Debata o financiách: Kamenický a Matovič v RTVS

O 5 minút 12, Marek Makara, odkaz na videozáznam

„Keď chcete klamať, klamte,” hovoril 5. septembra 2021 minister financií Igor Matovič (OĽaNO) svojmu predchodcovi Ladislavovi Kemenickému (Smer-SD). „Tárate,” odpovedal Kamenický. Rozprávali sa o spolupracujúcich obvinených aj „sekere” v štátnych financiách.

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Deficit ste mali naplánovaný na tento rok 7,41 %, zvýšili ste si ho na 9,9 lebo ste robili novelu.

Ministerstvo financií rátalo v pôvodnom rozpočte verejnej správy na rok 2021 s deficitom 7,41 % HDP.  V máji 2021 parlament schválil novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorá zmenila plánovaný deficit na 9,93 % HDP. 

Aktuálne očakáva rezort financií deficit v roku 2021 na úrovni 8,8% HDP. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako pravdivé.

A koľko je zadĺženosť Slovenskej republiky v júli roku 2021, pán minister? 62,7 %.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že verejný dlh Slovenska v rokoch 2021 a 2022 porastie na 61,7% HDP. Pre rok 2021 ako taký však Rada uvádza prognózu 60,5 percenta HDP. Neplatí teda, že dlh krajiny bol v júli 2021 na úrovni 62,7 percenta. 

Hoci údaj ako taký je v rámci Demagógom akceptovanej odchýlky, s ohľadom na viacero nepresností - najmä na nepresné uvedenie čísla v čase - hodnotíme tvrdenie Ladislava Kamenického ako už nepravdivé.

My sme vám odovzdali dlh na úrovni štyridsiatich ôsmich percent, minulý rok ste, koľko ste mali dlh minulý rok, pán minister? … Tak 60,6, aby ste vedeli.

V apríli 2020 Eurostat zverejnil, že hrubý dlh verejnej správy dosiahol na konci roka 2019 48% HDP. V októbri svoj prepočet zmenil na 48,5%. Vláda Igora Matoviča sa ujala moci v marci 2020.

Počas roka 2020 verejný dlh výrazne narástol, dôvodom bola najmä pandémia. Podľa údajov Eurostatu stúpol dlh Slovenska na 60,6% HDP.

Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako pravdivé.

Počkajte, nebola 6,3, zase vidíte, hráte sa tu na múdreho a neviete, 5,2% (dlhodobá udržateľnosť verejných financií 2020, pozn.).

Podľa údajov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bol začiatkom februára 2020 - teda pred vplyvom pandémie na verejné financie - ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti na úrovni 5,4% HDP (nie 5,2%). Koncom februára - už po prepuknutí krízy - sa zvýšil na 6,7% HDP. (nie na 6,3%).

Ladislav Kamenický a Igor Matovič sa pri údaji o februárovej udržateľnosti verejných financií navzájom spochybňovali, ani jeden z nich pritom neargumentoval presným číslom. 

Demagóg.SK oslovil oboch politikov so žiadosťou o vyjadrenie, pri ktorej mohli uviesť zdroj pre svoje čísla. Ani jeden z nich nereagoval.

Preto pri týchto ich (dvoch) tvrdeniach Demagóg.SK neuplatňuje štandardnú toleranciu, do ktorej by sa údaj Ladislava Kamenického ešte zmestil, ale hodnotí jeho tvrdenie s ohľadom na výmenu s Igorom Matovičom ako už nepravdivé. 

Vo februári 6,3 % (ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti verejných financií 2020, pozn.).

Podľa údajov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bol začiatkom februára 2020 - teda pred vplyvom pandémie na verejné financie - ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti na úrovni 5,4% HDP. Koncom februára - už po prepuknutí krízy - sa zvýšil na 6,7% HDP (nie na 6,3%).

Igor Matovič a Ladislav Kamenický sa pri údaji o februárovej udržateľnosti verejných financií navzájom spochybňovali, ani jeden z nich pritom neargumentoval presným číslom. 

Demagóg.SK oslovil oboch politikov so žiadosťou o vyjadrenie, pri ktorej mohli uviesť zdroj pre svoje čísla. Ani jeden z nich nereagoval.

Preto pri týchto ich (dvoch) tvrdeniach Demagóg.SK neuplatňuje štandardnú toleranciu, do ktorej by sa údaj Igora Matoviča ešte zmestil, ale hodnotí jeho tvrdenie s ohľadom na výmenu s Ladislavom Kamenickým ako už nepravdivé.