Július Brocka vs. Branislav Ondruš

V politike, Ľuba Oravová, odkaz na videozáznam

Vo vecernej Politike na Ta3 sa tentokrát stretli neopozeraní poslanci NR SR Július Brocka s Branislavom Ondrušom. Ku plánovaným témam rozpoctu a kauzy okolo Hayek Consulting sa v poslednej casti pridala relatívne kvalitná diskusia o plánovanej zmene vo valorizácií dôchodkov.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Veľmi krátky príklad. Ten nový spôsob valorizácie napríklad spôsobí, že ak dôchodca má 160 eur, tak získa iba 24 centov ročne na tom novom spôsobe, ale ak má 250 eur, čo je stále pod priemerným dôchodkom, tak stratí vyše 19 eur a ten priemerný dôchodca stratí ročne takmer 42 eur na tom novom spôsobe valorizácie.

Ondrušov príklad o priemernom dôchodcovi strácajúcom 42 eur je zavádzajúci. Síce správne vystihuje princíp systému, že dôchodcovia s vyššími príjmami získajú pri valorizácii menej ako v starom systéme, čísla ktoré uvádza sú ale nereálne. Ondrušove výpočty predpokladajú valorizáciu 21% (!), pritom miera valorizácie dôchodkov bola napr.za minulý rok len 3,05% a teda nominálny rozdiel nie je tak značný.

Počkajte, o 3 %. Lebo doteraz sme zvyšovali dôchodky percentuálne, o percentá. To znamená ten, kto má dôchodok tisíc eur, o 3 % tomu mesačne pridáme 30 eur. Ten kto má dôchodok 200 eur, a zvýšime o 3 %, tomu pridáme 6 eur. Čiže tomuto s 200-eurovým pridáme 6 a tomu, ktorý má tisíc, pridáme 30.

Portál hnonline.sk uvádza vzorec, akým prebieha valorizácia dôchodkov. Z neho vyplýva, že dôchodky sa valorizujú percentuálne každému. V roku 2010 bol dôchodok valorizovaní o 3,05 %.

Veď to tento týždeň už aj vlastne potvrdili zástupcovia DSS, že sa dohodli s ministerstvom financií na tom, že sa zmení zákon a zmení sa tak, aby ľudia, aby tie vklady ľudí boli menej chránené a aby peniaze DSS-iek boli viac chránené, aby DSS-ky ešte viac zarábali na tom systéme.

Záznam, ktorý by hovoril o zmienenej dohode sa nám nepodarilo vyhľadať.

A nie je pravda, že sa tak, ako povedal pred chvíľou pán Brocka, že sa to bude lámať na priemernom dôchodcovi. Nie je to pravda. Tam, kde sa to bude lámať, je pod úrovňou 160 eur mesačne…

Podľa prepočtov SME sa hranica láme na dôchodku vo výške zhruba 160 eur.

…Čiže a priemerný dôchodok je 350 eur mesačne. Čiže už ten, kto dnes, už ten dôchodca, ktorý dnes dostáva iba 160 eur mesačne, tak už ten dôchodca na novom spôsobe valorizácie stratí. 160 eur mesačne…

Priemerný starobný dôchodok k 31. augustu 2010 bol presne 352 eur.