Daniel Lipšic; Ivan Mikloš vs. Jozef Kollár

O 5 minút 12, Marta Jančkárová, odkaz na videozáznam

Diskusiám stále vládne Gorila. Inak tomu nebolo ani v STV. Daniel Lipšic sa vyjadroval k postupom polície pocas piatkových protestov, Ivan Mikloš a Jozef Kollár skôr k samotnému spisu. Z diskusie bolo zrejmé, že animozita medzi SaS a SDKÚ sa prehlbuje. Zástupcovia týchto strán si vycítali viacero vyjadrení, ktoré sprevádzajú kauzu Gorila. Prišlo aj na také malichernosti ako Dzurindov výrok o D. Lipšicovi, ci uviedol, že je “blázon” alebo ci sa “len zbláznil”. I. Mikloš vo faktických tvrdeniach casto opakoval už svoje predchádzajúce výroky. J. Kollár “sa blysol” príkladmi skorumpovaných politikov zo zahranicia. Jedno je isté SDKÚ s SaS pred volbami na vzájomnú spoluprácu nehrajú.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

Ten zásadný rozdiel je v tom, že pán Dzurinda nedisponoval žiadnymi informáciami, teraz hovorím o odvolaní šéfa NBÚ, informáciami, ktoré by boli z prostredia spravodajských služieb a nesmel by o nich hovoriť. Pán predseda vlády vtedy konal na základe informácií ktoré mal a mal potvrdené o tom, že vtedajší šéf NBÚ zneužíva svoje postavenie. Čiže to je jednoducho úplne iná situácia.

Nenašli sme žiadne relevantné informácie o tom, či a ako konkrétne Ján Mojžiš (bývalý šéf NBÚ) zneužíval svoje postavenie.

Toto je dokument Prezídia PZ z januára 2010, ktorý svedčí o tom, že sa vyšetrovali konkrétne podozrenia voči pani Bubeníkovej, uzavrelo sa to s tým, že sa nezačalo trestné stíhanie, pretože sa nepotvrdili tieto podozrenia.

Túto skutočnosť potvrdzuje aj bývalý šéf Úradu boja proti korupcii J. Šátek, ktorý na svojom blogu hodnotí postup polície pri vyšetrovaní kauzy Gorila.

Bez ohľadu na to, že J. Šátek hodnotí tento postup polície ako nezákonný, svojimi slovami potvrdzuje, že polícia sa niektorými podozreniami zo spisu Gorila zaoberala. Nebolo začaté trestné stíhanie, pretože ako on vraví:

"Z tohto neštandardného postupu, ktorý možno kvalifikovať aj ako
nezákonný, bolo dňa 21.1.2010 operatívnym pracovníkom spracované tzv.
„Vyhodnotenie bez podnetu na trestné stíhanie“ pod č.j.
PPZ-106-14/BPK-Z-OPC-2009."

"Zároveň je treba uviesť, že „operatívne preverovanie“ sa vykonávalo len v troch skutkoch."

"Medzi preverovanými skutkami bola korupcia v súvislosti s privatizáciou
výrobnej haly v Medzilaborciach, výberovým konaním pri predaji akcií
Poprad PVS a podozrenie z úplatku 200 mil. Sk pre A. Bubeníkovú cez
platby za fiktívnu analýzu od finančnej skupiny Penta."

Francúzsko má svojho Jacquesa Chiraca, ktorý (bol odsúdený pozn.) ako bývalý prezident z čias keď pôsobil ako šéf parížskej radnice za korupciu, ktorá tam prebiehala.

Jacques Chirac sa skutočne stal prvým súdne stíhaným prezidentom vo Francúzsku. Odsúdený bol 15. decembra 2011 na podmienečný trest dvoch rokov. Obvinený bol z nelegálneho zamestnávania ľudí, ktorých mal platiť z verejných financií. Išlo teda o úmyselnú korupciu a spreneveru, ktorej sa mal dopustiť počas svojho funkčného obdobia ako starosta Paríža v rokoch 1977-1995. Podozrivý z trestného činu a pochybných praktík bol už počas vykonávania prezidentskej funkcie, avšak v tom čase imunita zabraňovala vo výkone súdneho procesu

Chirac obvinenia odmieta. Jeho právnik tvrdí, že sa ohľadne prípadného odvolania bývalý prezident rozhodne až po preštudovaní rozhodnutia.

Taliansko má bývalého premiéra, ktorý bol nielen, že vyšetrovaný, ale ak sa nemýlim, bol aj právoplatne odsúdený.

Pán Kollár zrejme hovoril o bývalom talianskom premiérovi Bettinovi Craxim, ktorý bol v neprítomnosti odsúdený na 14 rokov odňatia slobody za korupciu a protizákonné financovanie politických strán. Craxi ušiel do tuniského mesta Hammamet, kde v roku 2000 zomrel.

Pán Kollár považuje za dôkaz to, že mal povedať predseda SDKÚ, že Lipšic je blázon. To nepovedal, povedal, že Lipšic sa musel zblázniť.

Na niektoré informácie ktoré zverejnil Lipšic ohľadom spisu Gorila, reagoval Dzurinda takto: "Keďže Lipšicovi ľudia boli za rok a pol úplne negramotní, tvárili sa, že tu problém nie je, nič nevyšetrili, všetko hádžu na niekoho iného. Lipšic sa úplne zbláznil."