Minister zdravotníctva Lengvarský na TA3

V politike, Rastislav Iliev, odkaz na videozáznam

„Možno že sme mali viac ľudí zaočkovať,” priznal 26. septembra šéf rezortu zdravotníctva na TA3. Hovoril o tom, ako je krajina pripravená na tretiu vlnu a prečo je dôležité, aby sa ľucia nechali očkovať.

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Resetovať filtre

My sme súčinní iba so Štátnymi hmotnými rezervami na dohode o vyskladňovaní tých testov a za rozvoz je zodpovedné ministerstvo vnútra, ale tých škôl je niekoľko tisíc, takže tam to nie je tak úplne jednoduché,

Za distribúciu samotestov pre žiakov bolo zodpovedné Ministerstvo vnútra a okresné úrady. Slovensko však nemá „niekoľko tisíc” základných a stredných škôl (ktoré mali dostať testy). Tvrdenie Vladimíra Lengvarského preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Správa štátnych hmotných rezerv vyhradila na testovanie žiakov základných a stredných škôl spolu 6,5 milióna antigénových testov na domáce použitie.

Podľa organizačného materiálu Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s okresným úradom v sídle kraja určí miesto, na ktoré budú dopravené a uskladnené antigénové samotesty.”

Ministerstvo zdravotníctva vydalo sprievodcu pre samotestovanie, inštruktážne video a zverejnilo manuál pre použitie od výrobcu.   

Na základe harmonogramu o organizácií distribúcie mali byť školám do 30. augusta 2021 vydané cez okresné úrady 2 milióny kusov samotestov. 

Mnohé školy napriek tomu nemali v daný dátum k dispozícii žiadne testy. Kvôli vysokému záujmu rodičov upravený harmonogram počítal aj s druhým kolom distribúcie testov, a to od 2. septembra. 

K februáru 2021 bolo na Slovensku otvorených 1165 základných a 315 stredných škôl.

Čo sa týka počtu zaočkovaných, tak si zoberme situáciu v iných krajinách. Británia, Portugalsko, ktoré v podstate rušia všetky protipandemické opatrenia vzhľadom k tomu, že v podstate to šírenie vírusu tam prestalo.

Vďaka vysokej miere zaočkovanosti pristúpili obe krajiny k uvoľňovaniu opatrení. Tvrdenie, že „šírenie vírusu tam v podstate prestalo“, však nesedí - špeciálne v Británii evidovali aj v septembri vysoké 7-dňové prírastky. Krajina tiež počíta s opätovným sprísňovaním pravidiel. Tvrdenie Vladimíra Lengvarského preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Veľká Británia 

Veľká Británia začala s veľkým uvoľňovaním opatrení od tzv. Freedom Day 19. júla 2021. 7-dňový priemer prírastkov bol vtedy na úrovni 46 460 prípadov za deň – najviac od začiatku roka 2021. 

Čísla nakazených chvíľu klesali, no o dva týždne začali znova mierne stúpať.  S menšími výkyvmi sa doteraz držia na týždennom priemere okolo 34 000 za deň. Napríklad, 27. septembra v Británii pribudlo 37 960 nakazených.

V čase uvoľnenia reštrikcií bolo kompletne zaočkovaných 53,14 % Britov. Dnes je v Británii plne zaočkovaných 65,59 % obyvateľstva a aspoň prvú dávku má 71 %.

  1. septembra vydal britský kabinet dva plány pre Anglicko, ktoré má momentálne najvoľnejšie opatrenia

Plán A počíta v nasledujúcich mesiacoch s rovnakými opatreniami, avšak s ponúkaním tretej dávky vakcíny. Plán B je radikálnejší, vláda chce k nemu pristúpiť až pri zhoršení situácie. 

Vo zvyšných britských krajinách sú opatrenia už teraz prísnejšie, vrátane povinných rúšok, zatvorených nočných klubov, či kapacitných obmedzení.

Portugalsko 

Portugalsko patrí medzi najviac plne zaočkované krajiny na svete – obe dávky už dostalo 85 % obyvateľstva. Denné počty nakazených začali po prudšom náraste začiatkom leta klesať. 

Za 27. september v krajine pribudlo len 693 prípadov, najmenej od začiatku júna.

Portugalská vláda avizovala ďalšie uvoľňovanie opatrení od 1. októbra. Rušia sa aktuálne opatrenia ako napr. kapacitné obmedzenia, no od účastníkov sa budú vyžadovať negatívne testy alebo očkovacie preukazy. Premiér krajiny však vyzýva ľudí, aby „nezabúdali, že pandémia ešte nie je na konci.“