Ešte-premiér Peter Pellegrini v RTVS

O 5 minút 12, Marek Makara, odkaz na videozáznam

Už po prehratých voľbách, no ešte premiérom: Petrovi Pellegrinimu zostávalo do odovzdania funkcie pár dní, keď prišiel 15. marca diskutovať do verejnoprávnej televízie – s rúškom na tvári. Horúca téma: koronavírus.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ja, keď som napr. informoval minulý týždeň o miliónoch tak som už to urobil v dobrej viere, pretože sme mali do pár hodín odletieť na Ukrajinu, musím povedať pravdu, s kufrom peňazí s 1.200.000 EUR v keši, aby sme vyplatili priamo 2 000 000 rúšok dodatočných ďalších, ktoré potrebujeme. Samozrejme, kým sme pripravovali celú túto aktivitu tak nám oznámili, že priekupník z Nemecka ich preplatil, zobral a už nám nedajú nič.

Ešte premiér Peter Pellegrini reagoval na kritiku, že krajina nemá dostatok ochranných pomôcok. Tvrdil, že štát chcel kúpiť rúška na Ukrajine, no nemecký priekupník mu ich vykúpil za viac. 

Už o deň neskôr však jeho slová poprel ukrajinský minister zahraničných vecí Dmitrij Kuleba. Skontrolovali sme všetky databázy, uskutočnili konzultácie na všetkých úrovniach a nezistili sme žiadne náznaky, že by sa taký objem rúšok predal do Nemecka,“ uviedol

Navyše, Ukrajina štyri dni predtým zakázala vývoz masiek na tvár. A ak to Slovensko plánuje urobiť, potom plánuje obchádzať zákon,” dodal Kuleba. 

Keďže z verejných zdrojov nie je možné spoľahlivo zistiť, či slovenskej strane „vykúpil” na Ukrajine objednané rúška údajný nemecký priekupník, hodnotíme tvrdenie Petra Pellegriniho ako neoveriteľné. 

Ako vírus ešte len na Slovensku nebol a už ovplyvňoval slovenskú ekonomiku, keď v Číne klesol dopyt po luxusných motorových vozidlách o 90 %. Automaticky to pocítila jedna naša automobilka Volkswagen, ktorá práve tento segment vyrába.

Hoci slovenský Volkswagen obmedzil výrobu až 15. marca, keď zatvoril závod - a teda po tom, čo sa na Slovensku objavil koronavírus - vplyv na toto rozhodnutie mal aj znížený dopyt v Číne, ktorý súvisel s pandémiou koronavírusu, no ktorému nejaký čas trvalo, kým sa prejavil. Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Prvý prípad koronavírusu sa na Slovensku objavil 6. marca 2020. 

Bratislavský závod skutočne vyrába viaceré luxusné modely Volkswagenu - a to aj pre Čínu. Dopyt po týchto modeloch Číne počas epidémia koronavírusu klesol

Hovorkyňa bratislavského Volskwagenu Lucia Kovarovič Makayová však pre Demagóg.SK uviedla, že priamo v čase prepuknutia epidémie v Číne nebola výroba v závodoch Volkswagen Slovakia situáciou dotknutá.”

Čína patrí medzi najväčšie exportné trhy automobilky, no dopady nižšieho dopytu sa vo výrobe prejavujú až s odstupom. 

K prvým vplyvom na výrobu v súvislosti s koronavírusom prišlo až v polovici marca, keď epidémia zasiahla európske štáty vrátane Slovenska,” uviedla Kovarovič Makayová. 

Spoločnosť Volkswagen Slovakia prerušila výrobu v utorok 17. marca 2020. O následnom predĺžení dočasnej odstávky do 5. apríla 2020 vrátane bolo rozhodnuté v súvislosti s pretrvávajúcim znížením dopytu na trhoch a koordináciou opätovného nábehu dodávateľských vzťahov spolu s ostatnými koncernovými závodmi, a to s jasným zámerom naďalej prispievať k spomaleniu šírenia epidémie koronavírusu a ochorenia Covid-19,” doplnila. 

O nedostatku zákazok ako príčine pozastavenia výroby hovoril v rozhovore pre DenníkN aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Dnes sme v mimoriadnej situácii, môžeme vyhlásiť núdzový stav, tam už platia ďalšie opatrenia a tam už my vieme zasiahnuť aj do spôsobu distribúcie, vieme obmedziť množstvo, vieme prídely nejakým spôsobom zaviesť atď.

Mimoriadna situácia bola na Slovensku vyhlásená s platnosťou od 12. marca 2020. Počas nej môže štát pristúpiť k „núdzovému zásobovaniu”, ktoré zákon definuje ako „zabezpečenie dočasného minimálneho stravovania, minimálnych dávok pitnej vody a poskytovanie ďalších základných potrieb osobám postihnutým mimoriadnou udalosťou v medziach existujúcich podmienok na prežitie, najmä dodávok elektrickej energie, zabezpečenie tepla a základné zdravotnícke zabezpečenie.“ 

Za určitých mimoriadnych okolností - napríklad pandémie - môže vláda vyhlásiť núdzový stav, počas ktorého môže o.i. „uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania…” 

Vláda tiežna návrh Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky určuje výšku zásob základných komodít na zachovanie bezpečnosti a obrany štátu a spôsob finančného zabezpečenia plnenia úloh súvisiacich s časom vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.” Tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé.

Diskutuje sa o možnosti použitia aplikácie, ktorú ak si ľudia navzájom nainštalujú, tak v prípade, že by sa u nich vyskytol pozitívny nález budeme vedieť spätne zistiť s kým všetkým sa stretli.

Ešte za ministrovania Denisy Sakovej polícia uviedla, že pripravuje aplikáciu, ktorej používatelia budú môcť zistiť, či sa boli v posledných týždňoch blízko niekoho, kto bol nakazený koronavírusom. Keďže takáto diskusia zjavne prebiehala, tvrdenie Petra Pellegriniho hodnotíme ako pravdivé.

A potraviny nebudú zatvorené, preto zatiaľ sa neukazuje, a ani v žiadnej inej krajine nesignalizovali nejakú komplikáciu s nedostatkom tovaru (inú než krátkodobú spôsobenú hromadnými nákupmi, pozn.).

V čase tvrdenia Petra Pellegriniho - t.j. k 15. marcu 2020 - nehlásili európske krajiny vážne problémy so zásobovaním potravinami. Jeho tvrdenia preto hodnotíme ako pravdivé. 

Ústredný krízový štáb prijal a Úrad verejného zdravotníctva 12. marca 2020 zaviedol viacero opatrení, ktorými chcú zabrániť šíreniu ochorenia Covid-19. Potraviny ponechali otvorené. 

Ministerka poľnohospodárstva Gabriela Matečná dnes uviedla, že na Slovensku je dostatok potravín a nie je dôvod na paniku. 

Produkcia potravín nie je podľa českého Ministerstva poľnohospodárstva ohrozená ani v Česku. Krajina navyše krízový plán a zásoby. Dostatok potravín hlásilo aj Taliansko.