Bugár pre Rádio Expres

Braňo Závodský Naživo, Braňo Závodský, odkaz na videozáznam

Predseda Národnej rady SR a predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár bol hosťom relácie Braňo Závodský Naživo 13. novembra 2018. Bugár sa venoval hlavne výsledkom komunálnych volieb a jeho kandidatúre na post prezidenta SR.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

…áno bola (Jana Vaľová, pozn.) spoločná (kandidátka na post primátorky Humenného v roku 2014 s podporou strany MOST-HÍD, pozn.).

Poslankyňa NR SR Jana Vaľová bola primátorkou Humenného počas dvoch volebných období (2010-2014 a 2014-2018). V komunálnych voľbách v roku 2014 Vaľovú v kandidatúre podporili strany SDS, KSS, HZD, Robíme to pre deti - SF, Strana moderného Slovenska, NÁŠ KRAJ, SNS, SZ a SMER-SD. Vo voľbách 2018 Vaľová mala podporu strán SZS, MOST - HÍD a SMER-SD a získala 34,55 % hlasov. Novým primátorom sa stal Milan Meričko (SPOLU, Progresívne Slovensko, SP, SOĽ, SaS, KDH, OĽANO) so ziskom 54,38 %. Keďže MOST-HÍD Vaľovú v roku 2014 nepodporoval, hodnotíme výrok ako nepravdivý.

Strana MOST-HÍD vznikla v roku 2009, a teda postavila svojich kandidátov v troch komunálnych voľbách (2010, 2014 a 2018). Napriek tomu, že strane sa darí získavať starostovské stoličky - predovšetkým na juhu Slovenska - doteraz žiaden samostatný kandidát za MOST HÍD nezvíťazil v krajskom meste. MOST-HÍD figuroval len vo volebných koalíciách v prípade primátora Košíc Richarda Rašiho vo voľbách 2010 a v prípade primátorky Prešova Andrey Turčanovej v roku 2014. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

…Rožňavu sme stratili, ale získali sme Fiľakovo, získali sme Kráľovský Chlmec, získali sme Čierne nad Tisou (…).

V Rožňave nahradil nezávislý kandidát Michal Domik predchádzajúceho primátora Pavla Burdigu, ktorý kandidoval za stranu MOST-HÍD a primátorský úrad viedol od roku 2014. Vo Fiľakove druhýkrát po sebe zvíťazil Attila Agócs. Pretože sa jednalo o jediného kandidáta, zvíťazil so ziskom 100 %. Agócs bol primátorom Fiľakova aj vo volebnom období 2014-2018, avšak vtedy kandidoval ako nezávislý, zatiaľ čo v súčasných voľbách ho podporoval MOST-HÍD. 100 % hlasov ako jediný kandidát získal a primátorom Kráľovského Chlmca sa stal Karol Pataky s podporou MOST-HÍD, ktorý zvíťazil aj v komunálnych voľbách 2014, kedy ho podporilo široké spektrum strán SIEŤ, SDKÚ-DS, KDH, SMER-SD a MOST-HÍD. V meste Čierna nad Tisou  zvíťazila kandidátka MOST-HÍD Marta Vozáriková. Primátorské kreslo Vozáriková získala už vo voľbách v roku 2010 (ako kandidátka SMER-SD) a 2014 (ako kandidátka SMER-SD a MOST-HÍD). Keďže v spomenutých mestách Fiľakovo, Kráľovský Chlmec a Čierna nad Tisou zvíťazili kandidáti opakovane a dvaja z nich už v predchádzajúcich voľbách boli podporovaní MOST-HÍD, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

V komunálnych voľbách v roku 2014 bolo zvolených 87 starostov a primátorov za stranu MOST-HÍD, čím sa stala štvrtou najsilnejšou stranou na komunálnej úrovni (ak nepočítame nezávislých kandidátov). V roku 2018 bolo za MOST-HÍD (do toho neboli spočítané kandidáti za volebné koalície) zvolených 127 starostov a primátorov, čo znamená nárast o 45,97% (127:87=1,4597701149). Napriek malej odchýlke v počte starostov za voľby v roku 2014, výrok hodnotíme ako pravdivý.

…napríklad v Új Szó som spomenul, (…) práve toto som spomenul Dunajskú Stredu, spomenul som aj Šamorín (že kandidáti MOST-HÍD neuspeli v týchto mestách, pozn.) (…).

Predseda Národnej rady SR má na mysli článok, ktorý zverejnil denník Új Szó 12. novembra 2018. Predmetom článku bolo hodnotenie komunálnych volieb predsedom strany MOST-HÍD, Bélom Bugárom a predsedom strany SMK-MKP Józsefom Menyhártom. Na otázku, čo hodnotí ako neúspech, Bugár spomenul Dunajskú stredu a Šamorín. Podľa jeho slov tie mestá sú typickými mestami, kde kebyže namaľujú logo SMK  na mačku, tak aj tá vyhraje voľby. Výrok hodnotíme ako pravdivý.  
Otázka: "Mi az, amit kudarcként éltek meg? Hogyan értékelik az MKP dunaszerdahelyi kiütéses győzelmét?" 
Odpoveď Bélu Bugára: "Dunaszerdahely és Somorja az a két tipikus város, amelyre ráillik az a korábbi mondás, amely szerint, ha az MKP logóját egy macskára festenék rá, ott az is megnyerné a választásokat. Dunaszerdahelyen és Somorján mindig ez jön be, és ezzel képtelenek vagyunk bármit tenni. Tudni kell ezzel is élni. Van azonban egy ennél is fontosabb tényező. Látnunk kell, hogy azokon a településeken, ahol a Híd és az MKP, külön-külön vagy közösen elvesztették a település feletti irányításukat, már képtelenek ezt visszaszerezni."