Ekonomika: Sulík a Kamenický na JOJke

Na hrane, Jana Krescanko Dibáková, odkaz na videozáznam

„Niekto vás môže oklamať raz, ale keď je to druhýkrát, tak už ste si sám na vine,” hovoril 1. apríla Ladislav Kamenický (Smer) predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi. Rozprávali sa o staronovej vláde, pomoci ekonomike aj o Pláne obnovy.

——-

Factcheck relácie bol podporený z programu ACF – Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Nielen pred Vianocami, v polke októbra som ich (prevádzky, pozn.) nechcel zatvárať, pred Vianocami sme súhlasili aj my s lockdownom.

Richard Sulík v októbri 2020 opakovane povedal, že nesúhlasí s plošným zatváraním prevádzok bez potrebných dát

Hovoril o tom 2. októbra v rozhovore pre aktuality.sk, nesúhlasil ani na zasadnutí krízového štábu 11. októbra a zopakoval to aj 13. októbra v rozhovore s Braňom Závodským. 

Súhlasil s vianočným lockdownom v najzasiahnutejších okresoch, nie však na celom Slovensku. Zdôrazňoval, že krajina potrebuje dlhodobý plán, ktorým sa budem riadiť. Tvrdeni Richarda Sulíka hodnotíme ako pravdivé.

Ja som sa veľakrát vyjadril aj aj som išiel do súbojov, do konfliktov kvôli tomu, že poďme tie prevádzky otvoriť.

Richard Sulík viackrát navrhoval otváranie prevádzok a dostal sa tým do konfliktu s premiérom Matovičom. Jeho tvrdenie hodnotíme ako pravdivé. 

V polovici marca 2020 úrady na Slovensku prvýkrát zatvorili prevádzky. Pár týždňov po prijatých opatreniach podpredseda vlády Richard Sulík vyjadril podporu postupnému otváraniu s výnimkou obchodných centier. Argumentoval, že by to bol „solídny krok vpred“.

  1. októbra začala vláda kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii opäť sprísňovať opatrenia. Štát uzatvoril prevádzky so službami ako fitnesscentrá, wellness zariadenia či kúpaliská. Reštaurácie mohli podávať len jedlo zabalené so sebou.

Sulík 11. novembra napísal, že „gastro, šport, kultúra, fitnesscentrá... sú dnes zdevastované a zažívajú historický kolaps. Krajina ich potrebuje, mali by sme si ich chovať ako v bavlnke, aby sa z toho čím skôr vymotali. Čo však dostali? Majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá.”

Na tlačovke 10. decembra uviedol, že „systematicky likvidujeme celý gastro segment.” 

V čase, keď bol Richard Sulík odcestovaný v Dubaji, sa dostal do konfliktu s Igorom Matovičom, ktorý jeho prístup kritizoval s tým. Podľa vtedajšieho premiéra „Richard spod slnečníka odkázal (úmyselne ignorujúc cieľ 500 pri 7-dňovom kĺzavom mediane), že by sme všetko mali otvoriť a zároveň písal, že máme počúvať vedcov a odborníkov.“ 

Zároveň uviedol, že odborníci odporúčajú otváranie v lepších okresoch vtedy keď sa zlepší celková situácia na Slovensku. Matovič zároveň Sulíka vyzval, aby navrhol a odprezentoval vlastný plán.

Strana SaS tak 23. novembra predstavila vlastný proti pandemický plán  „Semafor zdravia”. Plán zohľadnil situáciu v regiónoch a predstavil lokálne riešené opatrenia. Sulík k nemu dodal, že ide o „plán ako bojovať s koronou a nezadusiť ekonomiku.”

Vtedajší premiér Igor Matovič tento návrh kritizoval. Uviedol, že Sulík „mal jedinú úlohu, predstaviť plán, alternatívu voči komunitnému testovaniu … On túto úlohu odignoroval, odkopíroval si niečo z čiech, niečo z ministerstva zdravotníctva, spravil kompilát a teraz povie že máme plán. Figu borovú máme plán.”

…pani prezidentke, ktorá mohla, mala precedens pána Kisku, keď on nevymenoval jedného ministra, mohla to urobiť, lenže ešte sa musím zastať pána Hlinku

Ladislav Kamenický zrejme hovorí o situácii z marca 2018. Vtedajší prezident Andrej Kiska odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho. Ako sám naznačil, dôvodom bol nominant Smeru na ministra vnútra Jozef Ráž ml., ktorý sa poznal s odchádzajúcim ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Ak by Pellegrini Kiskovi nevyhovel, prezident by mu mohol odňať poverenie na zostavenie vlády. Zuzana Čaputová vychádzala z tohoto precedensu, keď nechcela vymenovať nominanta Sme rodina Jozefa Hlinku za ministra práce. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako pravdivé.

Pôdohospodárstvo, čo sa týka potravinovej bezpečnosti, nič tam neni zahrnuté (v pláne obnovy, pozn.)

Plán obnovy je balík opatrení a reforiem, ktoré budú krajiny Európskej únie realizovať do roku 2026. Odporúčania a podmienky dáva pre nich Európska komisia. Slovensko na zaslanie finálnej verzie plánu čas do konca apríla 2021.

Cieľom Plánu obnovy je zastaviť pokles ekonomiky v dôsledku koronakrízy, a tiež dobiehanie životnej úrovne krajín EÚ.

Slovenský Plán obnovy sa sústredí na päť oblastí - zelenú ekonomiku, vzdelávanie, vedu výskum a inovácie, zdravie a efektívnu verejnú správu. Jeho cieľom je zastaviť pokles ekonomiky v dôsledku koronakrízy, a tiež dobiehanie životnej úrovne krajín EÚ.

Potravinovú bezpečnosť plán nezahŕňa. Je však otázkou, či by s ohľadom na jeho účel mal. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako ešte pravdivé.

Mali sme tu mať mesiace diskusií verejných, čo by mal pokrývať tento plán obnovy. Príde deň D, keď ho pán bývalý minister Heger mal predložiť. To sa odkladalo mesiace, mesiace, keď prišiel deň D a prišlo, že medzirezortné pripomienkové konanie, tak 1200 strán pripomienok 2 a pol tisíc pripomienok.

Igorom Matovičom sľubované diskusie o pláne obnovy z leta 2020 neboli, rezort financií ich uskutočnil až v zime. Zverejnenie plánu minister Eduard Heger odkladal, v pripomienkovom konaní k nemu prišlo 2500 pripomienok. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako pravdivé. 

Plán obnovy je balík opatrení a reforiem, ktoré budú krajiny Európskej únie realizovať do roku 2026. Odporúčania a podmienky dáva pre nich Európska komisia. Slovensko na zaslanie finálnej verzie plánu čas do konca apríla 2021.

Verejné diskusie

Vtedy-premiér Igor Matovič 27. júna 2020 povedal, že chce aby každý deň počas leta prebiehali diskusie ohľadom pláne obnovy. V lete sa však žiadne takéto diskusie nekonali. 

Vtedajší minister financií Eduard Heger pre Denník N na začiatku augusta uviedol, že verejná diskusia o pláne obnovy by mala začať v septembri. 

Verejné diskusie k plánu obnovy sa napokon uskutočnili 16. decembra 2020, 7. januára  2021, 8. januára 2021 a 11. marca 2021. Celkovo absolvovali úradníci 24 rokovaní s kľúčovými partnermi a odbornou verejnosťou. 

Zverejnenie plánu obnovy

Ministerstvo financií zverejnilo v decembri 2020 stručnú, 15-stranovú verziu plánu, ktorá vymenúva oblasti a sumy, ktorými majú byť podporené. 400 stranovú verziu poslalo Európskej komisii, neskôr unikla a anonym ju zverejnil na webe. 

Poslanci Smeru žiadali 5. a 26. februára zverejnenie slovenského plánu obnovy, no neuspeli.

K plánu obnovy prišlo v medzirezortnom pripomienkovom konaní vyše 2500 pripomienok,  z toho 1375 bolo zásadných.