Danko a Kollár v RTVS

O 5 minút 12, Martin Strižinec, odkaz na videozáznam

V nedelu 25. marca boli hostami relácie O 5 minút 12 predseda NR SR Andrej Danko (SNS) a poslanec NR SR Boris Kollár (SME RODINA). Hlavnými témami relácie boli – vymenovanie novej vlády, rokovanie o vládnom programe v NR SR a s tým spojená žiadost vlády o dôveru poslancov a taktiež otázka zodpovednosti politikov pri obnovení dôvery verejnosti v štát a jeho inštitúcie. 

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

24. februára 2017 bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD) počas svojho výjazdu v Košiciach vyzval starostov, primátorov a všetkých prijímateľov finančnej pomoci od štátu, aby nahlasovali korupciu. Následne sa 1. marca 2017 stretol so zástupcami mimovládnych organizácií Transparency International Slovensko, Aliancie Fair-play a Nadácie Zastavme korupciu. 

Cieľom stretnutia bolo nájsť možnosti spolupráce medzi vládou a tretím sektorom v tejto oblasti, kde premiér predstavil aj zámer vtedajšej vlády zatraktívniť zákon, ktorý ochraňuje oznamovateľov korupcie. 31. mája 2017 Fico predstavil pripravený návrh novely zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Novela mala priniesť, podľa slov Fica "zvýšenie ochrany oznamovateľov korupcie a povzbudiť ľudí, aby sa nebáli spoločensky nežiaduce správanie nahlasovať". Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Zsolt Simon v rozhovore pre Hospodárske noviny povedal (3:34) nasledovné: "Neboli sme mu (Diegovi Rodovi, pozn.) nápomocní, neviem o tom, že by sme mu boli nápomocní.(...) Agrokomplex Humenné si žiadala na ministerstve podporu na výrobnú stanicu, túto výzvu vypioval ešte môj predchodca, teda za prvej Ficovej vlády, keď ja som nastúpil za Radičovej vlády, tak viem, že PPA túto žiadosť odmietla a zmluvu s nimi nepodpísala". Nakoľko bývalý minister pôdohospodárstva spomínal len konkrétny prípad súvisiaci s Rodovou firmou a nevyjadril sa vo všeobecnosti o podozrivých Talianoch, výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

…ešte sa prerokováva programové vyhlásenie vlády, máme tam cez 35 poslancov prihlásených z opozície, aj koalície (…).

Podľa informácií webovej stránky NR SR sa do rozpravy o programovom vyhlásení vlády prihlásilo písomne celkovo 39 poslancov, všetci z opozície. 25. marca (nedeľa, deň vysielania diskusnej relácie) vydala NR SR informáciu o tom, že má vystúpiť ešte 34 poslancov (písomne prihlásení), keďže v piatok stihli vystúpiť len piati poslanci. NR SR uvádza aj nasledovné: "Z koalície sa okrem faktických poznámok do debaty neprihlásil zatiaľ nikto. Možnosť vystúpiť nevyužili ani ministri. Po vystúpení písomne prihlásených bude ešte možnosť zapojiť sa ústne." Rokovanie o programovom vyhlásení vlády prebiehali aj v pondelok 26. marca. V čase, kedy Andrej Danko výrok vyslovil, boli prihlásení výlučne opoziční poslanci, preto výrok hodnotíme ako nepravdivý.

…ja som sám musel zrušiť dve zahraničné služobné cesty, som rád, že predseda vlády navštívil Brusel …

Peter Pellegrini sa zúčastnil svojho prvého summitu v Bruseli vo funkcii predsedu vlády SR 22. marca 2018. Podľa webovej stránky NR SR sa predseda NR SR Andrej Danko naposledy zúčastnil zahraničnej
pracovnej cesty od 1. marca do 2. marca 2018 v Budapešti na Stretnutí
predsedov parlamentov krajín V4. Oficiálna stránka NR SR avšak neobsahuje informácie o plánovaných alebo zrušených pracovných cestách. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

No ale ja som dosiahol, čo som potreboval pre svoje rezorty, získali sme nový mechanizmus fungovania koaličnej rady, Slovenská národná strana mala možnosti veci meniť, dosiahol som 13., 14. plat, (…).

7. augusta 2017 Slovenská národná strana vypovedala koaličnú zmluvu, ktorá platila od septembra 2016. Koaličnú krízu vyriešil podpis dodatku ku koaličnej zmluve, ku ktorému došlo 11. septembra 2017. Princíp rotujúceho zvolávania koaličnej rady raz do mesiaca nahrádzajú pravidelné schôdzky. Koaličná rada sa na základe tohto dokumentu stretáva spravidla v pondelky, najmenej dvakrát do mesiaca. V prípade potreby ju niektorý z členov môže zvolať do troch dní. Zavedenie 13. a 14. platu sa do Zákonníka práce zavedie vďaka prijatiu pozmeňujúceho návrhu poslancov SNS, ktorý parlament schválil 14. februára 2018. Novela zákona bude účinná od 1.5.2018. Výrok hodnotíme ako pravdivý.