Korona 2021: Kollár a Pellegrini na RTVS

O 5 minút 12, Marek Makara, odkaz na videozáznam

Nevrieskal som tam po vás, že ste v rámci lockdownu išli do nejakého obchodu,” vravel 31. januára Boris Kollár (Sme rodina) Petrovi Pellegrinimu (Hlas). „To je pravda,” odpovedal expremiér. Momentov, kde sa zhodli, však nebolo veľa. 

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Keď pán Sulík nekúpil 4 týždne žiaden test alebo 5 týždňov, ono sa na Slovensku, ak ste si všimli, v skutočnosti nič nedialo, pán premiér sa len vyhováral na Sulíka, ale neurobili žiadne opatrenia, nejakým iným spôsobom ako brániť nákaze, a čakalo sa až do nového roku, kým teda prišli od tej trnavskej firmičky ďalšie milióny testov.

O tom, či vláda urobila dosť na zamedzenie šírenia koronavírusu, môže prebiehať legitímna debata. Nie je však pravdou, že vláda neurobila „žiadne” opatrenia. Krátko pred Vianocami prijala zákaz vychádzania. 

Vláda na svojom rokovaní 19. novembra poverila ministra hospodárstva Richarda Sulíka zabezpečením 16 miliónov antigénových testov na testovanie obyvateľstva. 

Pôvodné obstarávanie, pri ktorom sa rezort hospodárstva sťažoval na chýbajúcu špeficikáciu testov od Ministerstva zdravotníctva, Sulík zrušil. Testy nakoniec kupoval priamym zadaním. 29. decembra ich zazmluvnil od od trnavskej firmy Eurolab Lambda. 

V období od 19. novembra do 29. decembra však vláda prijala viaceré opatrenia, ktoré mali zabrániť šíreniu koronavírusu. 16. decembra napríklad schválila zákaz vychádzania, ktorý až na výnimky platil počas vianočných sviatkov.

(ja som si vôbec nemyslel, že návštevou zatvoreného krajčírstva, kde som sa šel spýtať pána majiteľa, ktorého poznám, že či by mi mohol upraviť obleky, že s tým som porušil nejaký zákon) a dodnes ma ani teda nekontaktoval nikto z Úradu verejného zdravotníctva ani nezačal voči me nejaké konanie (vo veci návštevy krajčírstva počas lockdownu, pozn.)

Petra Pellegriniho pre možné porušenie zákazu vychádzania Úrad verejného zdravotníctva nekontaktoval. Prípad nepreverovala ani polícia. Tvrdenie expremiéra preto hodnotíme ako pravdivé. 

Pellegrini hovoril o svojej návšteve krajčírstva v čase zákazu vychádzania 20. januára, pri ktorej ho prichytil Nový čas. Expremiér mal predajňu navštíviť v sprievode dvoch osôb a stráviť tam asi hodinu. 

Vzhľadom na to, že po prekonaní ochorenia COVID-19 výrazne schudol a oblečenie je pre politika pracovným nástrojom, bol sa informovať o možnostiach riešenia situácie,” vysvetľovala jeho hovorkyňa. 

Úrad verejného zdravotníctva pre portál Demagóg.SK uviedol, že „orgány verejného zdravotníctva nekonajú na základe medializovaných informácií, pričom tunajšiemu úradu nebol do dnešného dňa doručený podnet na p. Petra Pellegriniho vo veci návštevy krajčírstva počas zákazu vychádzania.” Odkázal nás na políciu. 

Hovorkyňa mesta Bratislave v stanovisku uviedla, že „mestská polícia v prípade, že zistí pri plnení svojich úloh porušenie právnych noriem, ktorých porušenie nepatrí do pôsobnosti obce, oznamuje toto  príslušným orgánom. Pokiaľ ide o danú prevádzku, pri jej kontrole, ktorá bola vykonaná zo strany mestskej polície, porušenia neboli zistené, prevádzka bola uzatvorená.”

Prezídium policajného zboru odkázalo na Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave. To v reakcii uviedlo, že „polícia nepreveruje možné porušenie, nakoľko príslušným orgánom na objasnenie takéhoto konania je Okresný úrad Bratislava.”

Okresný úrad Bratislava na otázky portálu Demagóg.SK neodpovedal.

dokonca (pred publikovaním v Denníku N, pozn.) avizoval minister obrany Naď Markíze, že o nejakých letoch, (o Pellegriniho lete na operetu do Nemecka, pozn.)

Minister obrany vedel o silvestrovskom lete Petra Pellegriniho na operu ešte pred publikovaním informácie v DenníkuN. Dozvedel sa to vraj cez messenger podobne, ako viacerí politici z OĽaNO. Po zmienke Jaroslava Naďa na Markíze sa o prípad mali začať zaujímať novinári. Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Jaroslav Naď 24. januára v relácii Na telo v súvislosti s papalášizmom povedal (22:50), že „ja neviem, či nejaké množstvo žien alebo mužov chodilo s predsedom vlády nejaké kade-tade vládnym špeciálom."

Vo štvrtok 28. januára DenníkN informoval, že Pellegrini letel ako premiér vládnym špeciálom na silvestrovskú operetu do Drážďan. Podľa Denníka N bola na palube okrem premiéra ešte jeho ochranka a posádka.

Hovorkyňa ministra obrany Jaroslava Naďa pre portál Demagóg.SK uviedla, že „minister obrany bol o uvedenej skutočnosti informovaný prostredníctvom sociálnych sietí. Po ich odkomunikovaní v relácii Na Telo sa novinári začali iniciatívne bližšie zaujímať o túto tému a priniesli podrobnejšie informácie z hneď niekoľkých nezávislých zdrojov, ktoré zároveň potvrdili slová ministra obrany.”

Na dodatočnú otázku spresnila, že Naď túto informáciu dostal „prostredníctvom messengera podobne, ako o tom boli informovaní viacerí ľudia z prostredia hnutia OĽaNO.”

Je to pravda, že bol som v špeciálnom trakte, ktorý je určený alebo vystavaný pre najvyšších ústavných činiteľov, ale musím povedať pán redaktor aj to, že ja som si toto liečenie tam v plnej výške zaplatil, lebo aj vy, keby ste ochoreli, môžete ísť do toho svätého Michala, presne do toho istého traktu. Môžete doňho ísť, ale museli by ste si ho zaplatiť, aj ja som si plne hradil celý ten svoj pobyt, čiže ja som sa vôbec nesprával týmto spôsobom tak, ako iný občan, ktorý by si tam nemohol dostať, rozumiete ma, lebo nevyužil som tu možnosť, tu papalášsku možnosť mať, byť tam a nezaplatiť za to.

Podľa stanoviska Ministerstva vnútra si Boris Kollár za nadštandardnú izbu priplatil z vlastného. Tvrdenie predsedu parlamentu preto hodnotíme ako pravdivé. 

Boris Kollár bol po októbrovej autonehode hospitalizovaný v Nemocnici svätého Michala, v špeciálnom trakte pre ústavných činiteľov. 

Riaditeľ nemocnice branislav Delej neskôr uviedol, že izba je ponúkaná aj v komerčnom cenníku Nemocnice sv. Michala ako nadštandardná izba za príplatok 20 Eur na deň. V prípade, že nie je využívaná vládnymi predstaviteľmi je plne dostupná pre ktoréhokoľvek pacienta, ktorý si takúto hospitalizáciu uhradí.”

V cenníku nemocnice je skutočne uvedený takýto druh izby s cenovkou 20 eur. 

Ministerstvo vnútra, pod ktoré nemocnica patrí, pre portál Demagóg.SK potvrdilo, že „pán Kollár si v plnej výške hradil príplatok za poskytnutie nadštandardnej izby. Samotná liečba, teda poskytovanie zdravotnej starostlivosti je v prípade každého pacienta hradená zo zdravotného poistenia.” 

Rezort tiež potvrdil, že „predmetnú izbu môže za odplatu v zmysle cenníka Univerzitnej nemocnice - Nemocnice svätého Michala, a.s. využiť ktorýkoľvek iný pacient v prípade, že izba nie je obsadená."

Nie je to pravdou, dokonca bol poslanecký prieskum a boli poslanci v nemocnici (Sv. Michala, pozn.), tie sestričky tam robia, nebolo nikomu nič krátené.

Sestričky ošetrujúce Borisa Kollára v nemocnici stále pracujú a podľa vyjadrenie Ministerstva vnútra neboli po konflikte s predsedom parlamentu nijako postihované. Riaditeľ nemocnice však odvolal vrchnú sestru, ktorá sa sestričiek zastala a tá si svoj koniec v nemocnici spája priamo s incidentom - s tým, že sa sa postavila na stranu svojich kolegýň. Bez ohľadu na hodnotenie aktérov tohto sporu, tvrdenie Borisa Kollára o sestričkách, ktoré aj po konflikte v nemocnici stále pracujú, len len časťou pravdy. Druhá podstatná  časť - odvolaná vrchná sestra, ktorá dokresľuje situáciu a jej dôsledky, v jeho tvrdení chýba. Hodnotíme ho preto ako zavádzanie. 

Okolnosti prípadu

Predseda parlamentu hovorí o dopadoch jeho konfliktu so zdravotníckym personálom v Nemocnici Sv. Michala, kde ležal po októbrovej autonehode. 

„Nepáčil sa mu nejaký prístup. Vypočul som si jeho, vrchnú sestru oddelenia, ktorá bola jednou z hlavných aktérok tohto sporu. Urobil som pohovor s vrchnou sestrou za prítomnosti námestníčky pre ošetrovateľstvo, kde vrchná sestra priznala, že to psychicky nezvládala. Áno, začali po sebe kričať,” opísal situáciu pre DenníkN riaditeľ nemocnice Branislav Delej. 

Kollár tvrdil, že spúšťačom konfliktu bol nedonesený čaj: „Každý pacient má nárok na čaj, vždycky im to podá sestra, nenosí mu to školník. A keď mne došiel ten čaj, tak som pekne poprosil, aby mi ho priniesli, a sestra vtedy povedala, že ona tu nie je na to, aby varila Borisovi Kollárovi čaj. Nejde o Borisa Kollára, tu ide o kohokoľvek.”

Podľa Deleja dostal Kollár čaj neskôr, pretože sestra ošetrovala akútneho pacienta. Predsedovi parlamentu vzápäti vyčlenil extra sestričku, ktorá sa starala len o neho.

Vrchná sestra tiež povedala Kollárovi, že ošetrujucim sestričkám sa nepáči, že jeho návštevy chodia do ich pracovnej kuchynky a nepoužívajú pracovné pomôcky. 

Blízki za Kollárom chodili v čase tvrdého lockdownu a zákazu návštev, podľa DenníkaN aj skoro nadránom. Sestier sa zastala prezidentka Zuzana Čaputová aj Komora sestier. 

Dopad na personál 

Ministerstvo vnútra, pod ktoré štátna nemocnica patrí, pre portál Demagóg.SK uviedlo, že „zamestnanci ošetrujúci pána Kollára neboli nijako personálne ani finančne postihovaní a nikdy sa o postihoch takéhoto charakteru ani neuvažovalo zo strany manažmentu nemocnice.”

Po Kollárovom konflikte so sestrami však bola odvolaná vrchná sestra, ktorá sa ich zastala. 

„Námestníčka pre ošetrovateľstvo nebola vyhodená, ale odvolaná zo svojej pozície. Ide o manažérske rozhodnutie riaditeľa nemocnice, ktoré je výsledkom dlhodobých procesov. Sestričke bolo ponúknutých niekoľko alternatív, ktoré sa rozhodla neprijať, následne požiadala o ukončenie pracovného pomeru dohodou k 31. decembru 2020. Uvedené personálne zmeny nijakým spôsobom nesúvisia s hospitalizáciou p. Kollára, uviedol rezort vnútra pre tvnoviny.sk. Zmenu označil za manažérske rozhodnutie. 

Námestníčka však vo vyjadrení pre médiá uviedla, že „po zreteľnom a asertívnom objasnení môjho postoja chrániaceho podriadené sestry mi generálny riaditeľ v rozhovore medzi štyrmi očami oznámil, že ku mne ako k námestníčke už nemá dôveru, a preto nevidí dôvod na moje ďalšie zotrvanie v tejto funkcii. Súčasne dodal, že si nevie predstaviť moje zaradenie na inej pozícii.”