Martin Poliacik vs. Rafael Rafaj

O 5 minút 12, Radovan Slobodník, odkaz na videozáznam

V druhej casti O 5 minút 12 sa diskutovalo takmer výlucne o madarských otázkach. Rozoberali sa predovšetkým diplomatické vztahy, pripravované vyhlásenie NR SR, podnikatelské prostredie, nová madarská ústava a dalšie. V krátkosti prišla rec aj na personálne otázky v slovenskej administratíve, hlavne na osobu šéfa NBÚ a osobu generálneho prokurátora. Premiérovo sa v relácií predstavil zástupca strany SaS Martin Poliacik, ktorý diskutoval so zástupcom SNS Rafaelom Rafajom.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Maďarské firmy dneska všetky zvažujú, a mnohé to aj už urobili, že si zakladajú pobočky alebo sa celé sťahujú na Slovensko.

O presune maďarských firiem na Slovensko
sa hovorilo ešte pred vypuknutím krízy v rokoch 2007, 2008. Maďarské
firmy údajne prichádzali kvôli lepším daňovým podmienkam a lepším
prospektom slovenskej ekonomiky.

V súčasnosti platí v Maďarskú daňová úprava, ktorá určuje firmám s obratom menším ako 500 mil. forintov (cca 1,87 mil. eur) sadzbu dane na úrovni 10%, ktorá je výrazne nižšia ako v prípade slovenskej sadzby na úrovni 19%.

Navyše, v poslednom období, na rozdiel od rokov 2007-08, nebola žiadna zmienka o tom, že by maďarské firmy skutočne hromadne prichádzali na Slovensku.

Až na druhý pokus získal súčasný policajný prezident bezpečnostnú previerku, a prečo tá prvá bola odmietnutá.

Žiaľ toto tvrdenie sa nám z nezávislých zdrojov nepodarilo overiť, a preto prinášame aspoň čiastočný sled udalosti, ktoré sa k tejto téme viažu:

19. júl 2010
Minister vnútra D. Lipšic vymenoval J. Spišiaka za nového policajného prezidenta.

30. november 2010
Nový čas informoval, že policajný prezident J. Spišiak nemá bezpečnostnú previerku na stupeň Prísne tajné.

K záležitosti sa vyjadril aj bezpečnostný analytik Milan Žitný. "Takúto bezpečnostnú previerku jednoducho musí mať, veď má prístup k najcitlivejším informáciám," konštatuje Žitný.

NBÚ sa k celej záležitosti nechcelo vyjadrovať. "NBÚ neposkytuje informácie o konkrétnych bezpečnostných previerkach," konštatuje hovorkyňa NBÚ Blažena Zimanová. Ďalej dodala, že platí, ak preverovaná osoba nezískala previerku, tak má právo sa odvolať na príslušný výbor NR SR.

3. december 2010
J. Spišiak na tlačovej besede uviedol, že ešte stále nepožiadal o bezpečnostnú previerku na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.

"Niekedy mám málo času, musím počkať na aktuálne výpisy z banky, aby som čo najpresnejšie vedel vydefinovať svoje majetkové pomery, a preto...," uviedol policajný prezident.

2. február 2011
J. Spišiak televízii Markíza potvrdil, že už má bezpečnostnú previerku na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.

14. apríl 2011
J. Slota slovne zaútočil na J. Spišiaka. Slota okrem iného povedal, že policajný prezident dostal previerku NBÚ až na druhý krát.

Túto informáciu, ktorá ale nie je overiteľná, zrejme preberá aj R. Rafaj.

Zrazu musel tiež v marci za záhadných okolností odstúpiť (F. Blanárik pozn.) z vlastnej vôle, pretože vyjadril sa, že boli isté tlaky a odmietol opäť citujem, “byť nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom mala byť škandalizácia jeho osoby.”

TASR

"Šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) František Blanárik sa ráno vzdal svojej funkcie. Rezignáciu odovzdal do rúk predsedu NR SR Richarda Sulíka. Rozhodol sa tak ešte pred ukončením svojho funkčného obdobia v septembri 2013. Ako dôvod uvádza, že sa odmieta stať nástrojom spravodajských hier, ktorých cieľom je škandalizácia aj jeho osoby."

Pán Blanárik, ktorý svojho času získal najvyššiu bezpečnostnú previerku NATO, uviedol ho, v podstate, do týchto štruktúr ešte bývalý minister za SDKÚ obrany.

TASR prišla s informáciou, že F. Blanárik získal v roku 2006 certifikát NATO na prácu s utajovanými skutočnosťami Aliancie. Na základe tejto spôsobilosti bol v roku 2006 vtedajším ministrom obrany Martinom Fedorom (SDKÚ) vymenovaný za vojenského pridelenca na Ukrajine. Blanárika po parlamentných voľbách v roku 2006 zvolili ako nominanta HZDS za riaditeľa NBÚ.

V kontexte relácie sa dá výraz "do týchto štruktúr" chápať buď ako NBÚ, alebo vôbec uvedenie do inštitúcií, kde sa pracuje s utajenými materiálmi. Ak R. Rafaj myslel tento výrok ako druhú uvedenú možnosť, je pravdivý. Ak tým myslel NBÚ, je takýto výrok nepravdivý.

SITA: premiérka sa po rokovaní koaličných lídrov k nominácii Paludu na šéfa NBÚ vyjadrila nasledovne: "Aby som informovala presne, Most-Híd nemá námietky, KDH nemá námietky, SaS navrhla a SDKÚ - chcú prerokovať v klube. Premiérka nemá námietky," povedala Radičová.