Lucia Žitnanská, Andrej Danko a Andrej Hrnciar

V politike, Ľuba Oravová, odkaz na videozáznam

Témou relácie bola už tradicne, vzhladom na aktuálne udalosti, Gorila a reakcie politikov na požiadavky protestujúcich. Lucia Žitnanská hodnotila šance SDKÚ uspiet vo volbách a vyjadrovala sa ku možným zmenám volebného zákona. V druhej casti relácie pripravila dramaturgia divácky lákavý súboj predstavitela SNS a Most-Híd. Z pohladu faktických tvrdení vyšiel zo súboja lepšie nezávislý kandidát Most-u Andrej Hrnciar. Andrej Danko argumentoval zavádzajúcimi a skreslujúcimi informáciami. Ako perlu relácie je možné uviest, že za vysokými cenami benzínu je podla Danka Oszkár Világi, ktorý zo Slovnaftu odvádza dividendy Madarom. Iný skvostný výrok hovoril o 3000 eurových platoch gréckych upratovaciek. 

Výroky priebežne doplname. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Slovensko má ďaleko väčšie problémy a ja sa ešte vrátim, keď hovoríme o tom zmierení. Jedna organizácia, americko-židovská organizácia v New Yorku začala spolupracovať v 80.rokov s nadáciou Fridricha Naumanna v Nemecku. Rozbehli program Promote Tolerance. Podporme toleranciu na zblíženie Židov a Nemcov, pretože tie problémy po holocauste a po druhej svetovej vojne boli zrejmé a jednoducho sa im to podarilo.

Program Promoting Tolerance v strednej a východnej Európe bol zahájený v roku 1992 americkou židovskou organizáciou (AJC- American Jewish Committee) a nadáciou Fridricha Naumanna v Nemecku a funguje dodnes. Tento program identifikuje lídrov v nových demokratických krajinách a zapája ich do amerických iniciatív zameraných na posilnenie pluralizmu a rešpektu k rôznorodosti. 

Teraz boli zverejnené niekedy pred 2 týždňami, tak najviac stratili slovenské občianstvo tí, čo sa vydali alebo išli do Čiech, do Nemecka, tých maďarských prípadov bolo najmenej.

Správu o počte občanov, ktorý prišli o SR občianstvo uviedla 20. januára 2012, Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru rezortu vnútra.

Podľa týchto informácií najčastejšie prichádzali o občianstvo výmenou za občianstvo Českej (až 103 občanov) a Nemeckej republiky (24 občanov). Hneď na treťom mieste nasleduje výmena za maďarské občianstvo (23 žiadateľov). Z menovaných krajín bolo maďarských prípadov najmenej. 

Ako ďalej dodáva správa, "slovenské občianstvo vymenili tiež za britské (12 ľudí), americké (9 ľudí), holandské (6 ľudí) a islandské (2 ľudia). Oficiálne sa o jedného bývalého občana SR rozrástlo Francúzsko, Kanada, Nórsko, Taliansko a Ukrajina."

Világi spolupracuje ako šéf Slovnaftu, pretože odvádza tantiemy a dividendy Maďarom. A je tam absolútna komunikácia a ja dneska hovorím, že aj to je jeden z dôvodov najdrahšieho benzínu v Európe, aký máme.

Slovensko je v rebríčku krajín EÚ podľa cien benzínu na 16. mieste. (7 krajín má ceny benzínu vyššie).

Ceny palív, podľa TA3 rastú aj z dôvodu dlhovej krízy, ktorá oslabuje kurz eura voči doláru a ropa ktorá sa predáva v dolároch je potom drahšia a výroba palín stojí firmy viac.

Podľa portálu natankuj.sk je dôvodom vyššej ceny benzínu zdraženie nafty a benzínu na burze v Rotterdame a taktiež nepokoje v Iráne. 

Ďaľším z možných dôvodov sú relatívne vysoké spotrebné dane na minerálne oleje.

Vzhľadom na konkurenčné prostredie na trhu benzínu a nafty, v rámci ktorého je Slovnaft len jeden z dodávateľov, nedáva Dankov výrok ani len elementárnu logiku. 

Andrej Danko nemá pravdu, že máme najdrahší benzín v Európe a tiež žiadny zo zdrojov ani zmienkou neuvádza možný dôvod vysokej ceny benzínu "odvádzanie tantiemov maďarom". 

Mesto Martin realizovalo zatiaľ ako jediné mesto na Slovensku, celú protikorupčnú stratégiu Transparency International Slovensko pre mestá. 

Martin získal v máji 2011 1. miesto OSN za verejnú službu v kategórii Prevencia a boj proti korupcii vo verejnej sfére. Cenu si martinská samospráva prevzala na konferencii v Tanzánii.

Pozrite sa, ako rozprávajú (Slováci žijúci na južnom Slovensku, pozn.), Felvidek zdraví Orbána.

Pán Danko zrejme hovoril o takzvanom mierovom pochode, ktorý sa konal na podporu Orbánovej vlády v Budapešti. Tohto pochodu sa zúčastnili aj Maďari zo susedných štátov. Boj Orbánovej vlády za suverenitu Maďarska podporila aj mládežnícka organizácia SMK Via Nova, ktorá  funguje ako dcérska organizácia pri Strane maďarskej koalície v Rimavskej Sobote. Na pochode sa objavil transparent, ktorý hlásal „Felvidék ďakuje za dvojaké občianstvo a za novú ústavu,“ ktorý niesla skupinka s Dunajskej Stredy. 

Felvidékom sa za čias Rakúsko-Uhorska označovala Horná zem, ktorá sa nachádzala na terajšom území Slovenska.
Tento výrok hodnotíme ako pravdivý, avšak je treba dodať, že sa týka len minimálnej časti maďarov, žijúcich na Slovensku.