Jozef Kollár

O 5 minút 12, Marta Jančkárová

V prvej casti ostatného O 5 minút 12 predseda financného výboru parlamentu okrem nedávno predstavených návrhov rozpoctu na budúci rok komentoval aj aktuálny vývoj preferencií SaS, chystá úsporné opatrenia, bankovú dan alebo pomoc Portugalsku a prípadný bankrot Grécka. V Kollárovom vystúpení dominovali pravdivé faktické tvrdenia, diváci sa však z neho vela nového nedozvedeli.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

My sme mali vlastne dekriminalizáciu marihuany v našom volebnom programe, takže budeme to vždy podporovať tam, kde to bude možné. Sme si síce toho vedomí, že tento náš bod z volebného programu sa nedostal do programového vyhlásenia vlády,…

SaS mala dekriminalizáciu marihuany vo svojom predvolebnom programe v sekcii osobné slobody

Do programového vyhlásenia vlády SR na obdobie rokov 2010-2014 sa tento bod nedostal.

Viem o tejto akcii (na podporu dekriminalizácie marihuany, pozn.), dokonca ju priamo podporili aj niektorí poslanci z nášho poslaneckého klubu Slobody a Solidarity.

Akcia na podporu dekriminalizácie marihuany sa konala v Bratislave 7. mája 2011. Podľa TASR sa medzi zúčastnenými objavili aj poslanci Národnej rady SR Martin Poliačik a Juraj Droba i minister práce Jozef Mihál a minister hospodárstva Juraj Miškov.

… a keby Grécko išlo naozaj do bankrotu, tak by to znamenalo, že nemecké a francúzske banky by si museli odpísať sumu približne 30 miliárd eur, no a keď to porovnám so sumou, ktorú zaplatili ako daň alebo ako obeť za svetovú hospodársku krízu, tak tá suma bola 500 miliárd eur, tak ja myslím, že aj človek, ktorý nie je z oblasti odbornej verejnosti vie posúdiť 500 vo vzťahu k 30, takže nie je to nič neudržateľné, nie je to nič, čo by si nemohli a nezvládli či už francúzska alebo nemecká vláda.

ČTK 13. októbra 2008 prišla so správou, že Nemecko a Francúzsko plánujú rezervovať na záchranu svojich bánk obrovské prostriedky. Nemci podporia svoj bankový sektor čiastkou 500 miliárd. Francúzi majú pripravených 320 miliárd eur.

TASR 1. marca 2010 informovala, že nemecké banky podľa údajov Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) boli v tej dobe tretím najväčším veriteľom Atén, keď vlastnili grécky dlh v celkovej hodnote 32 miliárd eur.

Portugalsko teraz dostalo finančnú pomoc, bola schválená vo výške 78 miliárd eur. My tu na jednej strane na Slovensku diskutujeme o tom, že reforma daní a odvodov bude mať negatívny dopad na niektoré skupiny podnikateľov a obyvateľstva v hodnote asi rádovo desiatok miliónov eur a na druhej strane ako keby nás nezaujímali miliardy eur, ktoré by malo Slovensko formou tohto stabilizačného mechanizmu poslať do Bruselu.

Portugalsko ešte finančnú pomoc nedostalo, bola však dohodnutá vo výške 78 miliárd eur, ktoré by mali byť vyplatené počas najbližších troch rokov.

Ako sa bude Slovensko podieľať na pomoci zatiaľ nie je známe. V oficiálnom vyhlásení sa o tom, ako Portugalsko peniaze dostane, ani koľko zaplatí IMF nehovorí. Šéf eurovalu uviedol, že IMF by mal zaplatiť tretinu, zvyšok sa nejakým spôsobom podelí medzi EFSF (euroval) a Európsky stabilizačný mechanizmus. V prípade eurovalu "miliardy do Bruselu" zatiaľ neposielame, keďže tam fungujeme v pozícii ručiteľa.

Na záchrannom balíku vo výške 110 miliárd eur pre Grécko schválený v roku 2010 sa podieľa EÚ spoločne s Medzinárodným menovým fondom (SITA). Od krajín eurozóny má ísť celkovo 80 miliárd eur.

Celú sumu by malo dostávať postupne v priebehu troch rokov (ČTK). Podľa dostupných informácii prijalo Grécko do februára 2011 už 53 miliárd eur (TASR, Reuters). Pritom nie je možné presne určiť, koľko z toho šlo z podielu krajín eurozóny. Aj keď by to bolo všetko je to menej ako uvádza Kollár, ak by to boli približne dve tretiny (podľa kľúča ako sa prispelo), je to ešte menej.