Dušan Caplovic vs. Pavol Abrhan

V politike, Ľuba Oravová, odkaz na videozáznam

Aktivita parlamentu v poslednom týždni opät nastavila témy, ktoré dominovali nedelným diskusiám. Jednou bol zákon o používaní menšinových jazykoch, druhou vyhlásenie smerom k Madarsku po prijatí novej ústavy. Poslanci Caplovic a Abrhan mali vela priestoru na prezentáciu postojov svojich strán, a (“tradicne”) sa vo väcšine tém nezhodli. Argumentacne sa diskusia nijak nelíšila od toho, co za ostatné týždne produkovali politické strany, diváci si tak mohli zopakovat, co chce/nechce vlastne nový zákon menšinám dat, co ne/prinesie nová madarská ústava a aj to, kto ne/hlasoval za novelu zákona o štátnom obcianstve na konci minulého volebného obdobia.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Má každý právo, keď bude zasa prihlásiť (ako kandidát do voľby na generálneho prokurátora, pozn.).

Článok 2, odstavec 2 volebného poriadku o voľbe kandidáta na vymenovanie za generálneho prokurátora: 
(2) Poslanci podávajú návrhy kandidátov na vymenovanie za generálneho prokurátora predsedovi národnej rady písomne a odôvodnené v termíne, ktorý určí predseda národnej rady.

Nie je pravda, že sa môže prihlásiť úplne každý, nutný je súhlas poslanca(ov), ktorý návrhy kandidátov podávajú.

…konal tak ako konal, že do tajnej voľby nešiel a v podstate namočil koaličných poslancov, že tam sú kupovaní, lebo takto to vyhlásil, že sa nebude zúčastňovať tejto hry, čo spochybnil teda predovšetkým koaličných poslancov…

Jozef Čentéš v súvislosti so svojím vzdaním sa kandidatúry na post GP mimo iného vyhlásil:

"Súhlas s kandidatúrou na vymenovanie za generálneho prokurátora som vzal späť, pretože v súvislosti s tajnou voľbou sa objavili podozrenia z možného korupčného správania a možného vydierania, ktoré sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Pretože informácie o podozreniach sa opätovne objavili v médiách, za týchto okolností som nechcel byť súčasťou týchto informácií,"

Zatiaľ bolo vyjadrenie predsedov koaličných strán, že majú dôveru pána Čentéša, zatiaľ bolo vyjadrenie pána Čentéša, že má záujem kandidovať…

J. Čentéš 19. mája 2011 potvrdil agentúre SITA, že chce kandidovať do ďalšej voľby generálneho prokurátora. Kandidovať mieni v v prípade, že bude vyhlásená verejná voľba a bude oslovený. Jediné, čo ho zaujíma, je to, aby všetko prebehlo v súlade so zákonom a ústavou.


 


Podporu mu opätovne vyjadrili aj lídri pravicových strán. Viacerým členom KDH sa však nepáčilo, že sa Čentéš pred tajnou voľbou vzdal.


 


P. Hrušovský 22. mája v relácii Na telo povedal, že Čentéš má pred verejnou voľbou dôveru koaličných lídrov.

A ešte jednu poznámku k tomu, čo som chcel povedať pri tom, pri tých menšinách. V jednej nemenovanej obci pri Šamoríne mám, máme informácie o tom ako sa vyplňovali tieto sčítania, lebo si tam prišli časť obci je maďarské dotazníky, časť slovenské, tak maďarskí spoluobčania si museli zobrať slovenský, aby si presne, lebo tam sú odborné termíny, aby mohli vyplniť v maďarskom jazyku tieto sčítacie formuláre, čiže toto je veľmi dôležité a preto hovorím o tom ako by sa mala meniť.

Keďže Čaplovič neudáva obec, nevieme pravdivosť tohto výroku overiť. O problémoch s hárkami si môžete prečítať napríklad tu.

V najväčšej mestskej časti Bratislavy, v Petržalke, sa vzdalo funkcie sčítacieho komisára viac ako 100 občanov a mestská časť zabezpečila za nich náhradníkov.