Ján Slota

O 5 minút 12, Radovan Slobodník, odkaz na videozáznam

Ján Slota v ostatnom case nedostával v televíznych diskusiách taký velký priestor, aký mu vytvorila STV. Podobne ako nedávno s Ivetou Radicovou, aj pre predsedu SNS mala moderátorka pripravený okruh tém, ktoré sa snažila stihnút. Divákovi sa obcas mohlo zdat, že aj bez ohladu na to, o com poslanec Slota hovorí. Cez situáciu v Líbyii, menšinové zákony, privatizáciu teplární sa tak diskusia dostala ešte aj ku volbe generálneho prokurátora. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

…pretože v minulom roku bolo ukončené vlastne jeden obrovský projekt, obrovský projekt s tým, aby Líbya bola sebestačná v potravinách.

Pod obrovským projektom, ktorý by mal zabezpečiť sebestačnosť Líbye v zásobovaní potravinami Slota pravdepodobne myslel tzv. Great Man-made River, predtým totiž hovoril práve o vode.

Ako uvádza server news.bbc.co.uk, ide o projekt, ktorý bude privádzať obrovské množstvo podzemnej saharskej vody na líbyjské pobrežie a pomocou zavlažovania sa tak budú dať dopestovať plodiny, ktoré Líbya doteraz dovážala.

Je však otázne, či sa tak stane sebestačnou v zaobstarávaní potravín. Navyše sa nevie, na akú dlhú dobu budú tieto zásoby vody stačiť.

Slota však nesprávne uvádza, že projekt bol dokončený minulý rok, pretože "celkovo bolo naplánovaných päť fáz (...) a piata má byť ukončená do roku 2025" (cit. Juraj Kotulič Bunta- server BOINC).

Trebárs tí, čo boli tá ružová revolúcia na Ukrajine, to bola tá demokracia? Veď je obvinený aj pán prezident bývalý Ukrajinskej republiky aj pani bývalá premiérka a všetci boli nositeľmi ružovej revolúcie.

Ján Slota spája niekoľko nesúvisiacich prípadov a udalostí dohromady.

Obvinený je ukrajinský bývalý prezident Kučma, ktorý sa podľa vyšetrovateľov mal podieľať na vražde novinára Gongadzeho v roku 2000. Kučma ale nebol hlavnou postavou oranžovej (nie ružovej) revolúcie, ako hlava štátu v druhom volebnom období už kandidovať nemohol (Viktor Janukovič, proti ktorému sa "revolúcia" konala údajne verejne obvinil Kučmu zo zrady, keďže ten nechcel vládu odovzdať "kriminálnikovi z Donetsku").

Viktor Juščenko, "porevolučný" prezident, je naopak stále súčasťou iného vyšetrovania - a to pokusu o jeho otrávenie v roku 2004.

Vyšetrovanie bolo začaté minulý rok aj voči Júlii Tymošenkovej - bývalej premiérke a jednej z tvárí oranžovej revolúcie. Obvinenia sa týkajú zneužitia verejných prostriedkov, niektoré správytýkajúce sa jeho okolností spochybňujú ich motiváciu a relevanciu (ďalší obvinený, z iných zločinov, člen bývalej vlády, získal nedávno politický azyl v Česku).

Jeden hlas by aj tak chýbal (v prípade, že by sa na voľbe generálneho prokurátora účastnil aj poslanec Mikolaj, pozn.). Keby tam bol, tak by sa zdvihlo kvórum a by bol potrebný ešte jeden hlas. Bohužiaľ, tam zavážili dva hlasy, ktoré boli neplatné.

V prvom kole druhej voľby GP získal Dobroslav Trnka 74 hlasov a Jozef Čentéš získal podporu 73 zákonodarcov z prítomných 149 poslancov, pričom na hlasovaní chýbal len Ján Mikolaj z SNS a dva hlasy boli neplatné.

Na zvolenie generálneho prokurátora je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov- v tomto prípade bolo potrebných 75 hlasov. Keby sa hlasovania zúčastnil aj Ján Mikolaj, prítomných by bolo 150 poslancov a počet hlasov potrebných na zvolenie GP by bolo 76.

Aj keby Mikolaj zahlasoval za Trnku, čím by Trnka získal 75 hlasov, stále by chýbal jeden hlas na jeho znovuzvolenie za GP, pretože by už bolo potrebné získať podporu 76 zákonodarcov.

Viete, napríklad mi bolo dosť sympatické to, že niektorí českí politici hovorili, že prečo aj stále aj kritizujeme SNS a Slotu? Keď my sme sa zbavili tej traumy niekoľko stáročí dlhej so sudetskými Nemcami.

Nenašli sme žiadne verejné vyjadrenia od ceských politikov v kontexte ako uvádza Slota.

Našli sme napr. vyhlásenie J. Paroubka: "Ja by som SNS zaradil skôr niekam medzi nacionalisticko - populistické strany a to je už trochu iný rozmer, ako ked je Slota nálepkovaný za nacionalistického 'pravicáka' typu Le Pena alebo Sládka. To nie je objektívne hodnotenie jeho strany alebo osoby."

Ak niekto na uvedené tvrdenia narazí, radi ich doplníme a hodnotenie zmeníme. 

…a ja poviem len taký malý príklad v Kalifornii, kde asi pred 12 rokmi bolo referendum o používaní jazyka, štátneho jazyka, úradného jazyka v Kalifornii, kde je skoro polovička Hispáncov. Všetky školy, štátne školy, všetky úrady, všade sa diskutuje len anglicky a nie španielsky i keď skoro polovica občanov Kalifornie sú Hispánci.

Používanie jazyka je v Spojených štátoch upravované na štátnej úrovni. Od prijatia tzv. návrhu 63 v roku 1986 je v Kalifornii jediným oficiálnym jazykom angličtina a používanie iných jazykov vo verejných dokumentoch a na verejných stretnutiach je zakázané.

Referendum v Kalifornii sa uskutočnilo v roku 1998 a návrhom 227 bola zrušená bilingválna výuka pre žiakov s obmedzenou znalosťou angličtiny (tzv. LEP = limited English proficiency), ktorá bola možná od roku 1976.

Podobný Slotov výrok sme hodnotili tu. V tomto výroku však Slota správne uvádza, že sa jednalo o zmenu úpravy o vyučovaní v jazyku národnostných menšín, nie o používaní úradného jazyka ako takého.

Z obyvateľov Kalifornie je podľa sčítania z roku 2010 37,6% Hispáncov alebo Latinoameričanov.