Gröhling, Saková a Mikulec po tragédii vo Vrútkach

Na telo, Michal Kovačič, odkaz na videozáznam

Ja by som to nikdy osobne nespravila,” hovorila exministerka vnútra Denisa Saková (toho času na odchode zo strany Smer) svojmu nástupcovi Romanovi Mikulcovi (OĽaNO). So šéfom rezortu školstva Branislavom Gröhlingom debatovali 14. júna 2020 na Markíze.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

zvýšilo sa nám domáce násilie (od začiatku bezpečnostných opatrení v rámci ochrany pred Covid-19, pozn.)

Počas pandémie stúpol počet prípadov domáceho násilia - u nás aj vo svete. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé. 

Krajiny po celom svete hlásili nárast domáceho násilia po tom, čo kvôli pandémii koronavírusu nariadili občanom domáce karantény a minimalizovanie času na verejných priestranstvách. 

Róbert Dobrovodský zo slovenskej Expertnej pracovno-poradnej skupiny Národného projektu Pomoc obetiam hovorí, že obete v časoch zvýšeného násilia telefonujú na linku pomoci menej alebo vôbec. 

Podľa hlavnej manažérky Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie Barbory Burajovej volalo na krízovú linku po vyhlásení karanténnych opatrení menej žien než zvyčajne. 

„Zvýšil sa však počet volaní od tzv. tretích osôb, teda od ľudí, ktorí majú vo svojom okolí ženu zažívajúcu násilie a chcú sa poradiť, akým spôsobom jej môžu pomôcť,“ povedala Burajová.

Vládny web uvádza, že domáce násilie sa podľa odhadov zvýšilo o 30-40%. Ako hlavné dôvody vidí, že obete sú s násilníkmi zatvorené v spoločnom priestore a kvôli karanténe nemajú kam utiecť. 

Na vyšší počet prípadov domáceho násilia počas pandémie upozorňovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Momentálne sa pripravuje nariadenie, pretože to nebolo, nebolo to v súlade s uznesením vlády, ktoré bolo platné, tak, aby mal prezident policajného zboru prideleného vodiča z úradu na ochranu (ústavných činiteľov, pozn.) …

Riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov po voľbách 2020 rozhodol, že šéf polície Milan Lučanský viac nebude mať k dispozícii šoféra/ochrankára. Úrad spadá  pod Ministerstvo vnútra. 

Tlačový odbor Ministerstva pre portál Demagóg.SK 17. júna potvrdil, že rezort pripravuje legislatívne opatrenia, ktorých cieľom je nahradenie predchádzajúcich uznesení vlády SR, ktoré doposiaľ upravovali predmetnú problematiku novými opatreniami a zároveň jednoznačné vymedzenie úloh Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MVSR tak, aby boli v súlade s potrebami efektívneho zabezpečenia plnenia úloh vo všetkých sférach pôsobenia úradu a  zabezpečiť aktuálnosť a prehľadnosť v súlade s aplikačnou praxou.”

Demagóg.SK si od rezortu vyžiadal aj uznesenie vlády, na ktoré sa minister odvolával a ktoré má byť základom pre predmetné nariadenie. Odpoveď však neprišla. 

Keďže nemáme k dispozícii uznesenie vlády a nevieme tak zistiť, či tvrdenie Romana Mikulca sedí, hodnotíme ho ako neoveriteľné.

Určite pán Pellegrini to oznámil, že on nemá problém sa tejto pozície (podpredsedu parlamentu, pozn.) vzdať, sám to povedal.

Peter Pellegrini odišiel zo Smeru a uviedol, že na jeseň po založení novej strany ponúkne aj vzdanie sa funkcie podpredsedu parlamentu. Tvrdenie Denisy Sakovej hodnotíme ako pravdivé.

Je to na základe žiadosti (príspevok na letnú školu, pozn.). Tieto žiadosti už boli zverejnené. Školy môžu o ne žiadať. Je to veľmi jednoduchá žiadosť na to, aby sme mohli dať príspevok 500 až 800 EUR na týždeň na jednu skupinu žiakov. Je to na ostatné 3 týždne v auguste, aby sme sa pripravili vlastne na ten september. Naozaj tam neurčujeme nejakým zásadným spôsobom pravidlá. Malo by to byť otvorené. A nekladú sa tam nejaké medze kreativity učiteľov. Chceme, aby tí žiaci prišli naspäť do škôl v jednotlivých skupinách od 10 do 20 detí, aby tam prežívali nejaké obdobie a čas, aby sa mohli vzdelávať, aby mohli začať opakovať vedomosti, ale iným spôsobom ako je to zvykom už od septembra, keď už sedia v laviciach.

Ministerstvo školstva zverejnilo žiadosti o príspevky na letné školy, ktoré  sú určené pre základné a špeciálne školy. Výška príspevku závisí od počtu hodín strávených v škole počas jedného dňa. 

V prípade 4- až 6-hodinového dňa dostane škola príspevok 500 eur na týždeň. 800 eur dostane, ak sa rozhodne otvoriť letnú školu na 7 až 10 hodín denne. Maximálny príspevok na jednu školu je 2 600 eur. Letné školy sa môžu konať v troch posledných augustových týždňoch. Jedného cyklu sa môže zúčastniť 10 až 20 žiakov.

Ministerstva chce žiakom poskytnúť zmysluplné využitie času počas prázdnin a vyrovnať nerovnosti vo vedomostiach, ktoré vznikli počas online výučby cez koronakrízu. Zverejnilo tiež príklady výchovno-vzdelávacích aktivít, ktoré majú inšpirovať pedagógov. 

Tvrdenie Branislava Gröhlinga hodnotíme ako pravdivé.

Robili sme napr. konkurz ešte za môjho pôsobenia na krajského riaditeľa policajného zboru v Nitre a bol to konkurz, bolo to výberové konanie, pri ktorom sedelo vedenie ministerstva, vedenie policajného zboru, dokonca odborári. Spĺňal všetky kvalifikácia a dodnes nie je vymenovaný.

Niekdajší šéf Krajského riaditeľstva Polície v Nitre odišiel do civilu 31. decembra 2019. Denisa Saková bola ministerkou vnútra do 20. marca 2020. Výberové konanie sa teda muselo v posledných mesiacoch jej ministrovania. 

V registri výberových konaní dohľadateľné nie je. Konkurz, ktorý Saková opisovala, však pre portál Demagóg.SK potvrdil rezort vnútra v odpovedi z 18. júna. Tvrdenie preto hodnotíme ako pravdivé.