DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Čaputová a Šefčovič po prvom kole prezidentských volieb
Deň po prvom kole prezidentských volieb, 17. marca 2019, sa v diskusii V politike stretli postupujúci do druhého kola - Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Maroš Šefčovič

Nestraníci
0 4 2 0

Zuzana Čaputová

Nestraníci
3 0 0 0
Oblasť
  • Európska únia
  • Ekonomika
  • Korupcia a klientelizmus
  • Zahraničná politika
  • Vzťahy s Maďarskom
  • Sociálna politika
  • Národnostné a etnické otázky
  • Kultúra
  • Životné prostredie
  • Doprava
  • Školstvo
  • Poľnohospodárstvo
  • Reformy inštitúcií
  • Vnútrostranícka politika
  • Zdravotníctvo
  • Koaličné vzťahy
  • Život politických strán
  • Iné
  • Legislatívny proces a hlasovania
  • Hodnoty
  • Obrana, bezpečnosť, polícia
  • Iná legislatíva
  • Ústava
  • Spravodlivosť a súdnictvo
  • Vražda Jána Kuciaka
  • Regionálna problematika
  • Dianie na Ukrajine
  • Národná otázka
  • korona
  • korona-ekonomika
  • kauzy
  • interrupcie
  • voľba GenPro
  • očkovanie
  • reforma súdnictva
  • eurofondy
  • Energetická kríza 2022
  • LGBTI+
  • Migrácia
  • Energetická kríza
Politik
  • Maroš Šefčovič
  • Zuzana Čaputová
Hodnoty
  • Pravda
  • Nepravda
  • Zavádzajúce
  • Neoveriteľné
Zrušiť všetko

Zuzana Čaputová

Nestraníci

Žiadneho človeka, žiadneho voliča alebo skupinu osôb som ako zlo neoznačila (v kampani, pozn.)...

V politike - 20.03.2019
Pravda

„Postavme sa zlu, spolu to dokážeme“ je jedným z hesiel volebnej kampane Zuzany Čaputovej (viď. napríklad jedna z fotografii na jej facebookovej stránke). Čaputová v diskusiách opakovane vysvetľovala, že za zlo nepovažuje konkrétne osoby, ale negatívne javy v spoločnosti. Výrok hodnotíme ako pravdiv...

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...na rozdiel od pani Čaputovej, ja by som voličov týchto dvoch pánov nikdy neoznačil za zlo, ani za neslušných

V politike - 20.03.2019
Nepravda

V danom výroku sme hodnotili, či kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová označila voličov Mariana Kotlebu či Štefana Harabina za zlo alebo za neslušných. Nie sú známe žiadne vyjadrenia, v ktorých by Čaputová označovala týchto voličov za zlo alebo za neslušných. Dostupné vyjadrenia nenaznačujú d...

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...prezidentom(Andrej Kiska, pozn.), ktorý sa nedostal na oficiálne prijatie ani do jednej veľmoci a hovoril o svojej krajine v zahraničí ako o mafiánskom štáte.

V politike - 20.03.2019
Zavádzajúce

Pokiaľ by mal Šefčovič pod pojmom veľmoci na mysli len Spojené štáty americké a Rusko (ako tomu bolo počas studenej vojny), platilo by, že prezident Andrej Kiska nebol oficiálne prijatý prezidentmi týchto krajín. Pri iných príležitosť sa však stretol s Barackom Obamom aj Donaldom Trumpom. Ako veľmoc...

Zuzana Čaputová

Nestraníci

Nie som za rušenie vlakov zadarmo, ani obedov zadarmo. Myslím, že som sa vyjadrila v médiách iba tak, že v prípade, ak by parlament rozhodol o zrušení tohto opatrenia, že by som taký predpis nevetovala.

V politike - 20.03.2019
Pravda

Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že by rešpektovala rozhodnutie parlamentu v prípade, v prípade ak by schválil zákon na zrušenie vlakov zdarma. Čaputová ocenila pozitíva obedov zdarma pre žiakov, nevyjadrila sa priamo k možnosti vetovania či nevetovania prípadného návrhu na ich zrušenie, z jej vyjadren...

Zuzana Čaputová

Nestraníci

Máme v pomere k počtu obyvateľov menej lôžok, menej opatrovateľov, pretože pracujú za nižšie mzdy, odchádzajú nám do zahraničia.

V politike - 20.03.2019
Pravda

Je pravda, že počet postelí v pomere k počtu obyvateľov na Slovensku dlhodobo klesá. Takisto priemerné mzdy opatrovateľov a opatrovateliek sú hlboko pod hodnotou priemernej mzdy na Slovensku, blížia sa viac k hodnotám minimálnej mzdy. Z toho dôvodu tisíce z nich odchádzajú pracovať do zahraničia, na...

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...keď chceme na Slovensku za niečo bojovať, tak by sme nemali bojovať proti niekomu, ako proste to hlásajú aj billboardy pani Čaputovej ...

V politike - 20.03.2019
Nepravda

Texty billboardov  Zuzany Čaputovej, ktoré sú dostupné aj na jej oficiálnej facebookovej stránke, uvádzajú heslá: ‚‚Prezidentka nás všetkých, Postavme sa zlu, spolu to dokážeme, či Prezidentka pre spravodlivé Slovensko. Zo Šefčovičovho výroku je možné predpokladať, že naráža na druhé z uvedených hes...

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...tých 60 percent ľudí má proste iný hodnotový názor, ako má pani Čaputová...

V politike - 20.03.2019
Zavádzajúce

V prvom kole prezidentských volieb 2019 získala Zuzana Čaputová 40,57 % hlasov zúčastnených voličov, druhý skončil Maroš Šefčovič s 18,66 %. Vo voľbách sa zúčastnení voliči vyjadrujú k tomu, koho z navrhnutých kandidátov by najviac preferovali ako prezidenta. Je teda síce pravda, že necelých 60 % zú...

Maroš Šefčovič

Nestraníci

To znamená keď sa pozrieme na postoj k migrantom, na postoj k povinným kvótam. Ja som bojoval proti tomu. Pani Čaputová reprezentuje stranu, ktorá skôr volá za ústretovosť v tejto otázke.

V politike - 20.03.2019
Nepravda

Je pravdou, že Progresívne Slovensko, v ktorom je Čaputová podpredsedníčkou, spomína vo svojom programe potenciálne pozitívne prínosy migrácie, avšak tvrdenie, že Šefčovič bojoval proti zavedeniu povinných kvót na prerozdeľovanie migrantov v rámci EÚ je nepravdivé, čo potvrdzuje záznam z rokovania k...

Maroš Šefčovič

Nestraníci

...aj tieto voľby potvrdili, že moje videnie sveta na Slovensku zdieľa 60% ľudí...

V politike - 20.03.2019
Nepravda

Prvé kolo prezidentských volieb 2019 vyhrala Zuzana Čaputová so ziskom 40,57 %, druhý skončil Maroš Šefčovič s 18,66 %.  Za Zuzanu Čaputovú nehlasovalo necelých 60 % zúčastnených voličov, a teda nie Slovenska, ako tvrdí Šefčovič. 60 % zúčastnených voličov však ani nedalo svoj hlas Marošovi Šefčovičo...

success
error