DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Korona 2021: Kollár a Pellegrini na RTVS
Nevrieskal som tam po vás, že ste v rámci lockdownu išli do nejakého obchodu," vravel 31. januára Boris Kollár (Sme rodina) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „To je pravda," odpovedal expremiér. Momentov, kde sa zhodli, však nebolo veľa.  ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Boris Kollár

SME RODINA
9 3 2 1

Peter Pellegrini

Hlas
8 1 0 1
Oblasť
  • Európska únia
  • Ekonomika
  • Korupcia a klientelizmus
  • Zahraničná politika
  • Vzťahy s Maďarskom
  • Sociálna politika
  • Národnostné a etnické otázky
  • Kultúra
  • Životné prostredie
  • Doprava
  • Školstvo
  • Poľnohospodárstvo
  • Reformy inštitúcií
  • Vnútrostranícka politika
  • Zdravotníctvo
  • Koaličné vzťahy
  • Život politických strán
  • Iné
  • Legislatívny proces a hlasovania
  • Hodnoty
  • Obrana, bezpečnosť, polícia
  • Iná legislatíva
  • Ústava
  • Spravodlivosť a súdnictvo
  • Vražda Jána Kuciaka
  • Regionálna problematika
  • Dianie na Ukrajine
  • Národná otázka
  • korona
  • korona-ekonomika
  • kauzy
  • interrupcie
  • voľba GenPro
  • očkovanie
  • reforma súdnictva
  • eurofondy
  • Energetická kríza 2022
  • LGBTI+
  • Migrácia
  • Energetická kríza
Politik
  • Boris Kollár
  • Peter Pellegrini
Hodnoty
  • Pravda
  • Nepravda
  • Zavádzajúce
  • Neoveriteľné
Zrušiť všetko

Peter Pellegrini

Hlas

Keď pán Sulík nekúpil 4 týždne žiaden test alebo 5 týždňov, ono sa na Slovensku, ak ste si všimli, v skutočnosti nič nedialo, pán premiér sa len vyhováral na Sulíka, ale neurobili žiadne opatrenia, nejakým iným spôsobom ako brániť nákaze, a čakalo sa až do nového roku, kým teda prišli od tej trnavskej firmičky ďalšie milióny testov.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Nepravda

O tom, či vláda urobila dosť na zamedzenie šírenia koronavírusu, môže prebiehať legitímna debata. Nie je však pravdou, že vláda neurobila „žiadne” opatrenia. Krátko pred Vianocami prijala zákaz vychádzania.  Vláda na svojom rokovaní 19. novembra poverila ministra hospodárstva Richarda Sulíka zabe...

Peter Pellegrini

Hlas

(ja som si vôbec nemyslel, že návštevou zatvoreného krajčírstva, kde som sa šel spýtať pána majiteľa, ktorého poznám, že či by mi mohol upraviť obleky, že s tým som porušil nejaký zákon) a dodnes ma ani teda nekontaktoval nikto z Úradu verejného zdravotníctva ani nezačal voči me nejaké konanie (vo veci návštevy krajčírstva počas lockdownu, pozn.)

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Petra Pellegriniho pre možné porušenie zákazu vychádzania Úrad verejného zdravotníctva nekontaktoval. Prípad nepreverovala ani polícia. Tvrdenie expremiéra preto hodnotíme ako pravdivé.  Pellegrini hovoril o svojej návšteve krajčírstva v čase zákazu vychádzania 20. januára, pri ktorej ho prichyti...

Peter Pellegrini

Hlas

dokonca (pred publikovaním v Denníku N, pozn.) avizoval minister obrany Naď Markíze, že o nejakých letoch, (o Pellegriniho lete na operetu do Nemecka, pozn.)

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Minister obrany vedel o silvestrovskom lete Petra Pellegriniho na operu ešte pred publikovaním informácie v DenníkuN. Dozvedel sa to vraj cez messenger podobne, ako viacerí politici z OĽaNO. Po zmienke Jaroslava Naďa na Markíze sa o prípad mali začať zaujímať novinári. Tvrdenie Petra Pellegriniho ho...

Boris Kollár

SME RODINA

Je to pravda, že bol som v špeciálnom trakte, ktorý je určený alebo vystavaný pre najvyšších ústavných činiteľov, ale musím povedať pán redaktor aj to, že ja som si toto liečenie tam v plnej výške zaplatil, lebo aj vy, keby ste ochoreli, môžete ísť do toho svätého Michala, presne do toho istého traktu. Môžete doňho ísť, ale museli by ste si ho zaplatiť, aj ja som si plne hradil celý ten svoj pobyt, čiže ja som sa vôbec nesprával týmto spôsobom tak, ako iný občan, ktorý by si tam nemohol dostať, rozumiete ma, lebo nevyužil som tu možnosť, tu papalášsku možnosť mať, byť tam a nezaplatiť za to.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Podľa stanoviska Ministerstva vnútra si Boris Kollár za nadštandardnú izbu priplatil z vlastného. Tvrdenie predsedu parlamentu preto hodnotíme ako pravdivé.  Boris Kollár bol po októbrovej autonehode hospitalizovaný v Nemocnici svätého Michala, v špeciálnom trakte pre ústavných činiteľov.  Ria...

Boris Kollár

SME RODINA

Nie je to pravdou, dokonca bol poslanecký prieskum a boli poslanci v nemocnici (Sv. Michala, pozn.), tie sestričky tam robia, nebolo nikomu nič krátené.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Zavádzajúce

Sestričky ošetrujúce Borisa Kollára v nemocnici stále pracujú a podľa vyjadrenie Ministerstva vnútra neboli po konflikte s predsedom parlamentu nijako postihované. Riaditeľ nemocnice však odvolal vrchnú sestru, ktorá sa sestričiek zastala a tá si svoj koniec v nemocnici spája priamo s incidentom - s...

Peter Pellegrini

Hlas

Bolo 47 % vtedy občanov, ktorí si želali predčasné voľby, dnes je to viacej dokonca ako vtedy, za tej udalosti, ktorú ste spomínali (vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pozn.).

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej si podľa prieskumu agentúry Focus prialo 43,30%, neskôr 44,7% občanov predčasné voľby. Aktuálny prieskum agentúry Median pre RTVS ukázal, že  podľa 53% respondentov by vláda mala podať demisiu. Hoci otázky v porovnávaných prieskumoch sú mierne odlišné (p...

Boris Kollár

SME RODINA

Vráťme sa ešte do toho leta, pán Krajniak požiadal pána Lipšica, aby mu robil nejaké právne veci ohľadom nejakých kritických alebo veľmi citlivých káuz v rámci ministerstva, a vtedy musel požiadať o túto jeho previerku, a musím povedať, že vtedy sa ešte ani nechýrovalo, že by pán Kováčik, vtedy, že by vlastne odchádzal z postu, vtedy ešte bol tvrde posadený na svojej stoličke, nemal v tom čase žiadne problémy, a vôbec sa nechystal túto stoličku uvolniť, čiže ešte sa, sme sa vôbec nebavili o voľbe špeciálneho prokurátora ako takej.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Neoveriteľné

V čase, keď rezort práce požiadal o bezpečnostnú previerku pre Daniela Lipšica, ten už pripúšťal kandidatúru na jednu z dvoch top prokurátorských pozícii. O tri týždne neskôr polícia zadržala vtedajšieho šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika. Musel byť však vyšetrovaný už dlhšie a teda už dlhš...

Boris Kollár

SME RODINA

Túto špeciálnu previerku, prísne tajné, nerobí ministerstvo, ale robí to Národný bezpečnostný úrad. A bežný prokurátor, ktorí sú tí traja bežní prokurátori, môžu požiadať o tu previerku alebo musia, keď chcú kandidovať cez Generálnu prokuratúru. A tá za nich urobí túto požiadavku smerom na NBÚ, a oni ju vypracujú.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Bezpečnostnú previerku IV. stupňa - prísne tajné - vykonáva Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Táto previerka je zároveň jednou z podmienok kandidatúry na post špeciálneho prokurátora. Podľa hovorcu NBÚ nemôže o vykonanie previerky požiadať samotná preverovaná osoba.  Traja zo štyroch kandidátov na...

Boris Kollár

SME RODINA

V tých nemocniciach máme teraz cez 3000 ľudí, tak v tých nemocniciach sú možno na 70-80 % hlavne starší ľudia od 75 rokov hore

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Nepravda

Ku koncu januára ležalo v nemocniciach s covidom vyše 3600 pacientov, asi 30 percent bolo starších ako 75 rokov. Napriek priznanej pochybnosti je odchýlka od korektných údajov taká veľká, že tvrdenie Borisa Kollára hodnotíme už ako nepravdivé.  Boris Kollár hovoril o pacientoch, ktorí sú v nemocn...

Boris Kollár

SME RODINA

Odmietam, aby som každý jeden deň počúval výzvy na vládu, starajte sa u nás, pomôžte nám, každý si musí odniesť pomoc, ako si pomoc vie." Viete kto tento výrok povedal? Tento výrok povedal 14. marca 2020 pán premiér Pellegrini.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Peter Pellegrini povedal tieto slová ešte ako premiér 14. marca 2020. Pri vzniku pandémie takto reagoval na požiadavky občanov, aby pre nich  štát zabezpečil zdravotnícke rúška. „Každý si od dnes musí pomôcť ako si pomôcť vie. A my urobíme všetko preto, aby sme pomohli, ale, prosím, odmietam, aby...

Peter Pellegrini

Hlas

Veľa z tej pomoci sú peniaze, ktoré prídu ako cash pre podnikateľa, ale veľa opatrení je len odklad, nemusíš teraz zaplatiť odvody, ale oni sa mu napočítavajú, on potom ich bude musieť niekedy spätne doplatiť.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Balíček vládnych opatrení „Prvá pomoc +” zahŕňa finančnú podporu pre podnikateľov, živnostníkov a zamestnancov, ktorí prišli počas krízy o živobytie alebo jeho významnú časť. Ak spĺňajú stanovené podmienky, štát im pošle peniaze priamo na účet. Inými formami pomoci sú odklady splátok úverov či od...

Boris Kollár

SME RODINA

Ja môžem za seba hovoriť o ministerstve dopravy, kde máme pre ten cestovný ruch pripravených tých 100 000 000 výpadku tých tržieb, 10 % z obratu z minulého roku.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Ministerstvo dopravy, ktorému šéfuje nominant Sme rodina Andrej Doležal, spustilo 15. marca schému pomoci pre podnikateľov v cestovnom ruchu. Výška finančného príspevku, na ktorú majú nárok, závisí od typu podniku a výpadku tržieb v čase pandémie.  Podľa výzvy bude pomoc poskytovaná „vo výške 1,4...

Boris Kollár

SME RODINA

Aj z Európskej únie, keď ste pozreli posledné vyhlásenie, samozrejme aj ten, tá covidová pomoc, ktorá má teraz prísť, vlastne tá tá do toho Fondu obnovy, tak tam sa hlavne zameriava alebo nás vyzývajú na to, aby sme hlavne tu zamestnanosť udržali, aby sme tam dali veľmi veľa peňazí a zdrojov.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Podľa Európskej komisie patrí udržanie zamestnanosti medzi dôležité ciele plánu obnovy členských krajín. Napriek tomu, že priamo na túto oblasť nepôjde väčšina peňazí z tohto balíka, vytváranie pracovných miest súvisí aj so zvyšnými oblasťami podpory. Tvrdenie Borisa Kollára preto hodnotíme na jeho ...

Boris Kollár

SME RODINA

V Rakúsku, čo bola nezamestnanosť okolo štyroch percent, tak teraz majú vyše 10 %... A na Slovensku sme mali okolo 5 %, a teraz máme nejak 7-7,5 %, takže iba o 2,5 % nám to stúplo.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Nepravda

Rakúsko nemalo pred pandémiou štvorpercentnú ale osempercentnú nezamestnanosť. Tvrdenie Borisa Kollára vytvára touto nepresnosťou nekorektný dojem, akoby Slovensku kvôli koronavírusu pribudlo pomerovo menej nezamestnaných než Rakúsku. Hodnotíme ho preto ako nepravdivé.  Vo februári 2020 - teda pr...

Peter Pellegrini

Hlas

Včera myslím vyšla štatistika, štvrtina slovenských firiem sa už chystá na reštrukturalizáciu pracovných miest (pretože si nie je istá či dokáže tieto miesta udržať).

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Peter Pellegrini pravdepodobne odkazoval na prieskum spoločnosti Elanor z 26. januára. Na konci minulého roka sa ho zúčastnila tretina slovenských malých, stredných a veľkých firiem. Štvrtina z nich uviedla, že začali s transformáciou pracovných miest.  Autori prieskumu transformáciu definujú ako...

Peter Pellegrini

Hlas

Slovensko spolu s Rumunskom, podľa Medzinárodného menového fondu, poskytuje svojim podnikateľom, svojej ekonomike, svojim občanom, jednu z najnižších pomocí v Európe.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Neoveriteľné

Peter Pellegrini zrejme odkazuje na štúdiu Medzinárodného menového fondu z októbra 2020, ktorá mapuje, koľko percent HDP vyčlenili jednotlivé krajiny na zmiernenie dopadov koronakrízy,  Slovensko je v rebríćku na chvoste rozvinutých ekonomík s podielom 2,5 až 3 percenta. Rumunsko vykazuje podobný...

Peter Pellegrini

Hlas

My sme nesúhlasili s predlžovaním núdzového stavu formou, že najprv to vláda rozhodne a potom 20 dní má na to, aby sa spätne prišla spýtať parlamentu či tak mohla urobiť alebo nie… v Čechách sa musí ísť premiér opýtať vopred do parlamentu či môže alebo nemôže predĺžiť núdzový stav… my sme boli proti tomu, a mali sme tam pozmeňujúci návrh

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Peter Pellegrini a strana Hlas skutočne nesúhlasia so súčasným spôsobom predlžovania núdzového stavu. V Českej republike vláda vždy žiada Poslaneckú snemovňu o povolenie na jeho predĺženie. Výrok tak hodnotíme ako pravdivý. Vláda a koaliční poslanci koncom roka schválili a prezidentka podpísala n...

Peter Pellegrini

Hlas

Áno, podarilo sa vám vyriešiť tú skrivodlivosť, ktorú nám sa nie, už nepodarilo ani mne ako predsedovi vlády, ja som to už nestihol, pre matky s deťmi, ktoré sa narodili v ročníkoch 57-63, aby mali úľavu odchodu do dôchodku.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Poslanci vládnej koalície schválili v novembri 2020 zmenu, podľa ktorej štát bude aj ženám ročníkov 1957 až 1963 pri nároku na odchod na penziu správne zohľadňovať počet vychovaných detí. Za každé sa im odpočíta pol roka, do výšky 18 mesiacov. Zmena sa týka asi 140-tisíca žien. Tvrdenie Petra Pelleg...

Boris Kollár

SME RODINA

V skutočnosti testovali v Anglicku, testovali v Rakúsku, čiže toto nie je nejaký slovenský nejaký výmysel, ktorý proste sa vymyká bežnému štandardu, takýmto spôsobom postupujú všetky vlády.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Zavádzajúce

Plošné testovanie (celej) populácie skúšalo okrem Slovenska ešte Rakúsko, prinajmenšom v prvom kole bol však jeho charakter iný než u nás. Británia tiež testovala dobrovoľne a nie na celom území. Plošné testovanie ako nástroj každopádne nie je štandardom a rozhodne ho nevyužívajú „všetky” krajiny. K...

Boris Kollár

SME RODINA

(odpoveď na otázku o možnosti predĺženia núdzového stavu a tvrdého lockdownu, pozn.) keď si pozeráme okolité štáty, čo sa deje v Rakúsku, predlžujú, v Nemecku predlžujú, v Holandsku predlžujú, tzn., že asi tá situácia je vážna, tak my robíme principiálne tie isté kroky ako celá západná Európa, my tu neurobíme nejaké slovenského hokusy pokusy.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Holandsko predĺžilo lockdown do 9. februára kvôli obavám zo šírenia britskej mutácie koronavírusu. V Nemecku platí najmenej do 14. februára. V Rakúsku sa mal skončiť 25. januára, no úrady ho predĺžili do 8. februára.  Slovenská vláda opakovane predĺžila núdzový stav aj zákaz vychádzania, pretože ...

Boris Kollár

SME RODINA

Teraz chceme, v apríli, v máji spustiť exekučnú amnestiu, máme tunak strašne veľa ľudí pod exekúciami, je tu cez 3,5 milióna exekúcií.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Nepravda

Boris Kollár používa niekoľko rokov starý údaj. Dnes sa počet exekúcií, ktoré čakajú na vybavenie, pohybuje okolo čísla 1,5 milióna. Tvrdenie predsedu parlamentu preto hodnotíme ako nepravdivé.  Hovorca ministerky spravodlivosti Peter Bubla pre portál Demagóg.SK uviedol, že číslo 3,5 miliónov pla...

Boris Kollár

SME RODINA

Keď som išiel do volieb v roku 2020, tak som ľuďom sľúbil, že napravíme po Smeru-SD skrivodlivosť ročníkov 150 000 ženám, ročník 57-63, to sme napravili, potom že prinesieme tie lieky zadarmo, to máme teraz v parlamente, aby sme zrušiť doplatky za lieky pre matky s deťmi alebo rodičov s deťmi do 6 rokov, pre ZŤP a pre dôchodcov, tak to máme teraz v parlamente.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Poslanci vládnej koalície schválili v novembri 2020 zmenu, podľa ktorej štát bude aj ženám ročníkov 1957 až 1963 pri nároku na odchod na penziu správne zohľadňovať počet vychovaných detí. Za každé sa im odpočíta pol roka, do výšky 18 mesiacov.  Zmena sa týka asi 140-tisíca žien. Medzi navrhovateľ...

Peter Pellegrini

Hlas

Pretože minister niektorý z vlády signalizoval, že by ho mali jemne zmierniť (COVID automat, pozn.), na to reagoval minister zdravotníctva Krajčí, že on bude len za sprísnenie, a ak by ho chcel niekto zmierňovať, tak on podá demisiu.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí hrozil demisiou, ak by chceli jeho kolegovia zjemniť pravidlá v tzv. Covid Automate. Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako ešte pravdivé. Tzv. Covid Automat schválila vláda na návrh ministra zdravotníctva 16. decembra. Má určovať epidemiologické mí...

Boris Kollár

SME RODINA

Ten (Covid, pozn.) automat vytvorili odborníci, to si nevytvoril premiér Matovič, áno, ani Richard Sulík, ale to urobil, urobil to, urobili to v nejakom konzíliu odborníkov.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Tzv. Covid Automat schválila vláda na návrh ministra zdravotníctva 16. decembra. Má určovať epidemiologické miľníky, podľa ktorých sa budú v krajine uvoľňovať obmedzenia. V dokumente sú ako autori uvedení odborníci z Epidemiologického konzília.  Ešte predtým predstavila podobný dokument s názvom ...

Boris Kollár

SME RODINA

Rovnako sme povedali ako hnutie Sme rodina nebudeme za ďalšie celoplošné testovanie jedno, druhé, tretie, štvrté, piate, šieste.

O 5 minút 12 - 11.02.2021
Pravda

Podľa médií tlmočil Boris Kollár 14. januára premiérovi Matovičovi, že je proti ďalšiemu plošnému testovaniu. Termín sa tak posúval aj pre nesúhlas Sme rodina, SaS a Za ľudí.  17. januára Kollár hovoril o nutnosti nejakej formy skríningového testovania (od 03:02). 28. januára Kollár napokon uvied...

success
error