Kiska v Na telo

Na telo, Michal Kovačič, odkaz na videozáznam

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska bol hosťom relácie Na telo 7. apríla 2019 a to aj pri príležitosti ohlásenia založenia svojej novej strany.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Podľa prieskumu agentúry AKO vykonávanom na vzorke 1000 respondentov v dňoch 27. až 28. marca 2019 pre televíziu TA3 je najnedôveryhodnejším politikom spomedzi agentúrou vybraných mien Robert Fico, ktorému nedôveruje 79 % opýtaných. V prvej trojici sa umiestnil aj Marian Kotleba so 76 % a Andrej Danko so 73 %. Otázka položená v tomto prieskume znela: „Prečítam vám teraz mená niektorých politikov, a vy prosím pri každom z nich povedzte, či je pre Vás dôveryhodný alebo nie,“. Respondenti teda nemali vyberať zo všetkých politikov na Slovensku, ale hodnotili konkrétne mená. Podobne posledný prieskum Focus zo septembra 2018 prezentoval len dôveru/nedôveru k vybraným politikom. Keďže prieskum, ktorý by kládol otázku o najnedôveryhodnejšom politikovi na Slovensku, nie je k dispozícii verejne, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Čo som dal milión do Anjela, čo som dal milión na financovanie kampane, čo som teraz rozdal prezidentský plat celý v hodnote 300-tisíc eur.

Nadáciu Dobrý anjel založil Andrej Kiska spolu s Igorom Brossmannom v roku 2006 za účelom pomôcť rodinám zasiahnutých rakovinou. Oficiálna stránka Dobrého anjela uvádza, že Andrej Kiska venoval 30 miliónov slovenských korún (teda približne jeden milión eur) zo svojich vlastných zdrojov na rozbeh systému a financovanie prevádzky nadácie.

Oficiálne výdavky na financovanie predvolebnej kampane Andreja Kisku dosiahli výšku 250 593 eur, Kiska tiež priznal výdavky mimo oficiálnej kampane vo výške 1 095 482 eur. Dokopy teda kampaň činí približne 1,3 milióna eur.

Kiska pravidelne prerozdeľuje svoj prezidentský plat na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi - napr. Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel či Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Zo svojho prezidentského platu väčšinou podporí desať rodín sumou približne 500 eur. Za päť rokov svojho mandátu teda rozdá približne 300 000 eur.

Hoci je možné, že Kiska sumu jeden milión eur na náklady na kampaň uviedol ako približný údaj, suma vysoko presahuje 5% odchýlku tolerovanú projektom Demagog.SK. V minulosti v inom hodnotenom výroku uviedol Andrej Kiska sumu na kampaň presnejšie. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Manažérom roka 2006 podľa týždenníka TREND sa stal Andrej Kiska ako predseda predstavenstva spoločnosti Consumer Finance Holding.

Mimoriadnu manažérsku osobnosť vyberali osobnosti ekonomiky SR z TREND barometra a čitatelia TRENDu. ‚‚Kiska do finančníctva prenikol v roku 1996 katalógom splátkového predaja Triangel, ktorý prevádzkovala spoločnosť TatraCredit. O 2 roky neskôr sa pridala firma Quatro ponúkajúca predaj na splátky v predajniach a ďalšie spoločnosti (Q-Car, Slovenská požičovňa a Slovenské kreditné karty), vďaka ktorým sa skupina stala najväčším slovenským splátkovým predajcom. Dohoda o predaji celej skupiny Všeobecnej úverovej banke bola uzavretá na konci roku 2004. Kiska zostal pracovať v terajšom Consumer Finance Holding, do ktorého sa jeho bývalé firmy začlenili,” uvádza TREND v profile nominovaného Andreja Kisku. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Václav Klaus, bývalý český prezident, si po ukončení svojej aktívnej politickej kariéry začal, okrem iného, zarábať aj prednášaním. Klaus pri tejto prednáškovej činnosti spolupracuje s rôznymi medzinárodnými spoločnosťami ako London Speakers Bureau, APB Speakers či Speakers Associates. Podľa článku českých Hospodářských Novin si Klaus účtuje približne milión českých korún, pričom „anglická společnost Speakers Associates jeho přednášku nabízí za poplatek až 1,6 milionu korun.“ Podľa aktuálneho kurzu je to približne 62 400 eur, čo zodpovedá rozsahu, ktorý vo svojom výroku opisuje Kiska.

 

Tlačový hovorca Inštitútu Václava Klausa však na Kiskov výrok reagoval a spomínanú výšku Klausovho honoráru poprel. "Keby pánovi Klausovi chcel pán prezident Kiska dohodiť nejakú takú prednášku, určite by sme mu dali províziu… Šesťdesiat, ani sedemdesiat tisíc eur naozaj pán Klaus v živote za žiadnu svoju prednášku nedostal.”

Informáciu o prenájme Klausovej prednášky za poplatok 670 tisíc až 1,67 milióna českých korún priniesol v roku 2016 portál Aktuálně.cz, pričom vychádzal z cenníka na oficiálnej stránke Speakers Associates. Dnes však nie je tento cenník zverejnený a takisto nie je možné zistiť, koľko si spoločnosť za Klausovu prednášku účtovala v danom roku. Preto hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Boli dvaja vyšetrovatelia (KTAG kauza, pozn.), ktorí obaja povedali, že sa nestalo nič zlé, boli vymenení, kým nebol tretí vyšetrovateľ, ktorý voči konateľovi tejto spoločnosti vzniesol obvinenie.

Firma KTAG, v ktorej bol Andrej Kiska konateľom, bola vyšetrovaná v súvislosti s neoprávneným uplatnením vratky DPH z výdavkov spojených s Kiskovou kampaňou pred prezidentskými voľbami v roku 2014. Prví dvaja vyšetrovatelia vo veci skutočne nevzniesli žiadne obvinenie. Stalo sa tak až pod dozorom tretieho vyšetrovateľa v marci 2019, kedy NAKA obvinila konateľa firmy z daňového trestného činu. Vyšetrovatelia však neskonštatovali, že “sa nestalo nič zlé”, práve naopak, trestný čin sa stal, avšak jeho trestnosť zanikla v dôsledku účinnej ľútosti. Výrok hodnotíme ako zavádzanie.

 

Daniari kontrolovali dane z príjmov KTAG za rok 2014 od decembra 2015. Na základe nájdeného pochybenia podali vo veci trestné oznámenie. Prvým vyšetrovateľom, ktorý sa prípadom zaoberal, bol major Mižanin. Počas jeho vyšetrovania však došlo k doplateniu dane, čo firmám umožňuje zákon bez toho, aby im následne hrozil postih (tzv. účinná ľútosť). Z toho dôvodu bolo trestné stíhanie vo februári 2017 zastavené. V uznesení sa písalo, že "trestný čin sa stal a spáchala ho určitá osoba, avšak odstránením škodlivého následku trestnosť trestného činu zanikla".

 

V septembri 2017 sa objavili nové daňové doklady KTAG  a generálna prokuratúra dala príkaz znovu vo veci konať. „Po preskúmaní vyšetrovacieho spisu prijal prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky záver, že skutkový stav trestnej veci nebol dostatočne objasnený v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie o zastavení trestného stíhania.” Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar rozhodol, že kauzou sa bude zaoberať NAKA, konkrétne vyšetrovateľka Kováčová. Tá prípad uzavrela s tým, že trestný čin sa nestal a vyšetrovanie bolo zastavené.

V januári 2018 bolo opäť začaté trestné konanie vo veci podozrenia zo zločinu daňového podvodu. Po desiatich mesiacoch (v októbri 2018) bol prípad pridelený ďalšiemu vyšetrovateľovi, Róbertovi Hrušovskému a to kvôli údajnej nečinnosti Kováčovej. Vo februári 2019 bolo vznesené prvé obvinenie voči konateľovi firmy KTAG Kučkovskému.