Igor Matovic

Na telo, Zlatica Puškárová, odkaz na videozáznam

Ústrednou témou relácie bola kauza odvolania Igora Matovica z poslaneckého klubu. Zlatica Puškárová odviedla skvelú prácu, ked si niekolkokrát od Matovica vynútila odpovede na otázky interpretujúce jeho konanie ako nie až tak transparentné ako sám uvádza. Podstatné zostáva, že Matovicova tlacová konferencia pred hlasovaním nie je dôkazom toho, že sa on osobne zaviazal hlasovat s koalíciou, ako to tvrdí Sulík na svojom blogu. Zároven však Matovicove obvinenia na adresu Sulíka o tom, že sa na osobnom stretnutí dohodli, že on osobne zahlasuje za návrh SMER-u, sa javia ako nepodložené. Vylucujú to mimo Sulíkových tvrdení aj Bugárove slová. Matovicove slová by mohol potvrdit Martin Fecko, ten však na náš e-mail neodpovedal. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Pri 800 hlasovaniach som hlasoval s koalíciou, lebo som považoval tie hlasovania za správne. Tie návrhy zákonov za správne.

Podľa portálu Dotankoch.sk Igor Matovič do januára 2011 hlasoval 726 krát. Hlasovania Matoviča neboli 100% totožné s poslancami SaS, avšak nie nižšie ako 95%. V hlasovaní nie je započítaná posledná schôdza parlamentu. Je preto odôvodnené predpokladať, že počet hlasovaní, v ktorých hlasoval s koalíciou sa blíži číslu 800 ako uvádza Matovič. 

Sľub od Richarda Sulíka, že zabezpečia, aby naše riešenia, ktoré sme navrhovali a naše sľuby, ktoré sme, na základe ktorých sme získali hlasy vo voľbách, aby boli pri najbližšej aktualizácii vládneho programu dostané vlastne do vládneho programu. Aby o naše riešenia bol rozšírený vládny program. Toto neexistuje. V podstate na druhý deň to Richard Sulík poprel, pani premiérka, že žiadna ďalšia aktualizácia vládneho programu už nebude.

TASR a SITA uviedli k dohode Sulíka a Matovica 2. augusta 2010:


"Obycajní ludia podpisom dohody so SaS dosiahli, že podporu pre svoje návrhy budú hladat v koalícii. Matovic tvrdí, že dali SaS aj záväzok, že do konca roka Obycajní ludia nevytvoria samostatnú stranu. 'Ten príslub je taký, že aspon raz do roka by mala byt tá aktualizácia,' povedal po podpísaní dohody medzi stranou Sloboda a Solidarita a obcianskym hnutím Obycajní ludia Igor Matovic, poslanec parlamentu za SaS a predstavitel Obycajných ludí."

R. Sulík na túto tému povedal:

"To znamená, že vynaložím maximálne úsilie pri ich presadzovaní v rámci koalície a pri najbližšej aktualizácii vládneho programu ich predložím na jeho doplnenie. Tento príslub nahrádza pôvodnú dohodu v tejto veci s obcianskym hnutím Obycajní ludia, ktorú sa, bohužial, nepodarilo naplnit."


HN 3. augusta 2010 uviedli: "I. Radicová tvrdí, že vládny program sa pri vyhodnocovaní bude dat doplnit. 'Toto je príležitost na to, aby jednotlivé politické strany dávali návrh, co ešte považujú za velmi dôležité.' "

Jediná strana, ktorá odmieta budúcu aktualizáciu programu je KDH. Tí, ktorí Matovicovi príslub dali, ho nijako nedementovali.


Tak potom išiel on za ním, (Martin Fecko, pozn.) bol tam možno 5 minút. Došiel s tým, platí, potvrdil všetko, celý postup dohodnutý. Lebo Martin Fecko celý ten postup vymyslel. Potom sme išli urobiť tlačovku, kde sme povedali, nezahlasujeme, alebo teda utopíme návrh Smeru a nezahlasujeme za neho

Na tejto tlačovej besede, I. Matovič informoval, že koalícia bude rešpektovať pri hlasovaní o novele zákona o štátnom občianstve slobodnú vôľu poslanca. "My podporíme náš pozmeňujúci návrh, ktorý dáme a následne sa koalícia rozhodne, či nechá zákon prejsť, alebo ho stiahne", uviedol Matovič. Pričom informoval, že z vyjadrení koaličných poslancov je pravdepodobné, že návrh z rokovania predkladatelia stiahnu. "S tým, že povedali sme, že v prípade, ak teda sa dohodneme, tak následne my nepodporíme novelu, ktorá je vlastne v prvom čítaní z dielne strany Smer," doplnil Matovič. Celý záznam z tejto tlačovej besedy môžete nájsť tu.

Ty budeš hlasovať za, ostatní traja sa zdržia. Takto mi to povedal, takto to potvrdil aj Martinovi Feckovi, čo je čistá duša.

Nepodarilo sa nám nájsť žiadne medializované vyjadrenie M. Fecka, ktoré by potvrdilo toto Matovičovo tvrdenie. Martin Fecko nám na otázku, či sa tak stalo neodpovedal. 

Najprv v stredu večer vlastne bola tá koaličná rada. Tam som ponúkol toto riešenie s tým, že Richard Sulík mi teda následne po pár esemeskách a dvoch stretnutiach povedal okej, dohodli sme sa, prijímame to riešenie, prijímame ten tvoj návrh, ty budeš hlasovať s Ficom, pritom, pri tej poslednej veci.

Ani zverejnené SMS, ani žiadne vyhlásenie Richarda Sulíka nepotvrdzujú verziu Matoviča o tom, že by mal Sulík povedať, že môže hlasovať o Ficovom zákone. 

Túto otázku by mohol zodpovedať Martin Fecko, ktorý je podľa Matoviča jediný svedok Sulíkových slov. Matovič v relácii Na telo uviedol, že Sulík mu v stredu pred hlasovaním povedal:

"Dohodli sme sa, prijímame to riešenie, prijímame ten tvoj návrh, ty budeš hlasovať s Ficom, pritom, pri tej poslednej veci...Takto mi to povedal, takto to potvrdil aj Martinovi Feckovi, čo je čistá duša. Ako človek, starší človek, ktorý je pedant, ktorý následne pred tlačovkou išiel za ním a išiel si to potvrdiť, či teda naozaj to platí."

Martin Fecko nám na otázku, či sa tak stalo neodpovedal.