Duel Igora Matoviča a Mariána Kotlebu

, Marek Makara, odkaz na videozáznam

„Nemôžete akýchkoľvek ľudí porovnávať s opicami.” – „IQ môžem porovnávať.” Prvú februárovú nedeľu si za stôl v RTVS sadli Marián Kotleba (ĽSNS) a Igor Matovič (OĽaNO). Rozprávali sa o Threeme aj o šekoch na sumu 1488 eur.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

…ponúkli sme ľuďom 11 otázok, veľmi stručne iba že, aby politici, verejní činitelia mali hmotnú zodpovednosť, aby každý, kto usvedčí niekoho z korupcie dostal 50 % odmenu, aby sa bezplatne mohli objednávať ľudia k lekárovi, aby pacient s podozrením, že má v sebe nádor, aby čakal maximálne 2 týždne na operáciu, a keď nie, aby sa išiel operovať kamkoľvek v Európskej únii, a aby preplatila tu operáciu jeho Zdravotná poisťovňa, aby sme zaviedli tehotenský príspevok od štvrtého mesiaca tehotenstva pre matky, lebo to je naozaj rýchla pomoc, kto rýchlo dáva 2× dáva, aby deti, študenti, dôchodcovia, vozičkári mali bezplatnú dopravu nielen vo vlakoch, lebo nie všade majú koľajnice, ale aj v autobusoch aj MHD, prepáčte ja dopoviem toto. Iba dopoviem, povinná škôlka pre deti napr. z osád, lebo takto vyriešime rómsky problém, keď tie deti pôjdu do škôlky a podchytíme ich výchovu, aby sa faktúry platili do poradia, aby zmeny podnikateľský zákon boli vždy od 1. januára.

Dňa 1. februára 2020 predstavilo hnutie OĽaNO 11 uzavretých otázok s programovými návrhmi. Hlasovanie bolo spustené 8. februára. 

Ľudia by tak mali rozhodnúť o podmienkach vstupu hnutia do budúcej vládnej koalície. Konkrétna otázka by sa mala stať podmienkou hnutia na vstup do koalície, pokiaľ ju podporí nadpolovičná väčšina hlasujúcich. 

Zoznam otázok, v ktorých môžu ľudia hlasovať:

 1. Súhlasíte s hmotnou zodpovednosťou politikov?
 2. Súhlasíte s 50-percentnou odmenou pre toho, kto odhalí korupčníka?
 3. Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne zabezpečili bezplatné objednanie sa cez centrálne telefónne číslo alebo web?
 4. Súhlasíte s tým, aby onkologický pacient mal možnosť absolvovať operáciu do dvoch týždňov a ak termín nedostane, bude môcť byť operovaný kdekoľvek v rámci Európskej únie?
 5. Súhlasíte s príspevkom 200 eur pre tehotné od 4. mesiaca tehotenstva?
 6. Súhlasíte s bezplatnou dopravou pre deti, študentov, invalidov a dôchodcopv nielen vo vlaku, ale aj autobuse?
 7. Súhlasíte s povinnou škôlkou pre deti od troch rokov, ktoré vyrastajú v „rodinne nemotivačnom prostredí“?
 8. Súhlasíte s tým, aby sa zaviedlo pravidlo, že faktúry sa budú musieť platiť podľa poradia?
 9. Súhlasíte s tým, aby zmeny v podnikateľských zákonoch platili vždy až od 1. januára?
 10. Súhlasíte s tým, aby všetci, ktorí prídu voliť v parlamentných voľbách, mali nasledujúce 4 roky 10-percentnú zľavu na všetky poplatky voči štátu?
 11. Súhlasíte s tým, aby každý, kto má občiansky preukaz s čipom, mohol voliť elektronicky prostredníctvom čítačky bez rozdielu, kde sa práve nachádza?

Predstavené otázky sa zhodujú s tým, čo tvrdil Matovič v relácií, výrok preto hodnotíme ako pravdivý. Okrem Matovičom spomenutých opatrení môžu ľudia hlasovať aj o zľavách na poplatkoch pre voličov a o elektronickej voľbe.

V súčasnosti neexistujú žiadne verejné informácie, ktoré by s určitosťou potvrdili alebo vyvrátili pravdivosť Kotlebovho tvrdenia, že straníci ĽSNS nepoznajú Mariana Kočnera ani Alenu Zsuzsovú, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Výrok súvisí s informáciami zverejnenými v šifrovanej komunikácii z aplikácie Threema zo dňa 10. marca 2019. Marian Kočner mal podľa nich napísať Alene Zsuzsovej, že strana ĽSNS podporí Ficovu vládu. Malo ísť o protislužbu za to, že Najvyšší súd nerozhodol označiť stranu za fašistickú.

V Kočnerovej komunikácii sa taktiež spomína plánované stretnutie s Jánom Cuperom, ktorý kandidoval v parlamentných voľbách v roku 2016 za ĽSNS a podľa Kočnera bol Kotlebovým “najbližším poradcom”. Cuper sa do parlamentu nedostal, no určitý čas pôsobil ako asistent poslanca ĽSNS Juraja Kolesára. 

Podľa vyjadrenia ĽSNS sa ich cesty rozišli a ďalej s Cuperom nespolupracovali. Strana tiež tvrdí, že nemala žiadnu vedomosť o komunikácii Cupera s Kočnerom.

Podpredseda strany Martin Beluský vyhlásil, že nikto z vedenia strany nikdy nekomunikoval s pánom Kočnerom.

…žiadne tieto štetky ma nekontaktujú (odpoveď na otázku, či ho niekedy kontaktovala Alena Zsuzsová, pozn.)

V súčasnosti je niekoľko politikov a verejne činných osôb podozrivých z toho, že komunikovali s Alenou Zsuzsovou, prípadne sa ich komunikácia so Zsuzsovou potvrdila na základe vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyšetrovatelia prípadu získali komunikáciu zo zaisteného telefónu a počítača Zsuzsovej aj Mariana Kočnera, pre ktorého údajne Zsuzsová oslovovala vplyvných mužov. O kontakte Igora Matoviča so Zsuzsovou neexistujú žiadne dôkazy. Keďže však nevieme potvrdiť, že sa tak naozaj nestalo, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

So Zsuzsovou preukázateľne komunikoval bývalý podpredseda parlamentu Martin Glváč (SMER-SD), bývalý námestník generálneho prokurátora René Vanek, predseda parlamentu Andrej Danko, predseda strany Sme rodina Boris Kollár a  župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Z komunikácie so Zsuzsovou je podozrivý aj bývalý poslanec (OĽANO-NOVA) a právnik Daniel Lipšic, ktorý v súčasnosti právne zastupuje poškodenú rodinu Kuciakovcov. Podozrenie sa zatiaľ nepotvrdilo.

…potom to bolo rodinkárstvo, celá rodina Kotlebu, kamaráti zamestnaní na úrade (na úrade BBSK, pozn.)…

Počas funkcie predsedu BBSK Mariana Kotlebu boli na úrade zamestnaní jeho dvaja bratia, manželka a minimálne dvadsať straníkov či blízkych spolupracovníkov strany ĽSNS. Nešlo však o “celú rodinu”, ako tvrdí Igor Matovič, výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Kotlebova manželka Frederika bola zamestnaná v župnej firme Banskobystrická regionálna správa ciest ako referentka pre oznamovanie protispoločenskej činnosti.

V správe ciest rovnako pracoval aj Kotlebov brat Martin, a to vo funkcii finančného riaditeľa pre investície a majetok. Jeho druhý brat, Marek Kotleba, dostal pozíciu referenta pre vnútornú prevádzku na župnom úrade.

Medzi straníkmi a sympatizantmi ĽSNS zamestnanými pod župou sme mohli nájsť Milana Uhríka (na poste riaditeľa úradu BBSK), Jána Moru (tajomník predsedu BBSK), Rastislava Schlosára (zástupca riaditeľa úradu), Janu Nehézovú (oddelenie sociálnych služieb a zdravotníctva).

Podľa mestského poslanca Igora Kašpera na krajskom úrade pracovalo 21 ľudí priamo napojených na stranu ĽSNS, viacerí z nich boli vo funkciách bez výberového konania.

Organizácia Transparency International Slovensko uvádza, že Kotleba dosadil svojich ľudí aj do župných organizácií.

Príkladom je zariadenie sociálnych služieb Domov Márie v Banskej Štiavnici pod vedením bývalej kandidátky ĽSNS Martiny Kováčikovej či župný domov sociálnych služieb v Novej Bani, kde bol riaditeľom Jozef Mravec, zastupujúci stranu ako okresný predseda v Detve. Podľa organizácie bolo tiež najmenej 10 ľudí dosadených do Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Koľko ste sľúbili zamestnať Rómov? V akcii Krompáče, lopaty, koľko to bolo?…15 000 Rómov? Vaším jazykom, cigánov. Ste sľúbili, že budú mať krompáče, lopaty, 15 000 cigánov bude robiť. 90 na koľko mesiacov? Na 3 mesiace? Viete, Vaši voliči vedia počítať, 15 000 sľúbiť a 90 zamestnať na pár mesiacov.

Podobný výrok Demagog.SK overoval už v roku 2017. Vtedy samotný Marian Kotleba povedal, že vďaka programu “Krompáče a lopaty” sa Banskobystrickému kraju podarilo zamestnať 90 alebo 100 nezamestnaných ľudí. 

Kotlebov sľub a projekt Krompáče a lopaty ostal nenaplnený a zo sľubovaných 10- až 15-tisíc dlhodobo nezamestnaných v Banskobystrickom kraji (video od 1:31:31) dostalo prácu iba 93 ľudí a aj to iba dočasne. Malo ísť o časové obdobie približne 5-6 mesiacov. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako pravdivé.

V predvolebnej debate ešte ako kandidát na župana Kotleba medzi tzv. ozdravné opatrenia v oblasti údržby ciest zaradil využitie „namiesto jedného päťnásobne prelízingovaného buldozéra ... 500, 1000 dlhodobo nezamestnaných ľudí, s krompáčmi, fúrikmi, s lopatami, ktorí túto istú službu pre potrebu samosprávneho kraja budú vykonávať ...“ (video od 1:10:09).

Kotleba taktiež vyhlásil: „A po štyroch rokoch ľudia budú môcť povedať „áno, Kotleba iba táral alebo áno, zamestnal ďalších 10-15 tisíc ľudí na takýchto, niekto to povie pomocných prácach“ (video od 1:31:31).

Kotleba nezmenil postoj ani tesne po voľbách. Ako župan Banskobystrického kraja (BBSK) v roku 2013, prisľúbil aktívne riešenie problému dlhodobo nezamestnaných: „Moja vízia riešenia sú lopaty a krompáče na cestách druhej a tretej triedy namiesto bagrov. Zamestnať x ľudí, ktorí by inú prácu nemali šancu dostať, a nebude to stáť ani korunu.”

Konkrétny projekt “Krompáče a lopaty” bol spustený 15. apríla 2014. Pred prijatím novely Zákonníka práce č. 14/2015 Z. z. platnej od 1. marca 2015, ktorá mala podľa vedenia kraja ďalšie pokračovanie projektu znemožniť, bolo v rámci projektu údržby ciest zamestnaných najprv 74 osôb. Neskoršie informácie už hovoria o 93 osobách. 

Podľa krajských novín sa v roku 2015 plánovalo rozšírenie projektu zamestnanosti o ďalších minimálne 100 ľudí z viac ako 20 obcí BBSK. 

Ako v júli 2014 pre portál Teraz.sk povedal bývalý primátor BBSK Vladimír Maňka, „na banskobystrickej správe ciest vytvoril pán Kotleba okolo šesťdesiat pracovných miest, kde pracujú aj Rómovia, aj ľudia, ktorí si nevedeli nájsť zamestnanie, na päť mesiacov.” 

Reagoval na neho vtedajší hovorca BSSK Miroslav Belička: „Vedenie BBSK je rado, že takýmto spôsobom dokáže aspoň na šesť mesiacov v roku zabezpečiť dlhodobo nezamestnaným prácu.” 

Podľa portálu Bysticoviny.sk celý projekt „skončil po letnej sezóne a o najatých pracovníkov sa opäť museli postarať obce za štátne peniaze.” 

Z dostupných zdrojov nie je možné zistiť, ako prebiehalo dopĺňanie personálnych kapacít projektu a na aké časové obdobie boli takýmto spôsobom jednotlivci zamestnaní. Podľa vyššie uvedených informácií ale malo ísť o sezónne práce v rozsahu približne 5-6 mesiacov.