Daniel Lipšic vs. Dušan Caplovic

Na telo, Zlatica Puškárová, odkaz na videozáznam

Ostatnému vydaniu nedelného Na telo pochopitelne dominovalo hodnotenie sobotného referenda, predovšetkým téma poslaneckej imunity. Kým poslanec Caplovic nemal vždy úplne jasno v tom, aká bola vlastne pozícia Smeru k referendu, minister Lipšic nazbieral neoveritelné tvrdenia najmä v casti relácie venujúcej sa zásahu polície v Devínskej Novej Vsi. Reláciu nájdete v archíve TV Markíza.

Referendum

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Očakával som, že stále sme v kríze, že táto vláda príde s nejakým programom oživenia tohto štátu a ona neprichádza s programom oživenia tohto štátu. Ak sa zastavujú veľké verejné investície, tak je koniec. Všetci dobre vieme a to potvrdzuje aj 30-te roky 20. storočia, keď bola svetová hospodárska kríza, že jediná cesta ako sa dá naštartovať ekonomika v štáte sú veľké verejné investície.

Jedná sa o klasický spor medzi keynesiánskymi ekonómami a monetaristami, v ktorom prvý zmienení argumentujú v zmysle výroku Roberta Fica, tí druhý hovoria o fiskálnej disciplíne a znižovaní daní ako podpore súkromných investícii, ktoré majú naštartovať ekonomiku. Nehodnotíme názor Roberta Fica, hodnotíme jeho tvrdenie o tom, že sa jedná o jedinú cestu naštartovania ekonomiky.

A na druhej strane hovoríme o tom, že tu niekde šlengriansky zastavil výstavbu diaľníc a 5 tisíc ľudí príde o prácu.

Je pravda, že stavebné spoločnosti podieľajúce sa na výstavbe diaľnic avizujú v súvislosti so zastavením 1. balíku PPP projektov prepúštanie, avšak Robert Fico toto číslo neúmerne navyšuje. Prepúšťanie vo Váhostave max. 500 ľudí, prepúšťanie v Doprastave max. 750 pracovníkov, Skanska zatiaľ prepúšťať nebude, ale zamestnáva v SR iba 900 pracovníkov. V týchto počtoch však nie sú zarátané nepriamo súvisiace pracovné miesta, takže nie je možné odhadnúť presný počet zaniknutých pracovných miest.

O koľko miliárd sme prišli pri privatizácii SPP vďaka kurzovej strate? O 7 miliárd korún… Fakt je ten, že na kurzovej strate sme stratili 7 miliárd korún. To nie je moja rétorika. To je fakt v štátnom rozpočtu. O toľkoto peňazí Slovenská republika prišla.

Ako sa uvádza v Správe o dodržaní zákonnosti pri privatizácii SPP v dokumente z NR SR: Rozdiel medzi cenou vyjadrenou v Sk kurzom ku dňu ponuky a cenou podľa termínov zaplatenia je 7.373.970.000,- Sk. Bližšie informácie o kauze ako aj postojoch jednotlivých politikov môžete nájsť na sme.sk alebo hnonline.sk

Naviac si uvedomme, že Úrad pre verejné obstarávanie bol v rukách opozície, tak sa teraz pýtam, že Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý bol v rukách opozície, ale kompletne bol v rukách opozície, pretože na čele Úradu stál predstaviteľ SMK a podpredseda bol SDKÚ.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie bol Béla Angyal (Most-Hid) a podpredseda bol Rudolf Kulman (SDKÚ-DS).