Gajdoš a Krajniak na TA3

V politike, Norbert Dolinský, odkaz na videozáznam

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

…14 ľudí začalo tento výcvik (aktívnych záloh OS SR, pozn.) (…).

Ministerstvo obrany SR ešte v roku 2016 predstavilo projekt, ktorý zahŕňal aj budovanie aktívnych záloh. Do septembra 2017 bolo podľa informácií portálu aktuality.sk vycvičených 38 príslušníkov aktívnych záloh, pričom rezort obrany plánoval tento počet radikálne zvýšiť. V máji 2018 na historicky prvý výcvik aktívnych záloh nastúpilo 14 vojakov, ministerstvo obrany však vyhlásilo, že v budúcom roku chce do aktívnych záloh zaradiť viac ako 300 vojakov. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Máme teraz 89 (vojakov na dobrovoľnej vojenskej príprave, pozn.), z 89 27 chce vstúpiť do ozbrojených síl a 28 do aktívnych záloh.

11-týždňový výcvik príslušníkov dobrovoľnej vojenskej prípravy v roku 2018 trval od 2. júla do 14. septembra. Výcviku sa zúčastnilo presne 87 osôb, z toho 23 žien. Kurz úspešne absolvovalo 79 účastníkov. Z nich 28 predbežne prejavilo záujem o zaradenie do aktívnych záloh a 27 o ďalšiu kariéru v ozbrojených silách. Je nutné dodať, že v čase vypovedania tohto výroku už dobrovoľná vojenská príprava neprebiehala. Najbližšie výberové konanie je vyhlásené až na rok 2019. Napriek menšej odchýlke u počtu účastníkov výcviku, výrok hodnotíme ako pravdivý.  

Keď bol problém na Balkáne, bolo tam milión utečencov, tak Maďari vedeli postaviť 5 tisíc vojakov zo dňa na deň a začali tam stavať ten plot.

Na základe odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v roku 2015 prišlo do Európskej únii viac ako milión utečencov a migrantov. Podľa údajov Frontexu, len počas roku 2015 prišlo do EÚ cez tzv. balkánska migračnú trasu 764 038 migrantov. Ako reakcia na utečeneckú vlnu, maďarská vláda 17. júna 2015 vydala uznesenie o vybudovaní "dočasného plotu" na maďarsko-srbskej hranici v dĺžke 175 kilometrov. Výstavba plotu sa reálne začala 13. júla 2015. Počas jesene toho istého roku bol vybudovaný ďalší plot na časti maďarsko-chorvátskej hranice. Podľa vyjadrenia vtedajšieho maďarského ministra obrany, Istvána Simicskóa zo septembra 2015 na výstavbe plotu sa zúčastnilo 3 800 vojakov maďarskej armády tempom 10 kilometrov denne. Výrok hodnotíme ako nepravdivý. 

…koľko má tabuľkový počet našich ozbrojených síl? 16 tisíc. Koľko máme obsadených? 12 tisíc. My máme na 75% naplnený početný stav slovenskej armády.

Milan Krajniak svojim výrokom chcel poukázať na nízky počet profesionálnych vojakov v ozbrojených silách. Zatiaľ, čo v roku 2006 bol plánovaný počet vojakov 19 500, z čoho reálne bolo obsadených 15 300, v roku 2017 tieto čísla klesli na 16 077 plánovaných a 12 180 reálne obsadených miest (údaje k 6. júlu 2017), z čoho vyplýva, že obsadených je reálne 75 % (.doc, s. 5). Na základe získaných údajov Ministerstva obrany Slovenskej republiky hodnotíme výrok ako pravdivý.

Podľa agentúry SITA malý počet vojakov spôsobuje nízky záujem o toto povolanie a tiež aj nízka kvalita uchádzačov, ktorá má za následok, že kritéria na vstup do armády v roku 2017 splnilo iba 31 % uchádzačov.

…jednu (stíhačku, pozn.) F-16 keď tu bude lietať, to sú približne tri úplne fungl nové okresné nemocnice.

Výrok Milana Krajniaka je reakciou na rozhodnutie vlády a Ministerstva obrany SR, ktoré v júli 2018 rozhodli o nákupe 14 amerických stíhačiek typu F-16 v hodnote 1,589 miliardy eur. Ak by sme si odmysleli fakt, že do celkovej sumy je zahrnutý aj výcvik pilotov, infraštruktúra a logistika, konečná suma za jedno stíhacie lietadlo by vychádzala na sumu približne 113,5 miliónov eur. Pre porovnanie, na výstavbu najnovšej nemocnice na Slovensku, ktorou je okresná nemocnica Svet zdravia Michalovce bolo potrebných 34 miliónov eur. Na základe týchto údajov by cena jednej stíhačky naozaj pokryla výstavbu 3 okresných nemocníc novej generácie. Výrok hodnotíme ako pravdivý.  

Vláda rozhodla o nákupe amerických stíhačiek typu F-16 za 1,6 miliardy eur ešte začiatkom júla 2018. V tejto sume má byť nákup štrnástich lietadiel, výcvik personálu, munícia a servis na dva roky. Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka „je potrebné, aby bola naša výzbroj kompatibilná so štandardmi NATO. Máme záväzok zvyšovať naše výdavky na obranu ako člen Severoatlantickej aliancie až do dvoch percent. Rezort obrany bude kontinuálne dostávať viac peňazí a tie peniaze sa nemôžu prejesť.“ Dodal tiež: „Sme jediná krajina V4, ktorá ešte stále používa ruské stíhačky, ktoré nie sú kompatibilné so štandardmi NATO." 

Opozícia nákup stíhačiek kritizuje a označuje ho ako netransparentné. Dôvodom tiež boli, podľa ich slov, neskoro zverejnené podklady k nákupu, v ktorých chýbalo množstvom dôležitých bodov. Podľa Ľubomíra Galka „sa stíhačky nakupujú bez toho, aby sme vedeli, či americké stroje potrebujeme a či ich treba 14. Chýba mu aj odpoveď na otázku, prečo nestačí prenájom švédskych Gripenov.