Boj o konzervatívneho voliča: Matovič a Hlina na TA3

, Norbert Dolinský, odkaz na videozáznam

Koncom januára sa na TA3 stretli Igor Matovič (OĽaNO) a Alojz Hlina (KDH). Okrem iného sa pretekali v tom, kto má najmenej bratislavskú kandidátku do volieb.

Tento fact check vznikol aj vďaka podpore projektu „Zvýšenie kvality verejnej debaty a rozoznávania neprávd v predvolebnej kampani a po nej” Fondom pre transparentné Slovensko pri Nadácii Pontis.

Filtre

TIP

Kliknite na graf pre filtrovanie podľa pravdivosti výroku daného politika

My všetky peniaze, ktoré používame na našu činnosť, aj na tú teraz aj tú viditeľnú volebnú kampaň, aj možno neviditeľnú volebnú kampaň, čiže myslel som viditeľnú napríklad tými bilbordami, tak všetky peniaze sú len zo štátneho rozpočtu.

K začiatku decembra 2019 Transparency International konštatovalo, že „strana financuje kampaň zo straníckych zdrojov.”

Tri dni po zverejnení relácie mimovládka hodnotenie doplnila o konštatovanie, že „hnutie financuje kampaň z príspevkov zo štátneho rozpočtu a z darov, tie prijíma cez transparentný účet.”

Či sú však skutočne všetky náklady na „viditeľnú volebnú kampaň” hradené práve z peňazí zo štátneho rozpočtu, (len) z transparentného účtu  overiteľné nie je. Tvrdenie Igora Matovića preto hodnotíme ako neoveriteľné.

Na protest proti tomu, že prikázal paniam v podateľni, aby čítali moje listy. Andrej Danko ako predseda Národnej rady povedal, aby čítali moje listy. Ja som povedal na protest, nebudem chodiť do parlamentu, pol roka som nechodil, pol roka som nebral plat.

V roku 2017 sa objavilo viacero prípadov, kedy poslanci opozície našli svoje listy od občanov s pečiatkou „otvorené z bezpečnostných dôvodov.” Zamestnanci dostali toto nariadenie od vedúceho Kancelárie Národnej rady - teda Dankovho podriadeného. Igor Matovič v reakcii na to niekoľko mesiacov nechodil na schôdze. Jeho tvrdenie preto hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Igor Matovič sa v roku 2017 niekoľko mesiacov nezúčastňoval schôdzí parlamentu. Vedeniu vtedy poslal list, v ktorom o.i. tvrdí, že predseda parlamentu Andrej Danko sa rozhodol kryť porušovanie ústavných práv občanov, ktorí sa obrátia na svojho poslanca. 

„Nariadenie ktoré tvrdošijne obhajuje aby sa bez vedomia poslanca čítal list jemu adresovaný a v prípade ak obsahuje hanlivý výraz aby bol list bez vedomia poslanca skartovaný je nielen v rozpore s ústavou SR ale aj so zdravým rozumom.”

Z nariadenia vedúceho kancelárie Národnej rady vyplýva, že zamestnanci parlamentu mali otvárať niektoré listy poslancom - a to také, kde nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba. 

Z ďalšieho odseku nariadenia vyplýva, že ich mali aj čítať. Totiž, ak zásielky obsahovali vulgarizmy, nemali byť poslancom ani postúpené. Aby to zamestnanci zistili, museli by poštu prečítať.

Neskôr Matovič povedal, že kým bude Danko na čele parlamentu, on sa schôdzí zúčastňovať nebude. Danku za to odňal mesačný plat.

Šéfka komunikácie parlamentu Čižmáriková vysvetľovala, že v novembri 2016 vraj dostali novú smernicu z Ministerstva vnútra, ktorá hovorí, ako postupovať pri zásielkach:

Nerobí sa nič neštandardné. Každá zásielka, ktorá nemá odosielateľa alebo je od fyzickej osoby, môže byť podozrivá, keďže za posledné obdobie sme mali až tri kontaminované zásielky."

„Zamestnanci kancelárie, ktorí majú k zásielkam prístup, majú previerky a musia dodržiavať listové tajomstvo." 

Listy s pečiatkou „Otvorené z bezpečnostných dôvodov" dostali aj poslanci z SaS Ľubomír Galko a Karol Galek. SaS hovorila o cenzúre, Veronika Remišová to porovnávala s komunizmom.

Verziu o novom nariadení potvrdila aj hovorkyňa Ministerstva vnútra. Podľa jej slov vydal Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií odporúčanie, ako pri podozrivých listoch postupovať. Takéto odporúčanie dostala aj kancelária NR SR.

Takto v pondelok sme boli v Cannes pred vilou ministra financií Počiatka. Vila, ktorá možno stála 20 000 000. Nikto nevie. Na takej ulici, kde naozaj tie vily stoja od dvoch do 120.000.000 EUR.

20. januára natočil Igor Matovič a ďalší členovia OĽaNO video z Cannes na Francúzskej riviére. Vo videu tvrdia, že vo vile, pred ktorou stoja, býva bývalý minister financií a dopravy ze Smer - SD Ján Počiatek.

Cez obchodnú informačnú službu societe.fr sa dá zistiť, že na uvedenej adrese 135 BD LEADER 06150 Cannes je registrovaná Počiatkova firma Paladin, na meno Ján Počiatek. Vili v Cannes Počiatek priznal v rozhovore pre Plus 7 dní vo februári 2020. 

Podľa Trendu stoja vily s parametrami tej Počiatkovej približne 3 milióny eur.

Keďže nie je možné z verejne dostupných zdrojov overiť hodnotu Počiatkovej vily ani to, koľko v danej lokalite obdobné sídla stoja, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

My pri minimálnych dôchodkoch samozrejme treba zaviesť spravodlivosť, lebo teraz Danko zaviedol to, že keď niekto teraz sa 20 rokov bude platiť po jednom eure mesačne, bude mať rovnaký dôchodok ako ten, kto si to naozaj odmakal.

Po zmene zákona, ktorú iniciovali poslanci SNS, bude môcť dostať minimálny dôchodok každý, kto platil poistné 30 rokov - bez ohľadu na jeho výšku. Minimálne dôchodky sú však naviazané na platenie poistného po dobu 30 - nie 20 - rokov. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Po starom mal na minimálny dôchodok nárok každý občan v dôchodkovom veku, ktorý minimálne 30 rokov platil tzv. kvalifikované dôchodkové poistenie - t.j. poistenie z príjmu v určitej výške. 

Parlament však na jeseň 2019 schválil zmenu zákona, ktorá vynecháva podmienku kvalifikovaného poistenia a priznáva minimálny dôchodok každému, kto 30 rokov platil poistné bez ohľadu na jeho výšku.

Nárok na (rovnaký) minimálny dôchodok tak budú mať aj platitelia, ktorých príjem a poistné z neho bolo výrazne odlišné.

Viete je to maximálna suma objednávky (1.100.000 EUR za odvoz sutín po výbuchu paneláku, pozn.), preplatia sa realizované výkony.

Alojz Hlina odkazuje na zákazku medzi mestom Prešov a dodávateľskou firmou Matijka s.r.o. Na podozrivo vysokú cenu ako prvý upozornil mestský poslanec Martin Eštočák. V komentároch tvrdí, že mesto malo na stole aj iné - výhodnejšie - ponuky. 

Mesto na svojom webe zverejnilo vyjadrenie k cenovým ponukám aj cenovú kalkuláciu firmy. Vraj oslovilo sedem dodávateľov prác, žiaden z nich sa však neozval. 

Riadnu súťaž Prešov robiť nemusel, keďže bol po výbuchu paneláku v mimoriadnom režime. 

Česká firma Matijka so štyrmi zamestnancami sídliaca v Kružlove vyčíslila demoláciu bytovky na 1 009 437,25 eur. 

Objednávka mesta s ňou je na sumu 1 100 000 eur. Na základe nej bude mesto uhrádzať faktúry za reálne vykonané práce. Tvrdenie Alojza Hlinu preto hodnotíme ako pravdivé.