Eduard Heger a Richard Raši v Sobotných dialógoch

O 5 minút 12, Marta Jančkárová, odkaz na videozáznam

Už-minister financií Eduard Heger (OĽaNO) a už-nie-vicepremiér Richard Raši sa 21. marca stretli pri mikrofónoch rozhlasu. Diskutovali – ako v týchto týždňoch väčšina politikov – o koronavíruse.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Určite prichádzajú ťažšie ekonomické časy … vo všeobecnosti prichádza ťažšie obdobie, ale neprichádza ťažšie obdobie iba pre Slovensko, ale pre celú Európu a celý svet.

Národná banka Slovenska odhadla, že v roku 2020 sa slovenská ekonomika prepadne o 1,4 až 9,4 percenta. Ohrozených je 75 až 130 tisíc ľudí pracovných miest. 

Európska komisia ráta s prepadom ekonomiky o 2 až 2,5 percenta. Rast svetového HDP by podľa OECD mohol kvôli pandémii v tomto roku klesnúť o 0,5 až 1,5 percenta. Podľa OSN je celosvetovo ohrozených 5,3 až 24,7 miliónov pracovných miest. 

Tvrdenie Richarda Rašiho hodnotíme ako pravdivé.

Ak ten deficit bude, tak ako hovorí Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, rádovo o 2- 6 % vyšší, čiže nie, lebo s tými rizikami nadefinovali na 2,5, takže môžme sa blížiť až k nejakým deviatim percentám HDP, tak to je taký zásah do nášho dlhu Slovenska, ktorý nebude možné práve s prichádzajúcou recesiou, ochladzovaním a ešte do toho koronavírusu, do toho samotný koronavírus, takže nebude možné ho nejako prudko znižovať.

Už po prijatí tzv. 13. dôchodkov pred voľbami vo februári 2020 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňovala na to, že bez dodatočných opatrení môže deficit verejných financií v roku 2020 vyskočiť na 2,4 percenta HDP. 

Obmedzenia ekonomiky pre koronavírus môžu podľa Rady urobiť v rozpočte na rok 2020 dieru až vo výške 5,7 miliardy eur - a teda 6,23 percenta HDP. 

Ak sa predpoklady Rady potvrdia a vláda nezakročí, môže podľa nej deficit v tomto roku dosiahnuť 8,67 percenta HDP. Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.

Vláda avizovala, že bude odklad daňových priznaní z dani z príjmu, k tomu samozrejme urobiť treba legislatívu.

Finančná správa 18. marca 2020 uviedla, že nebude pokutovať daňovníkov, ktorí bez oznámenia nestihnú podať daňové priznanie do konca marca, no urobia tak do konca júna. Úrad k tomu spolu s Ministerstvom financií pripravoval zákonný rámec.  

Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.

Naša ekonomika pred koronavírusom dopadmi bola v rámci Európy naštartovaná dobre a aj hospodársky rast, aj keď bol nižší, bol stále hospodárskym rastom nad 2 percentá.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v januári 2020 uviedla, že hospodársky rast za rok 2019 by mohol dosiahnuť 2,3 percenta HDP. 

Podľa analýzy Národnej banky Slovenska však ekonomika Slovenska v roku 2019 spomaľovala, a to kvôli slabému globálnemu obchodu pod vplyvom protekcionistických opatrení a zvýšenej neistoty”. 

Medziročný rast HDP sa podľa NBS znížil v 3. štvrťroku 2019 na 1,3 percenta. Tvrdenie Richard Rašiho hodnotíme ako ešte pravdivé.

V tom momente, keď vlastne prebiehala tá tlačová beseda (Richarda Sulíka k trinástim vládnym opatreniam k boju s COVID-19, pozn.), tak ešte sme nemali kvantifikáciu práve z ministerstva financií, z Inštitútu finančnej politiky, ktorý práve toto má vo svojej kompetencii.

16. marca 2020 predstavil dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga spolu s jeho nástupcom Richardom Sulíkom balík 13 protikrízových opatrení. 

„Obaja ministri sa zhodli, že kvantifikovať dopady opatrení je v tejto chvíli ťažké, nie je totiž jasné ako dlho bude vzniknutá situácia trvať,” uvádza web ministerstva. Tvrdenie Eduarda Hegera preto hodnotíme ako pravdivé.