Iveta Radicová

V politike, Ľuba Oravová, odkaz na videozáznam

Premiérka Iveta Radicová sa vecernej relácie V politike podobne ako relácie O5min12 zúcastnila sama, tak aby prezentovala pocínanie si vlády v jej prvých 100 dnoch. I. Radicová sa dotkla predovšetkým tém súvisiacich so štátnym rozpoctom, sociálnymi zákonmi a verejným obstarávaním. V poslednej casti relácie sa opät vyjadrovala ku kauze Hayekovci a problematike NADSME.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Môj výrok platí a bude platiť. Dokonca tento výrok vyslovil aj predseda SaS, že ide o konflikt záujmov v etickej rovine.

Rovnako ako premiérka Iveta Radičová, tak aj Richard Sulík uznal, že v čase podpisu poslednej zmluvy na 8 100 eur išlo o konflikt záujmov. "Môj názor je, že pri tej poslednej zmluve konflikt bol, ale opakujem, že len čo sa o nej Martin Chren dozvedel, tak zariadil jej vypovedanie. Nedošlo teda k jej plneniu a ani k platbe." Predseda SaS priznal, že zmluva nemala byť podpísaná, no dodáva, že "keď sa to Martin Chren dozvedel, tak ju vypovedal. To je čisté konanie, určite to nie je dôvod na odstúpenie."

Pán minister (Miškov, pozn.) na ostatnom zasadnutí vlády predložil celý zoznam personálnych výmen aj návrh, dokonca pred tým na koaličnú radu, aby koaličná rada odobrila takéto zmeny. Nemusela, pretože je to v jeho kompetencii, ale aby nevznikli nejaké nedorozumenia alebo spochybnenia, tak to bolo témou koaličnej rady. Tento návrh bol akceptovaný.

Hospodárske noviny prišli s informáciou, že minister Miškov na zasadnutí vlády podal návrh, aby vo výkonnom výbore (ktorý vedie agentúru) bol okrem riaditeľov sekcií aj generálny riaditeľ. Pôvodne to vraj mal byť štátny tajomník, ale podľa informácií Hospodárskych novín ho minister vyškrtol na žiadosť premiérky. Navyše vláda sa definitívne nerozhodla o zlúčení NADSMESlovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu.

Minister nemá istú podporu Mostu-Híd a KDH. Na tzv. "superagentúru“ by mala dohliadať správna rada, v ktorej by mali podľa Miškova sedieť: on sám, minister práce Jozef Mihál, minister financií Ivan Mikloš a šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda. S týmto nesúhlasil minister dopravy Ján Figeľ, ktorý by tam rád videl aj seba. Proti nárvhu mala námietky aj strana Most-Híd. V najbližších dňoch majú v agentúre, na základe uznesenia vlády, skončiť všetci zástupcovia štátu. Generálneho riaditeľa Miroslava Dunajčina, má vystriedať Robert Šimurka.

(Moderátorka: Stojíte aj za ministrom hospodárstva pánom Miškovom, ktorý mal úlohu spolu s pánom Chrenom riešiť kauzu NADSME, riešiť kauzu tejto agentúry, dokonca na tom brífingu ste povedali, dali ste im isté ultimátum, že do sedem dní musia odvolať generálneho riaditeľa) Uznesením vlády bolo zadané pánovi ministrovi odvolanie tých nominantov, ktorých menovala vláda a ministerstvo hospodárstva, zároveň aj všetkých sekčných šéfov a podobne v lehotách ako to umožňuje zákonník práce, samozrejme, lebo tam máte nejaké väzby na takto znie aj uznesenie vlády.

Spomínané uznesenia ukladajúce odvolanie všetkých zástupcov MH SR z NADSME je tu.

…ale v celej tejto kauze, ktorá je neporovnateľne hlbšia a väčšia pretože podľa stanov tejto inštitúcie, ktoré predchodcovia štyrikrát menili, hneď v roku 2006 vymenili správnu (NADSME) radu.

Stanovy NADSME sa za obdobia vlády Roberta Fica menili štyri krát. 6.júla 2007, podľa znenia samotných stanov 18. februára 2008, 27. októbra 2008 a posledný krát pred voľbami 10.mája 2010.

…(predchodcovia vymenili, pozn.) 2007 generálneho riaditeľa, opakujem štyrikrát si zmenili stanovy, mohli konať, nekonali a dnes ukazujú prstom na jedného z účastníkov kvanta projektov, ktoré boli odobrené, odsúhlasené v tejto agentúre. Keď uvidíme reálne vyhodnotenie pôsobenia za tieto štyri roky, lebo za tie štyri roky vznikla sprenevera, pred tým žiadna sprenevera nebola nebudem musieť ja robiť rozhodnutie, verte mi.

4. júla 2007 agentúra zmenila riaditeľa. Dovtedajší generálny riaditeľ Ing. Berthoty bol z funkcie odvolaný a novým generálnym riaditeľom sa stal Milan Jankura.