Minister zdravotníctva Lengvarský na TA3

V politike, Rastislav Iliev, odkaz na videozáznam

„Možno že sme mali viac ľudí zaočkovať,” priznal 26. septembra šéf rezortu zdravotníctva na TA3. Hovoril o tom, ako je krajina pripravená na tretiu vlnu a prečo je dôležité, aby sa ľucia nechali očkovať.

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ale sú pripravené a vláda schválila v stredu právo teda alebo mne ako ministrovi zdravotníctva vydať mobilizačné príkazy pre dopravné zdravotné služby, kde je pripravených asi 80 tímov, ktoré budú v ohniskách, ktoré určia hygienici regionálni, vykonávať plošné testovanie, ale v ohniskách, ktoré sa určia, tzn. obec, osada, štvrť a pod.

Vláda ministrovi zdravotníctva uznesením z 22. septembra  uložila povinnosť „priebežne zabezpečiť odber biologického materiálu a detekciu SARS-CoV-2 obyvateľov formou výjazdov ambulantných dopravných zdravotných služieb regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v identifikovaných ohniskách prostredníctvom hospodársky mobilizovaných ambulancií dopravných zdravotných služieb.“ (.pdf, s. 2)

Podľa uznesenia vlády bude nasadenie a využitie týchto mobilizovaných služieb prebiehať v ohniskách bližšie identifikovaných príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ). Opatrenia v danom okrese potom budú na základe výsledkov prijímané v súlade s Covid Automatom.

Všeobecná zdravotná poisťovňa evidovala pre rok 2020 vyše 100 poskytovateľov ambulancií dopravnej zdravotnej služby. Tvrdenie Vladimíra Lengvarského hodnotíme ako ešte pravdivé.

Tak regionálne úrady boli posilnené niekoľkými desiatkami ľudí a samozrejme bavíme sa znovu pomoci ozbrojených síl napr. to je v hre, ale to sme videli aj pred Delta vlnou, že to trasovanie je pri komunitnom šírení v podstate nemožné. Ten človek je infekčný vlastne takmer okamžite, prvý, druhý deň, kým ho vytrasujeme, kým ho otestujeme a potvrdíme a tým pádom musí ísť do izolácie alebo do karantény, tak nakazil x ľudí.

V porovnaní s druhou vlnou pandémie COVID-19 majú regionálne úrady viac o 175 kmeňových zamestnancov vyškolených na dohľadávanie kontaktov,”  uviedol pre topky.sk hlavný hygienik Ján Mikas. 

 

V prípade kritickej situácie počíta aj s výpomocou ozbrojených síl, ktoré by mohli poskytnúť 500 vojakov. 

 

Komunitné šírenie označuje situáciu, keď sa na určitom území nachádza veľké množstvo ľudí, pri ktorých sa nedá zistiť, kde a kto ich nakazil.  Podľa informácii úradu verejného zdravotníctva je delta variant v porovnaní s predchádzajúcim variantom vírusu infekčnejší až o 40%. 

Nebezpečenstvo delty spočíva počiatočnom štádiu infekcie. Jej vírusová nálož je pravdepodobne až 1000-krát vyššia ako u iných druhov Covid-19, čo znamená, že imunitný systém podlieha vírusu oveľa rýchlejšie. 

Nakazení zaznamenávajú prvé príznaky už po 4 dňoch od nakazenia a sú aj skôr infekční. Pri predchádzajúcom variante sa prvé príznaky u infikovaných preukázali až v 6. deň od nakazenia. Infikovaná osoba priemerne nakazí 5 až 8 ľudí.

V prípade nakazenia variantom delta má teda pacient väčšiu šancu nakaziť väčšie množstvo ľudí ako v prípade iných variantov koronavírusu. Tvrdenie Vladimíra Lengvarského hodnotíme ako pravdivé.

V bratislavských nemocniciach je dneska cca 20 pacientov na covid a v košických asi 80 a v prešovských ďalších 70, takže to je tam jasne vidieť, akým spôsobom sa to vyvíja regionálne, podľa zaočkovanosti.

Najvyšší počet prípadov koronavírusu na 100-tisíc obyvateľov vykazujú okresy, v ktorých je najslabšia zaočkovanosť. 

V nemocniciach sa nachádzajú aj pacienti, ktorí sú kompletne zaočkovaní, ale z celkového počtu 500 hospitalizovaných pacientov bolok 25. septembru vyše 83 % nezaočkovaných

V deň vysielania relácie, 26. septembra, mali bratislavské nemocnice 25 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Dva dni po relácii, 28. septembra, hlásila košická univerzitná nemocnica 62 pacientov s koronavírusom. 

Prešovská fakultná nemocnica mala približne týždeň po odvysielaní relácie, 4. októbra, 36 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Tvrdenie Vladimíra Lengvarského hodnotíme ako ešte pravdivé.

Nikto nikdy netvrdil, že vakcína má účinnosť 100 percent, ale keď si zoberieme, že viac ako 80 %, 84 k dnešnému dňu plus mínus pacientov v nemocniciach je nezaočkovaných a tí, ktorí sú zaočkovaní, tak majú väčšinou ľahšie priebehy a sú to poväčšine starší ľudia aj s ďalšími ochoreniami. Tzn. tá imunita u nich je oslabená, a preto je možnosť opätovnej nákazy, ale obeťami a tými hlavnými, ktorí nám plnia nemocnice, sú nezaočkovaní ľudia.

Podľa denného reportu dát Ministerstva zdravotníctva bolo k 26. septembru 2021 hospitalizovaných 501 pacientov, z nich 398 ľudí malo potvrdené ochorenie Covid-19. Nezaočkovaní pacienti tvorili 83,22 % hospitalizácií. 

Dáta rezortu zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú aj to, že zaočkovaní ľudia nakazení Covidom majú ľahší priebeh ochorenia. 

„Očkovanie, žiaľbohu, neochráni absolútne, ale 30-krát znižuje riziko hospitalizácie. Pri alfa variante musel zaočkovaný dostať hrozne vysokú vírusovú nálož, aby sa nakazil. Efektivita očkovania bola veľmi vysoká. Delta variant je agresívnejší a nákazlivejší a účinnejší proti očkovaniu,“ uviedol pre portál tvnoviny.sk infektológ Peter Sabaka.

Výklad dát potvrdzuje aj výrok primára Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny UNB Jakuba Hložníka o tom, že na umelej pľúcnej ventilácií ešte nezažil očkovaného pacienta.”

Na to, že zaočkovaní pacienti s ťažším priebehom ochorenia sú prevažne starší ľudia, poukazuje aj primárka infekčného oddelenia na Kramároch. 

Z jej skúseností 16 % hospitalizovaných pacientov tvoria zaočkovaní a ide najmä o starších pacientov s pridruženými ochoreniami alebo o pacientov s výrazne oslabenou imunitou, u ktorých je očakávaná nižšia účinnosť vakcín.” 

Tvrdenie Vladimíra Lengvarského preto hodnotíme ako pravdivé.

Dnes teda je možnosť voľného očkovania, na stránke sú vakcinačné miesta, kde teda očkujú bez registrácie. Je ich pomerne veľa na celom Slovensku.

Na webe Ministerstva zdravotníctva je uvedený prehľad očkovacích miest aj s termínmi, kde sa občania môžu očkovať aj bez registrácie. Tvrdenie Vladimíra Lengvarského preto hodnotíme ako pravdivé.