáme v tejto chvíli troch viceprezidentov, lebo jeden práve v tejto chvíli odchádza na inú pozíciu.

Podľa vyjadrenia Policajného zboru (PZ) 1. viceprezident Jaroslav Málik končí vo funkcii na základe vlastnej žiadosti z decembra. Hovorca PZ ešte 1. februára 2018 popieral informácie o odchode Jaroslava Málika. Málik bol prevelený do zahraničia. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

My sme v takej pozícii už boli predsa (…) práve keď sa stala smrť Ernesta Valka alebo keď sa stala smrť mladého študenta Daniela Tupého extrémistami. Žiadali sme také niečo (odchod vlády, odstúpenie ministra vnútra, pozn.)?

Nakoľko sa nám nepodarilo nájsť vyjadrenia Roberta Kaliňáka alebo Roberta Fica, ktorí by v prípadoch týchto vrážd požadovali odstúpenie vlády, výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Výrok hovorí o reakcii vtedy opozičnej strany SMER - SD na vraždu Daniela Tupého (2005) a Ernesta Valka (2010). Daniel Tupý bol zavraždený 4. novembra 2005 na bratislavskom Tyršovom nábreží. V novembri 2017 sa policajný prezident Tibor Gašpar vyjadril, že vyšetrovanie vraždy Daniela Tupého stále pokračuje a polícia prešetruje aj nové informácie. Ernest Valko bol zavraždený 8. novembra 2010 v jeho dome v Limbachu. Tento prípad bol objasnený v októbri 2017 a z vraždy bol obvinený lupič Jozef R. V prípade oboch vrážd bola strana SMER - SD v opozícií. V rokoch 2002-2006 bola vo vláde SDKÚ-DS spolu s SMK, KDH a ANO a od júla 2010 do apríla 2012 bola na čele vlády SKDÚ-DS spolu s KDH, MOST-HÍD a SaS. 

K prípadu vraždy Daniela Tupého, ktorej vyšetrovanie prebiehalo aj keď bola pri moci vláda SMERu-SD v rokoch 2006 - 2010, sa Robert Kaliňák vyjadril: "Ja si myslím, že prípad objasnili, to, že súd skonštatoval otázku, že sa mu dôkazy nedostali dostatočné, to je jeho právo a myslím, že tí ľudia ďalej pracujú a chcú sa dostať k tomu, že nakoniec nejaký dôkaz bude." Okrem toho Robert Kaliňák priznal, že pri vyšetrovaní sa urobili chyby už na mieste činu, ktoré skomplikovali vyšetrovanie prípadu. Robert Kaliňák, nakoľko v čase vraždy Ernesta Valka nebol ministrom vnútra, sa k prípadu vyjadril, že: „Ja si nemyslím, že ktokoľvek, kto sa toho prípadu držal, nemal záujem, aby túto vec neobjasnil. Ani nemôžem tie prvé mesiace hodnotiť, naozaj som pri tom nebol. Teraz sa snažíme tie veci posunúť dopredu.“

Čo sa týka informovania z operačného strediska, v prípade SMS myslím, že dôjde informácia ku každému vrátane mňa, ten zoznam má asi 22 ľudí, ktoré dostanú informácie. Tá informácia prišla v nedeľu, dvadsiatehotretieho.

Robert Kaliňák svojím výrokom reagoval na Luciu Ďuriš Nicholsonovú. Poslankyňa Národnej rady SR za stranu SaS vyhlásila, že má potvrdenú informáciu od jedného z troch viceprezidentov polície, že Tibor Gašpar zasahuje do vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka neštandardným spôsobom. Podľa Ďuriš Nicholsonovej neboli policajní viceprezidenti informovaní Tiborom Gašparom o zisteniach z miesta činu vraždy.
Po obhliadke a návrate z miesta činu má vedúci výjazdovej skupiny informovať operačné stredisko (doc., s. 19.) a spracovať hlásenie o udalosti. Či však informovanie z operačného strediska prebieha prostredníctvom textovej správy SMS a či má zoznam osôb naozaj 22 ľudí, Demagog.sk zistiť nedokázal. Výrok sme preto zaradili medzi neoveriteľné.