Grendel a Kotleba na Markíze

Na telo, Michal Kovačič, odkaz na videozáznam

Ani neviem, čo by som na to povedal,” povedal Gábor Grendel (klub OĽaNO) 21. júna v relácii Na telo – vedľa neho sedel Marián Kotleba (Kotlebovci – ĽSNS). Diskutovali o interrupciách, voľbe generálneho prokurátora aj o očkovaní.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Dnes nemáme vakcíny, o ktorých obsahu vieme detailne úplne všetko. Dnes máme vakcíny dovážané, vakcíny, ktoré obsahujú ťažké kovy, ktoré obsahujú karcinogény.

Možno nevieme o vakcínach detailne úplne všetko” (lekárska veda sa vyvíja), vďaka prísnej kontrole a európskym či národným pravidlám, ktoré vznikajú v spolupráci expertov, však vieme dosť na to, aby sme vedeli spoľahlivo posúdiť ich zdravotné prínosy a riziká pre pacientov. Niektoré vakcíny síce obsahujú ako pomocnú látku malé množstva tiomerdalu (ťažký kov) či formaldehydu (karcinogénny pri dlhodobom vdychovaní), v dávke a spôsobe podania cez vakcínu však (výrazné) zdravotné riziko nepredstavujú. Keďže Marián Kotleba hovorí len časť pravdy a nie celú pravdu a nepovedanie celej pravdy skresľuje význam a vážnosť povedaného, hodnotíme jeho tvrdenie ako zavádzajúce. 

Nevieme všetko o obsahu vakcín”

Štáty Európskej únie musia dodržiavať spoločný liekopis - teda súbor pravidiel na prípravu a kvalitu liekov. Liekopis vznikol po spolupráci medzinárodne uznávaných autorít. 

Predtým, než sa akýkoľvek liek dostane k pacientom, výrobca musí Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv zdokladovať, že prínos lieku prevažuje nad možnými rizikami. Až po overení týchto informácii smie liek na trh.

Zloženie vakcín je detailne uvedené v príbalovom letáku. Podrobný prehľad vakcín aj pomocných látok v nich vrátane ich potenciálnych vedľajších účinkov prináša web ŠUKL. 

Očkovanie je vysoko bezpečné, nie je však úplne bez rizika – ako každý zdravotný úkon. Riziká očkovania lekári a epidemiológovia poznajú,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva. Ak ktorékoľvek z rizík nastane, lekár a úrady riešia situáciu podľa pripraveného postupu. 

Veda a výskum v oblasti výroby očkovacích látok napreduje, dnešné deti sú očkované kvalitnými vakcínami. Napríklad jedna dávka MMR vakcíny dokáže zabezpečiť ochranu na približne 93%, dve dávky MMR vakcíny na 97%,” hovorí ÚVZ. 

„Vakcíny obsahujú ťažké kovy a karcinogény”

Niektoré vakcíny obsahujú ako pomocnú látku malé množstvo tiomersalu - organickej zlúčeniny ortute. Do vakcín sa pridáva preto, aby sa v nich nemnožili baktérie. 

Staršie teórie o účasti tiomersalu pri vzniku autizmu resp. pervazívnych poruchách autistického spektra boli klinickými štúdiami vyvrátené, napr. jeho odstránením z vakcín sa neznížil počet prípadov autizmu. Metaanalýza klinických štúdií nepreukázala vplyv tiomersalu (ale ani žiadnej vakcíny) na vznik autizmu,” uvádza ŠUKL. 

Úrad uvádza, že tiomersal môže vyvolať zvýšenú citlivosť, ktorá sa prejaví pri kožných testoch - nespôsobuje iné príznaky.  

Iné vakcíny obsahujú ako pomocnú látku formaldehyd - prirodzený medziprodukt metabolizmu ľudského tela. 

Veľmi dráždivý je pri podaní na kožu, pri požití a pri vdychovaní. Dlhodobé vdychovanie má potenciálny karcinogénny účinok,” uvádza ŠUKL.

Vakcíny, ktoré v Spojených štátoch aj v Izraeli aj inde, už sú aj s nanočipmi… V Spojených štátoch vám vedia vstreknúť látku s nanočipom tak, že napr. pre vojakov, ktorí sú smrteľne zranení do miechy. Títo vojaci ďalej ešte nejaký čas fungujú.

Mnohí lekári a firmy považujú využitie nanočipov za sľubný spôsob, ako by mohli v budúcnosti monitorovať či skúmať  zdravie pacientov.  Neexistujú však dôkazy o tom, že existujú vakcíny s nanočipmi, ani že takéto vakcíny využíva americká armáda. Naopak, expert z amerického Centra pre vývoj vakcín upozorňuje na to, že aj najmenšie čipy sú pre akúkoľvek vakcínu priveľké. Tvrdenie Mariána Kotlebu preto hodnotíme ako nepravdivé.

Hoaxy o tom, že Spojené štáty americké vyvíjajú vakcínu s nanočipom (a dovetkom, že vďaka nej by mohli sledovať pohyb ľudí), kolujú po internete už dlho. Jeden taký v marci vyvrátil factcheckingový portál PolitFact. 

„Dokonca aj najmenšia verzia čipov je priveľká na to, aby sa zmestila do očkovacej ihly - ide sa o ihly s veľmi malými otvormi,“ povedal k téme Dr. Wilbur Chen, vedec v oblasti infekčných chorôb z Centra pre vývoj vakcín a globálneho zdravia v Marylande.

V roku 2010 švajčiarska firma Novartis oznámila, že pracuje na vývoji „chytrej tabletky” s mikročipom, ktorú by človek prehltol a tá by vysielala lekárom informácie o stave vnútorných orgánov. Firma ňou chcela nahradiť invazívne a často bolestivé vyšetrenia. Nešlo však o vývoj vakcíny ale tabletky.

Podľa mnohých expertov môže byť implantovanie čipov budúcnosťou zdravotníctva - ešte dlho však nebude bežnou praxou. Čipy využíva niekoľko súkromných firiem - no ako technologickú vymoženosť, napríklad ako spôsob, ako sa zamestnanec môže dostať do budovy. 

Amerciká armáda rozmýšľa o tom, že by čipy využívala na monitorovanie zdravotného stavu vojakov. 

Marián Kotleba nereagoval na emailovú žiadosť, aby pre svoje tvrdenie poskytol dôkaz resp. zdroj, z ktorého vychádzal.

O Milanovi Mazurekovi 5 rokov médiá šírili klamstvá, že hádzal kocky do nejakej moslimskej rodiny. Nakoniec sa mu musel poslanec Ján Benčík, sa mu ospravedlnil priamo v parlamente, že to bolo klamstvo, že to bolo veľké klamstvo proti Mazurekovi.

Niektoré médiá - nie médiá ako také - tvrdili, že to bol Milan Mazurek, ktorý v roku 2015 hádzal kamene na moslimskú rodinu. Z videozáznamu nie je vidno, kto kamene hádzal - no lietali od skupinky, v ktorej bol aj Mazurek. Ján Benčík sa Mazurekovi v parlamente neospravedlnil - spresnil informáciu o týchto udalostiach a uviedol, že Mazurek svojim vulgárnym správaním útok vyprovokoval. Keďže tvrdenie Mariána Kotlebu nehovorí celú pravdu (čo skresľuje povedané) a posúva ducha povedaného, hodnotíme ho ako zavádzanie. 

Tvrdenie sa týka útoku na moslimskú rodinu počas pochodu extrémistov v lete 2015. Videozáznam ukazuje, že Milan Mazurek skandoval Slovensko, Slovákom" a na moslimskú rodinu vulgárne kričal „J…m vášho Alaha“.

Hoci Mazurek bol v skupine mužov, z ktorej lietali kamene, zo záznamu jasne nevidno, kto ich hádzal. 

Niektoré média všeobecne informovali o tom, že kamene hádzali extrémisti” (2); iné diferencovali a uvádzali, že kamene lietali zo skupinky, kde bol Mazurek; ďalšie pripisovali hádzanie jemu. 

Poslanec Ján Benčík (Za ludí) počas zasadnutia parlamentu 24. apríla 2020 povedal, že poslanec ĽSNS Milan Mazurek dlažobné kocky nehádzal, pretože to, čo letelo vzduchom, neboli dlažobné kocky. Zároveň však povedal, že Mazurek v tej situácii nie je nevinne. 

„… poviem niečo, čo, niečo, čo je treba, teda jednu fámu, ktorú je treba vyvrátiť. Tu sa hovorí, tu ešte, o pánovi Mazurekovi, že on hádzal dlažobné kocky pred bratislavskou Hlavnou stanicou 20. júna 2015. Nie, nie je to pravda, pán Mazurek kocky nehádzal, pretože tam vtedy dlažobné kocky nehádzal nikto. Ale tým nechcem povedať, že pán Mazurek je v tejto veci nevinný, ba práve naopak. Pán Mazurek sa dopustil niečoho oveľa horšieho ako nejakého hádzania dlažobných kociek. Pán Mazurek svojím nekultivovaným a vulgárnym správaním vyprovokoval vtedy útok na štyri moslimské ženy, dve malé dievčatká a jedného malého chlapčeka v kočíku, na ktorých ním nabudená luza, musím to tak povedať, hádzala kamene na tieto deti, ktorých to môže teda naozaj poznačiť v ich celom ďalšom vývoji, pretože zažiť niečo také naozaj nie je teda sranda,” uviedol Benčík (11:15). 

Mazurekovi sa v minulosti za vyjadrenie, že hádzal do moslimskej rodiny dlažobné kocky, ospravedlnil Igor Matovič. Urobil tak po tom, ako naňho Mazurek podal trestné oznámenie pre ohováranie. Matovič však aj v ospravedlnení zdôraznil, že Mazurek bol súčasťou skupiny, ktorá útok začala.

Ale, veď my sa nečudujme, že keď poslanec Mazurek toto napíše, takéto niečo tak je hneď terčom, ale na druhej strane máme ministerku Milanovú, ktorá mala omnoho tvrdšie a naozaj rasistické vyjadrenia a o tej sú všetci ticho

Médiá informovali tak o nepravdivých tvrdeniach Milana Mazureka pri útoku vo Vrútkach, ako aj o kontroverznom blogu a slovníku ministerky Natálie Milanovej. Nie je teda pravdou, že „o tej sú všetci ticho”. Tvrdenie Mariána Kotlebu preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Poslanec ĽSNS Milan Mazurek po tragédii v škole vo Vrútkach napísal status, kde tvrdil, že útočník bol „príslušník diskriminovanej menšiny” - čím naznačoval, že páchateľ je Róm. Polícia to vyvrátila

Mazurek neskôr napísal, že jeho vyjadrenie bolo unáhlené” a nie celkom na mieste.” 

V minulosti súd Mazureka právoplatne odsúdil za hanobenie rasy, národa a presvedčenia. Ako rasistické súd vyhodnotil jeho vystúpenie v rádiu Frontinus z roku 2016. Mazurek tam hovoril o „komunite cigánskych asociálov“, ktorí podľa neho „nikdy pre národ neurobili nič a nič nám neprinesú ani v budúcnosti”. 

Poslanec ĽSNS Tomáš Taraba upozornil na blog ministerky kultúry Milanovej z roku 2011. 

Milanová v ňom hovorila o „neprispôsobivom Rómovi”, ktorý sa netrápi tým, ako zaplatí účty z mesiaca na mesiac. „Príčina, ktorú je treba riešiť, sa nachádza vo vnútri rómskych hláv,” napísala.

Naznačila tiež, že keď Róm zistí, že je hladný, tak si jedlo zaobstará aj nelegálne. „Keď má chuť na ženu, dokáže skočiť aj na sestru, len aby uspokojil svoju potrebu. Čo na tom, že porušuje zákony?” tvrdila. 

O Milanovej kontroverznom blogu informoval DenníkN, portál týždeň.sk či Plus 7 dní. „Expresívny slovník by som dnes už nepoužila. Ak sa niekoho nechcene dotkol, tak sa mu aj po rokoch ospravedlňujem,“ uviedla neskôr ministerka.

Sudkyňa v tomto konkrétnom prípade povedala, že skutok je možno stíhať dokonca ešte podľa prísnejšej kvalifikácie ako je podaná obžaloba v prípade pána poslanca. A to za založenie a propagovanie hnutia smerujúceho k potláčaniu základných práv a slobôd. Tam je teda trest ešte prísnejší.

Sudkyňa zvážila inú kvalifikáciu skutku, za ktorý je Marián Kotleba stíhaný. Pri nej je trest prísnejší než pri pôvodnej kvalifikácii. Tvrdenie Gábora Grendela preto hodnotíme ako pravdivé. 

Členovia a podporovatelia ĽSNS oslavovali 14. marca 2017 výročie založenia Slovenského štátu. Počas programu predseda strany Marian Kotleba rozdal trom viacdetným rodinám šeky so sumou 1488 eur. 

Číslo 14 odkazuje v nacistickej symbolike na 14 slov Davida Laneho - predstaviteľa americkeho hnutia presadzujúceho nadradenosť bielej rasy. Čislovky 88 predstavujú v tejto symbolike ôsme písmeno v abecede - H - a skratku Heil Hitler. 

Strana použitie súm na znak týchto symbolov opakovane odmietla. Uviedla, že na dar vo výške 4464 eur rozdelený na tri časti po 1488 eur sa „v rámci charitatívnej zbierky poskladali poslanci, poslaneckí asistenti a krajskí a okresní predsedovia ĽS Naše Slovensko."

Polícia ani prokuratúra tomuto vysvetleniu neverí, čísla nepovažuje za náhodné. Kotleba preto stojí pred súdom za sympatie k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody. 

Podľa zákona hrozí za tento trestný čin postih šesť mesiacov až tri roky odňatia slobody. 

Sudkyňa Ružena Sabová koncom januára 2020 povedala, že skutok zvažuje kvalifikovať pod prísnejší paragraf - o založení, podpore a propagácii hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Tam už podľa zákona hrozí trest väzenia na štyri až osem rokov.