Ivan Uhliarik vs. Marián Kollár

Na telo, Zlatica Puškárová, odkaz na videozáznam

Dozvuky výpovedí lekárov boli ústrednou témov relácie Na telo. Zlatica Puškárová sa sústredila získanie hodnotenia dohody z úst jednotlivých aktérov, relácia tak bola chudobná na faktické výroky. Výrok Mariána Kollára, porovnávajúci sovietsku okupáciu s pomocou ceských vojenksých výrokov, považujeme za jeden z najbizarnejších výrokov, ktoré sme mali za posledné takmer dva roky možnost hodnotit. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Myslím, že sme ich zvládli. Toho je dôkazom,že nikomu nič sa nič nestalo. Oproti ostatným európskym krajinám napríklad v Francúzsku bol ostrý štrajk 2 týždne.

Francúzsko je krajina štrajkov a aj tých lekárskych tam bolo viacero. Ako uvádza sme.sk (30. november 2011) vo Francúzsku, kde sú štrajky populárne, lekári v roku 2002 protestovali za vyššie platy Dňom bez doktorov, do ktorého sa zapojilo asi 75 percent praktických lekárov a mnohí špecialisti.

Pri vyše týždňovom štrajku v roku 2005 Francúzi nemocničných lekárov donútili ísť do práce.
bbc.co.uk (23. január 2002): "Thousands of French family doctors have gone on strike in a dispute over pay and conditions. The "day without doctors" is the culmination of a series of protests within the French health service, and is reported to have been supported by about 75% of general practitioners."
connexionfrance.com (19. marec 2010): Doctors are planning to close their surgeries on Thursday April 8 - their second one-day strike in a month. The last strike, on March 11, saw 18% of surgeries close for the day, according to the Health Ministry.

Okrem týchto uvedených štrajkov sa lekári zúčastnili aj celonárodného štrajku v roku 2007 proti dôchodkovej reforme. 

Najdlhší lekársky štrajk vo francúzsku za posledné desaťročie dosiahol len niečo vyše týždňa, nie dva týždne ako uvádza Uhliarik. 

Myslím, že sme ich zvládli. Toho je dôkazom,že nikomu nič sa nič nestalo. Oproti ostatným európskym krajinám… v Izraeli dokonca 2 mesiace neprišli lekári do nemocníc.

sme.sk (30. november 2011): Najnovšie si vyššie platy vybojovali lekári v Izraeli. Od apríla tohto roku štrajkovali pät mesiacov.
Zdravotná starostlivost v štátnych nemocniciach bola zabezpecená len v sobotu, odložili operácie, ktoré neboli naliehavé.

Štrajk sa skoncil koncom augusta kompromisom s vládou na zvýšení platov nemocnicných lekárov v priemere o 49 percent a lepších platoch pre žiadaných špecialistov a lekárov v odlahlých oblastiach.
shemesh.blog.sme.sk (30. september 2011): "Toto leto v Izraeli štrajkovali lekári. Štrajk trval niekolko mesiacov. Lekári štrajkovali za vyššie platy, lepšie podmienky pre zacínajúcich lekárov bez špecializácie, menej nadcasov a tak podobne. V novinách sa písalo, že štrajk sa nedotkne urgentných pacientov, pôrodníc a ludí s onkologickými ochoreniami. Moja skúsenost ale bola iná."
haaretz.com (25. august 2011): "An agreement was finally signed between the Finance Ministry and the Doctors' Llabor Federation Thursday afternoon, ending a five-month-long struggle. The agreement, which is expected to drastically change the face of Israeli medicine, is the achievement of negotiations that dragged on for almost a full year, starting in September 2010. 
The deal includes a 49 percent average salary increase for hospital doctors, who will now clock in and out, and the addition of 1,000 doctors at public hospitals. The wage hike is not equal across the board; the hikes are much higher for doctors in outlying areas or in specialties that are short of physicians."
Upi.com (25. júl 2011): "Doctors in Israel have been on a general strike for 16 weeks, demanding better working conditions.
Refusing to order doctors back the work, the court said the strike is legal and proportionate.
Na základe vyššie uvedených výrokov môžeme tvrdit, že vyjadrenie I. Uhliarika je pravdivé.
(dufam ze to takto staci, ono sa tu nehovori o dvoch mesiacoch presne, ale nic blizsie som nenasiel. v tom prispevku uhliarikovom som zabudol dat link na upi.com)"

Čo sa týka celkovej komunikácie, na ministerstve zdravotníctva som zorganizoval niekoľko okrúhlych stolov, niekoľko veľmi vážnych debát, niekoľko mesiacov už pred letom, aby sme našli stav riešenia slovenského zdravotníctva.

Prvé pracovné stretnutia k pripravovaným zmenám plánovanej transformácie  nemocníc (ozdravenie nemocníc) sa uskutočnili už vo februári 2011. Do leta 2011 (do júna) sa nám podarilo narátať 9 pracovných stretnutí, rokovaní. Tieto stretnutia boli vždy o pripravovaných zmenách a stave zdravotníctva. Uvádzame kompletný výpočet:

Prvé stretnutie na pôde MZ SR pod vedení Ivana Uhliarika a zástupcami 13- tich zdravotníckych zariadení v pôsobnosti MZ SR sa uskutočnilo 8. februára. 
- Ďalšie pracovné stretnutie pôde MF SR (14. februára) so zástupcami 16-tich zdravotníckych zariadení, ktorého témou bola pripravovaná transformácia. 
- Vo februári prebehla odvetvová tripatita (16. februára) t.j. rokovanie MZ SR a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb za zamestnancov, Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia fakultných nemocníc SR, Asociácia SZŠ, Asociácia súkromných polikliník Slovenska, Asociácia súkromných lekárov SR a Asociácia nemocníc Slovenska za zamestnávateľov o odmeňovaní, pripravovanej transformácii zdravotníckych zariadení a jej cieľoch.
- O mesiac neskôr (18. marca) sa uskutočnilo rokovanie za okrúhlym stolom Ivan Uhliarik diskutoval so zástupcami profesijných a stavovských organizácií z rezortu zdravotníctva, zdravotných poisťovní, Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, Združenia zdravotných poisťovní SR a Lekárskeho odborového združenia. 
- V marci prebehli aj ďalšie dve rokovania s vedením zdravotnícky zariadení (23-24.marca).
- Ivan Uhliarik (3 .mája) rokoval s predstaviteľmi profesijných a stavovských združení, komôr aj so zástupcami odborárov z rezortu zdravotníctva. 
- O pár dní neskôr (19. mája) sa Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik stretol na ďalšom kole rokovaní s predstaviteľmi profesijných a stavovských združení, komôr v rezorte zdravotníctva a zástupcami zdravotných poisťovní. 
Ďalšie rokovanie (20. mája) MZ SR sa uskutočnilo v prítomnosti predstaviteľov ministerstva zdravotníctva, členov transformačného tímu a riaditeľov tridsiatich transformujúcich sa zdravotníckych zariadení. 
- Taktiež prebehla odvetvová tripartita (25.mája), ktorá sa tiež dotkla témy pripravovaných zmien a boli na nej prítomný zástupcovia ministerstva a zdravotnícky odborári a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a. s.