Kalinák, Procházka, Rajtár a Krajniak o Bašternákovi

O 5 minút 12, Martin Strižinec, odkaz na videozáznam

Nedelná diskusia o kauze Bašternák na RTVS priniesla debatu Rajtára (SaS), Kalináka (SMER-SD), Krajniaka (SME Rodina) a Procházku (Siet).

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

…po tlačovej konferencii, kde ma opozícia obvinila, som sám povedal, že je nevyhnutné a som pripravený špeciálnemu prokurátorovi predložiť všetky dokumenty…

Robert Kaliňák predstúpil pred médiá ku kauze Bašternák 13. júna, predtým dokumenty predložil aj koaličnej rade. Opoziční poslanci mali tlačovú konferenciu k téme kauzy Bašternák po sneme SaS 11. júna ako reakciu na správy o zadŕžaní Filipa Rybaniča, asistenta Jozefa Rajtára. Robert Kaliňák reagoval na obvinenia a výzvy opozície cez svojho hovorcu ešte v ten deň a oznámil, že je pripravený vyvrátiť nepravdivé informácie aj pred špeciálnym prokurátorom. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
"Minister vnútra Kaliňák (Smer-SD) je pripravený pred špeciálnym
prokurátorom Kováčikom kedykoľvek vyvrátiť obludné klamstvá a podsúvané
nepravdivé informácie, s ktorými prichádza opozícia bez relevantných
dôkazov. Vyhlásil to už v sobotu 11. júna jeho hovorca Ivan Netík v
reakcii na tlačovú konferenciu SaS, na ktorej liberáli vyzvali na
Kaliňákovo odvolanie pre údajné prepojenie s daňovou kauzou podnikateľa
Ladislava Bašternáka."

Robert Kaliňák mal dokumentami reagovať na obvinenia opozície v kauze Bašternák. Dokumenty zahŕňali výpisy z účtu, na ktorý mali prísť zisky zo spoločnosti B. A. Haus. Špeciálny prokurátor 13. júna vydal pokyn, aby NAKA preverovala podozrenie zo spáchania trestných činov Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.

Ale veď je množstvo káuz v hodnote miliónov eur a stovky ľudí, ktorí sú odsúdení a stíhaní za korupciu, podstatne viacej ako v Rumunsku na prepočet obyvateľov, pretože my máme okolo do 500 a Rumuni majú 1 500, ale pri 23 miliónoch.

Z výroku Roberta Kaliňáka nie je zrejmé, k akému časovému obdobiu referuje, pravdepodobne však ide o rok 2014. Tím Demagog.SK hodnotí Kaliňákov výrok ako neoveriteľný, pretože údaje k odsúdeniam a stíhaniam za korupciu nie sú pre SR dostupné.

V roku 2014 malo Rumunsko odhadom 21 595 302 obyvateľov, je to pokles voči deväťdesiatym rokom, kedy bolo toto číslo na úrovni 23 372 101. Aktuálny odhad hovorí o čísle okolo 19 375 000. Podľa Transparency International má Rumunsko 46 bodov zo 100 vo vyhodnotení tzv. Corruption Perception Index (zoraďuje krajiny na základe toho, ako skorumpovaný je verejný sektor na základe rôznych ukazovateľov. 0 bodov veľmi skorumpovaný, 100 vôbec.) Slovensko na základe tohto indexu získal 51 bodov, údaje sú z roku 2015.

Denník N informoval o počte odsúdených v Rumunsku za korupciu pre rok 2014: "Počas minulého roka odsúdili miestne súdy za korupciu 1138 ľudí, vrátane 24 starostov, piatich poslancov, dvoch bývalých ministrov a aj bývalého premiéra Adriana Nastaseho." Obvinených bolo 317 ľudí - spolu s odsúdenými je to 1455, čo sa približuje spomínaným Kaliňákovým 5000.
Rumunská ambasáda v USA uvádza, že v rokoch 1994-1999 bolo odsúdených za korupciu 2681 občanov. V rokoch 2009-2014 to bolo 1927 občanov. V Rumunsku došlo pred pár rokmi ku zmene v prístupe ku korupcii a otvoreniu niekoľkých vysokoprofilových prípadov: téme sa Demagog.SK venoval napríklad v overovaní debaty zo 17. mája.
Transparency International Slovensko uvádza, že za posledné štyri roky bolo odsúdených na Slovensku 663 osôb. Transparency tiež uvádza: "Z celkovo 711 obžalovaných bolo len 23 takých, ktorí boli odsúdení za svoje pôsobenie vo volenej funkcii."
Prehľad ekonomickej trestnej činnosti v SR za rok 2013 ukazuje, že na Slovensku bolo za tento rok vyšetrovaných a stíhaných 9875 osôb za 19 218 ekonomických trestných činov v hodnote 439 miliónov eur.
Štatistika kriminality v SR za rok 2014 (*.csv, podľa druhu kriminality, 1.1.-31.12.2014) ukazuje, že ekonomických trestných činov bolo v roku 2014 spáchaných 17 450, páchateľov ekonomickej trestnej činnosti bolo 10 077, korupčných trestných činov bolo 134 a škoda za ekonomickú kriminalitu dosiahla hodnotu približne 355 miliónov eur. Počet páchateľov odsúdených za korupciu uvedený nie je.
Štatistika kriminality v SR za rok 2015 (*.csv, podľa druhu kriminality, 1.1.-31.12.2015) ukazuje, že ekonomických trestných činov bolo v roku 2015 spáchaných 15 661, páchateľov ekonomickej trestnej činnosti bolo 9019, korupčných trestných činov bolo 131 a škoda za ekonomickú kriminalitu dosiahla hodnotu približne 313 miliónov eur. Počet páchateľov odsúdených za korupciu uvedený opäť nie je.

Nepodarilo sa nám nájsť presnú sumu, ktorá "odišla" na nelegálnych vratkách počas vlády SaS. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Robert Kaliňák o sume hovorí tu. Avšak aj on samotný priznáva, že "dnes sa dá len veľmi ťažko vyčísliť, čo všetko sa stalo v roku 2012, kedy bol kolaps daňovej správy. Daňová správa vtedy nevidela, nepočula, vyplácala mnohé veci naslepo a bez kontroly. Bol to svet kešu, analógový svet. My sme prijali desiatky opatrení, ktoré výber daní zásadne zlepšili." 

Podľa ministra ide o sumu minimálne 711 miliónov eur, čo môže znamenať, že ani sám minister nevie presnú sumu, ktorá tým pádom nie je dohľadateľná. INESS v roku 2013 uvádzali nasledujúci odhad straty z dôvodu zlyhania systému na daňovej správe: "Kým v roku 2011 boli odhalené podvody na daniach za 707 miliónov eur,
vlani za 525 miliónov eur. Ak by sa preukázané daňové úniky neznížili,
štát mohol mať k dispozícii sumu, ktorá by stačila napríklad asi na
15-percentný rast platov pre učiteľov.
"

Keď bola SaS vo vláde(..) a rozpadla sa daňová správa (…) za tých pár mesiacov, než sa dala ako tak dokopy, odišla (…) miliarda eur bez kontroly,

Je pravdou, že v období Radičovej vlády, keď bola v parlamente aj strana SaS, nový daňový systém zaznamenal značné problémy. Za zmenami ale stál predovšetkým vtedajší minister financií Ivan Mikloš z politického klubu SDKU. Zároveň suma, ktorá kvôli tomuto nedostatku "odišla bez kontroly", nie je v súčastnosti pre nás dostupnou informáciou. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

V roku 2012 zaviedlo Ministerstvo financií nový informačný daňový systém:

"Nezvládnutie situácie vedením finančnej správy pri prechode na nový informačný systém je podľa Ivana Mikloša jedným z dvoch dôvodov súčasných problémov. Druhým je podľa jeho slov nesúčinnosť firmy Novitech, ktorá bola pôvodným dodávateľom informačného systému. Súčinnosť firmy bola podľa Mikloša nevyhnutná pre prepojenie systémov."

K týmto pochybeniam sa poslanci za SaS už v tej dobe vyjadrovali kriticky:

"Strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá taktiež kritizuje stav na daňových úradoch, však označuje iniciatívy Smeru-SD za zbytočnú politizáciu problému. (...) Aktuálnu situáciu na daňových úradoch si v piatok boli preveriť na poslaneckom prieskume aj poslanci NR SR. Informačný systém daňovej správy je podľa ich vyjadrení v havarijnom stave a vedenie Finančnej správy SR to podľa ich slov odmieta priznať. „Situácia je naozaj havarijná, mňa osobne veľmi mrzí, že najvyššie vedenie Finančnej správy Slovenskej republiky si to nepriznáva, pretože nás presviedčali celé tie dve hodinky, ako je to celé fajn, ako je to veľmi blízko optimálneho stavu,“ vyhlásil po skončení prieskumu predseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Jozef Kollár (SaS)."

Strana SaS zároveň podporila návrh Smeru na riešenie problému daňovej správy:

"Opozičný Smer preto navrhuje posunúť povinnosť elektronickej komunikácie vybraných daňových subjektov z prvého apríla na január 2013. Návrh má podporu aj SaS, a tak je možné, že v strede v parlamente prejde."

V súvislosti s ekonomickými pochybeniami vtedajšej vlády v roku 2012 figuruje len jedna suma, a to " deficit štátneho rozpočtu (ktorý) sa za tri mesiace tohto roka vyšplhal na 1,16 miliardy eur", a to práve pod vedením Ivana Mikloša. Robert Kaliňák pritom na schôdzi za jeho odvolanie v júni 2016 povedal, že za vlády Ivety Radičovej, keď vo vláde boli aj SaS aj Igor Matovič, v podobe neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov DHP odišlo 711 miliónov eur. INESS hodnotil situáciu daňovej správy takto: "Kým v roku 2011 boli odhalené podvody na daniach za 707 miliónov eur,
vlani (2012, pozn.) za 525 miliónov eur. Ak by sa preukázané daňové úniky neznížili,
štát mohol mať k dispozícii sumu, ktorá by stačila napríklad asi na
15-percentný rast platov pre učiteľov. Kontrolóri museli bez
informačného systému chodiť po informácie do archívov a boli aj preto
menej efektívni, a to na úrovni 44-percent, kým roky predtým úspešnosť
siahala až k 60-percentám.
"

V životopis Kaliňák uvádza, že v roku 1991 bol manažérom vydavateľstva ktorá sa špecializovala na právnickú literatúru. SME pripravil profil Roberta Kaliňáka, kde sa píše, že Kaliňák otvoril vlastný bar, keď mal 19, čiže niekedy v roku 1990-1991. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Zo stránky Ministerstva vnútra SR je dostupná informácia, že Robert Kaliňák bol v roku 1991 manažérom firmy ACE press, ktorá fungovala ako vydavateľstvo právnej literatúry. SME o bare Kaliňáka píše nasledujúce: "Svoj prvý bar otvoril v devätnástich pri internáte Družba. „Dodnes
existuje, aj keď my sme ho prevádzkovali iba pol roka. Volá sa Havana
bar.“
" SME ďalej uvádza: "Súkromne podnikať začal asi pred dvoma rokmi (v 2000, pozn.). S kamarátmi si otvoril reštauráciu, k nej pribudli ďalšie dve."